Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Michniów- miejscowość kojarzona głównie z Rezerwatem Przyrody Kamień Michniowski, ale to nie wszystko! Drugim ważnym miejscem jest nowoczesne muzeum poświęcone tragicznym dziejom z czasów II wojny światowej. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich to jeden z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej.

Do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich przyjechaliśmy w niedzielę. W tym dniu mauzoleum czynne jest w godzinach 10-18. Zaparkowaliśmy zatem samochód na parkingu dla odwiedzających. I ruszyliśmy w kierunku wejścia do budynku. Po drodze minęliśmy kaplicę i słynną rzeźbę „Pietę Michniowską”.

Historia michniowskiego muzeum sięga pierwszych lat powojennych. Pierwszą formę upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 1943 roku była mała drewniana chata, a w niej ekspozycja pamiątek pozostałych po zamordowanej ludności wsi. Z czasem Izba Pamięci ewoluowała i przekształciła się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. To obecnie miejsce przypominające o tragicznych losach mieszkańców wsi polskich pod okupacją niemiecką i sowiecką. Ekspozycje przedstawiają wyniszczające skutki II wojny światowej dla Narodu Polskiego. Aktualnie w skład michniowskiego muzeum wchodzi: mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa, Dom Pamięci Narodowej, Kaplica św. Małgorzaty oraz Pieta Michniowska.

Nowa odsłona Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich to świeża inwestycja, czynna od 2021 roku. W 65 rocznicę pacyfikacji Michniowa przygotowany został projekt przebudowy całej struktury budynku. Ma postać Chaty, składającej się z kilku segmentów zamkniętych i otwartych. Pomiędzy elementami konstrukcji wykonano przerwy oddzielające od siebie ściany poszczególnych części.

Uniwersalny przekaz: Jerzy S. Majewski o Mauzoleum Martyrologii Wsi  Polskich - Architektura-murator
źródło: https://architektura.muratorplus.pl/

Zwiedzanie Mauzoleum zaczynamy od podejścia na dziedziniec. Po wejściu do budynku głównego przypominającego wiejską chatę ruszamy do pierwszej części muzeum, pełniącej funkcję kaplicy z ołtarzem. Za tym pomieszczeniem mieści się ekspozycja poświęcona pacyfikacji Michniowa. Drogi do kolejnych „zdekonstruowanych” części budynku prowadzą przez rampy. Po przejściu czterech części zamkniętych wychodzimy na wystawy znajdujące się w pozostałych sześciu częściach otwartych muzeum. Na terenie okalającym muzeum mieszczą się Miejsca Pamięci.

Zwiedzając Mauzoleum natkniemy się na różne formy przekazu. Są tutaj liczne plakaty, mapy, zdjęcia, filmy pamiątki, listy no i oczywiście wiele informacji. Jest tam także wiele stanowisk ze słuchawkami, niestety w 2021 r. z uwagi na pandemię nie są dostępne dla zwiedzających.

Największe wrażenie zrobiły na mnie zestawione fotografie ludzi. Przechadzając się po wystawach widzimy wiele materiałów, ale to właśnie zdjęcia z zupełnie niewinnymi ludźmi trafiają najmocniej do człowieka.

Wizytę w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich polecamy wszystkim. Jesteśmy zachwyceni wyglądem i ekspozycją muzeum i to w jakiej formie jest wszystko wykonane. Zgodnie uważamy, że warto odwiedzić to miejsce i poznać lepiej historię wydarzeń z okresu II wojny światowej by później zrobić wszystko co w naszej pomocy aby ta historia już się nie powtórzyła.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments