Dolina Olczyska to jeden z łatwiejszych szlaków, zatem jeśli planujesz jechać w Tatry, a najpopularniejsze doliny tatrzańskie dobrze znasz? Polecamy wybrać się na wycieczkę mniej znanym szlakiem, choć również docenianym przez wielu turystów. 😊Dolina Olczyska to idealny pomysł na zimowy wypad w Tatry.
- Kilka podstawowych informacji
- Przebieg trasy i warunki na szlaku
- Odrobina historii
- Propozycje dalszej wędrówki
- Nasze zimowe polecajki na inne wycieczki
Kilka podstawowych informacji
- początek i koniec szlaku – Jaszczurówka (N 49.283869, E 19.998646)
- długość szlaku – 2 km + 2 km -> “tam i z powrotem”
- czas – 45 min (w górę) + 35 min (w dół)
- dojście – 161 m ↑ / 10 m ↓
- powrót – 161 m ↓ / 10 m ↑
- punkty GOT – 4 (na polanę + 2 (powrót)
- data naszej ostatniej wędrówki – 26.12.2021 r.
Przebieg trasy i warunki na szlaku
Spacer Doliną Olczyską rozpoczynamy nieopodal Kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce. Można tutaj dojechać zarówno samochodem, autobusem jaki i busem. Parking pomieści kilka samochodów. Ewentualnie koło drewnianego kościółka jest również kolejny parking. Osoby poruszające się komunikacją miejską mogą dojechać tutaj autobusem numer 11 z Zakopanego (Cyrhla – Krzeptówki) lub busami kursującymi z dworca PKP do Palenicy Białczańskiej.
To jedna łagodniejszych tras w tej części Tatr, a zarazem umożliwiająca nam obcowanie z naturą z dala od tłumów. Większość trasy przebiega drogą żwirową, co jakiś czas przecinającą Olczyski Potok. Szlak nie zawiera żadnych technicznych utrudnień, a nieznaczna różnica poziomów terenu sprawia, że spacer należy do przyjemnych. Pokonanie 2-kilometrowego szlaku zajmie Wam około 45 minut. Zimą okoliczna sceneria prezentuje się zjawiskowo, zresztą przekonacie się sami. 😋🌬❄
Odrobina historii
Po opłaceniu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i minięciu drewnianej budki idziemy kawałek dalej aż w końcu trafiamy do Ośrodka Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. Co ciekawe od połowy XIX wieku w tym miejscu funkcjonowały pierwsze baseny termalne na Podhalu. Znajdował się tutaj również hotel oraz zajazd. W związku z przeprowadzeniem rozbudowy basenów w połowie XX wieku, z odwiertu zaczęła wydobywać się zima woda pochodząca z Olczyskiego Potoku i zainteresowanie wśród turystów zaczęło maleć, w konsekwencji czego baseny termalne zamknięto. Obecnie w miejscu cieplic znajduje się ostoja kilku gatunków płazów i gadów. W obrębie ośrodka wytyczono ścieżkę dydaktyczną oraz umieszczono tablice informacyjne, które warto poczytać chociażby dlatego, że można się tam dowiedzieć, iż od występujących tutaj salamander plamistych (nazywanych jaszczurkami) pochodzi nazwa Jaszczurówka.
Dolina Olczyska zawdzięcza swoją nazwę albo porastającym drzewom – olszom bądź też jednej z dzielnic Zakopanego czyli Olczy. Dolina zbudowana jest w głównej mierze z wapieni i dolomitów, choć w niektórych miejscach pojawiają się granitowe bloki skalne przeniesione przez lodowiec z Doliny Suchej Wody.
Niegdyś Dolina Olczyska była wypasana, o czym świadczą zachowane zabytkowe szałasy na Polanie Olczyskiej. Dawniej stało tu około 20 budynków pasterskich w trzech skupiskach lecz do dzisiaj pozostały jedynie trzy z nich. W związku z postępującym procesem zarastania polany, w ciągu 50 lat powierzchnia zmniejszyła się aż o około 46%, zatem z każdym rokiem jest jej coraz mniej … .
W zachodniej części polany znajduje się jedno z największych wywierzysk Tatr Polskich, czyli źródło którym podziemny ciek krasowy wypływa na powierzchnię. Jego wody pochodzą z Doliny Pańszczyzny, zaś średnia temperatura wody wynosi około 5 stopni. Specjaliści zaobserwowali tu występowanie wielu interesujących gatunków zwierząt, w tym małych skorupiaków żyjących przeważnie w wodach podziemnych.
Propozycje dalszej wędrówki
Dolina Olczyska może być jedynie początkiem do nieco dalszej wędrówki. Wycieczka do Polany Olczyskiej nie należy do tras typowo widokowych, zatem warto wybrać się nieco dalej. Z Polany Olczyskiej mamy możliwość udania się szlakiem zielonym na Kopieniec Wielki (1328 m n.p.m) czy szlakiem żółtym i zielonym na Nosal (1206 m n.p.m). Może być to zarówno droga w tą i z powrotem lub tzw. „pętla”. Jednak niezależnie od wybranego szczytu bezproblemowo dotrzecie w miejsce parkingu czy miejsca noclegu komunikacją miejską. Poniżej nasza propozycja wycieczki, w której można zdobyć zarówno Kopieniec Wielki, Nosal oraz zahaczyć o Dolinę Olczyską.
Nasze zimowe polecajki na inne wycieczki
Warunki letnie panujące w Tatrach są o wiele łatwiejsze w porównaniu do tych panujących zimą. Niesprzyjające warunki pogodowe, warstwa śniegu czy krótszy dzień i szybciej zbliżająca się ciemność to bez wątpienia tylko część utrudnień. Dlatego my zimą stawiamy na krótsze wycieczki, skupiamy się na odkrywaniu niższych partii gór, takich jak między innymi doliny tatrzańskie. Poniżej propozycje tras wycieczek, w niedalekiej odległości od Doliny Olczyskiej.
AUTOR: Julia (18 lat)
Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊