Rezerwat Przyrody Kamień Michniowski

  • początek i koniec szlaku – parking przy drodze 751 (GPS: N 50.9974698, E 20.8517520)
  • długość szlaku –  3.8 km -> “pętla” 
  • czas – 1 h 05 min
  • łącznie – 95 m ↑ / 95 m ↓
  • punkty GOT – 4
  • szlak zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich

Na wiosnę 2021 roku byliśmy na trzydniowej wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Trzy dni to za mało, by poznać dokładnie urok tego regionu. Pod koniec września postanawiamy spędzić tu jeszcze weekend. Na początku odwiedzamy Bramę Piekielną i Piekło Dalejowskie. Następnie Oczy Ziemi, a na koniec Rezerwat przyrody Kamień Michniowski i Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W tym wpisie skoncentrujemy się na rezerwacie.

Wędrówkę rozpoczynamy na obrzeżach wsi Michniów, tu parkujemy samochód na przydrożnym parkingu (GPS: N 50.9976911, E 20.8517590). Następnie już pieszo mijamy szlaban i udajemy się szlakiem niebieskim w kierunku rezerwatu. Mamy w planach iść szlakiem niebieskim, aż do samego Rezerwatu Kamień Michniowski, a stamtąd wrócić czarnym szlakiem do drogi. Poniżej mapa naszej trasy.

Początkowy odcinek szlaku prowadzi po drodze szutrowej. Dopiero po pewnym czasie odbija w prawo do lasu.

Do Kamienia Michniowskiego idziemy w ostatni weekend września. Pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca, zero deszczu, słońce i brak wiatru. Może to sugestia, że warto pozostać w okolicy Gór Świętokrzyskich dłużej. 🤔 W międzyczasie widzimy pierwsze oznaki jesieni. Niektóre liście zmieniły już swoje kolory, choć i tak zdecydowana większość z nich jest jeszcze zielona.

Wkraczamy na obszar rezerwatu. Kamień Michniowski leży na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, w nadleśnictwie Suchedniów. Obejmuje powierzchnię około 10,5 ha w tym najwyższe wzniesienie Pasma Sieradowickiego Gór Świętokrzyskich – Kamień Michniowski (435 m n.p.m). Przy wejściu na teren rezerwatu mieszczą się tablice informacyjne oraz drewniana budka z pieczątkami. To jedno z czterech miejsc należących do Projektu Okoliczne Skały.

Od maja 2021 roku działa Projekt Okoliczne Skały. Zorganizowany przez Ruch Małomiejski Suchedniów – Tu i Teraz przy współpracy z Nadleśnictwem Suchedniów. Zabawa polega na odwiedzeniu czterech „okolicznych skał” i zebraniu czterech pieczątek. Do odwiedzenia są: Brama Piekielna, Piekło Dalejowskie, Oczy Ziemi, Kamień Michniowski. Kolejność nie ma znaczenia, ważne by odwiedzić je wszystkie. Gdy mamy już komplet pieczątek należy udać się do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suchedniowie (ul. Ogrodowa 11, 26-130 Suchedniów) i tam odebrać zasłużoną nagrodę. Nam w ciągu weekendu udało się zdobyć takowe odznaki. Polecamy wszystkim z całego serca ten projekt, to świetna inicjatywa.

Praktycznie z każdym z tych miejsc wiążę się pewna legenda. Tak samo jest tutaj w przypadku Kamienia Michniowskiego. Podobno diabeł podniósł wielki kamień i leciał z nim, chcąc zrzucić go na klasztor na Św. Krzyżu. Po drodze zapiał kur zwiastując nadejście świtu. Diabeł stracił swoje moce i upuścił kamień, który leży tu po dziś dzień. Nieliczni twierdzą, że do teraz widać na nim ślady diablich pazurów. Inna legenda głosi, że diabeł chcąc ogrzać ukochaną czarownicę zabrał z piekła gorący kamień. Usłyszawszy dzwony na szczycie góry przestraszył się i upuścił kamień, który przygniótł kościół. Podobno do dzisiaj można odnaleźć wejście do przygniecionego kościoła.

Ciekawostką jest fakt, że na terenie rezerwatu mieści się najdłuższa pseudokrasowa jaskinia w regionie, a jest nią Jaskinia Ponurego. Z daleko widać otwór w skale, można nawet trochę do niej wejść. Niestety z tego co widzieliśmy, wewnątrz jest bardzooo dużo śmieci pozostawionych rzecz jasna przez ludzi.

Tak jak wspomniałam na początku, do samochodu wracamy szlakiem czarnym. Technicznie nie różni się zbyt od szlaku niebieskiego. Minusem jest fakt, że po dojściu szlaku czarnego do drogi musimy iść do samochodu ulicą. Nie ma tam niestety żadnego chodnika ani pobocza. Według nas, lepiej jest wrócić z powrotem na parking szlakiem niebieskim.

Inne atrakcje, które warto zobaczyć w okolicy Skałek Piekło pod Niekłaniem (wraz z linkami do wpisów):

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments