Góra Grodowa i „Kręgi kamienne”

Góra Grodowa

W trakcie okołoświątecznego wyjazdu weekendowego w Góry Świętokrzyskie odwiedziliśmy kilka wyjątkowych miejsc. Jednym z nich okazała się być Grodowa Góra położona w niedalekiej odległości od Kielc. To miejsce jest nie tylko atrakcją przyrodniczą, ale również historyczno-kulturową, o czym zdążycie się przekonać udając się na miejsce. 😊

Góra Grodowa
Góra Grodowa
Kilka słów o szczycie Grodowa Góra

Góra Grodowa to jeden ze świętokrzyskich szczytów, mierzący 395 m n.p.m. Wierzchołek znajduje się wzdłuż czerwonego Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, który łączy Kuźniaki i Gołoszyce. Nazwa szczytu związana jest z kamiennymi wałami, które ponoć niegdyś otaczały szczyt, więc historia góry sięga dalekiej przeszłości. Początkowo zakładano, że pochodzenie wałów jest związane z umocnieniami budowanymi w trakcie I wojny światowej czy też nawet szczątkami średniowiecznych umocnień. Bowiem ponad tysiąc lat temu Grodowa była świętym miejscem Słowian.

Góra Grodowa
Góra Grodowa

Liczne badania archeologiczne na zboczach góry wykazały pozostałości dawnego ośrodka kultowego z przełomu XI i XII wieku. Próbki materiałów do badań oraz interpretacja formy okolicznych terenów potwierdziły występowanie założeń obronnych grodu, w tym wału kamiennego. Stwierdzono występowanie dwóch zespołów wałów, miejscami zachowanych do wysokości 2 metrów. Jeszcze bliżej końca XIX wieku były dobrze widoczne, choć działalność okolicznego kamieniołomu piaskowca tumlińskiego spowodowała, że teren uległ przekształceniu i dziś wygląda nieco inaczej.

Góra Grodowa
Góra Grodowa
Góra Grodowa

Z tego względu po dziś dzień pozostał jedynie niewielki cypelek skalny z resztkami wałów. Kolejnym potwierdzeniem miały być nazwy okolicznych miejscowości, takich jak Podgrodzie, Podgród czy sama nazwa Grodowa. W 1994 roku wierzchołek ustanowiono rezerwatem przyrody „Kamienne kręgi”. Góra Grodowa często zestawiana jest z Górą Dobrzeszowską, jako że ich genezy są ściśle ze sobą powiązane.

Góra Grodowa
Góra Grodowa
Góra Grodowa
Mapa trasy i opis szlaku

Na Górę Grodową najłatwiej dostać się z miejscowości Tumlin. Dojazd jest możliwy zarówno autobusem podmiejskim z Kielc jak i własnym samochodem. Dla osób zmotoryzowanych polecamy parking przy kościele parafialnym św. Stanisława w Tumlinie (GPS: N 50.966362, E 20.587439). Stamtąd podążamy czerwonym szlakiem, aż do ulicy Grodowej, następnie wzdłuż bocznej uliczki z domami jednorodzinnymi docieramy do granic Rezerwatu Przyrody Kręgi Kamienne.

Góra Grodowa
Góra Grodowa
Góra Grodowa

Zatem z tego miejsca przez parę minut lekko pod górę podążamy do Grodowej. Bliżej końca widzimy rozwidlenie, na lewo szersza droga wiedzie do nieczynnego kamieniołomu, zaś węższa ścieżka po prawej stronie doprowadzi nas do kapliczki. Zwiedzając okolice pokusiliśmy się o dokładniejsze rozeznanie w terenie, obserwując przy tym liczne odkryte draperie skalne.

Góra Grodowa
Góra Grodowa

Warto nadmienić, że Grodowa to nie tylko dawne miejsce religijne, to również okaz geologiczny ilustrujący procesy geologiczne zachodzące na kuli ziemskiej przed milionami/miliardami lat. Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych europejskich gór, powstały bowiem 500 mln lat temu i od tamtego momentu wielokrotnie ulegały niszczeniu czy wypiętrzeniu.

Góra Grodowa
Góra Grodowa

Jeśli chcielibyście ujrzeć wierzchołek góry z niższej perspektywy można odbić kawałek ze szlaku. Powrót na parking czy też przystanek prowadzi tą samą trasą albowiem nie ma tutaj żadnej innej alternatywy.

Co warto zobaczyć jeszcze w okolicy

Dla fanów atrakcji przyrodniczych mamy dobrą wiadomość! Województwo świętokrzyskie, a tym bardziej okolice Gór Świętokrzyskich są bogate w różnego rodzaju atrakcje. Innymi słowy w niedalekim sąsiedztwie Grodowej znajduje się mnóstwo miejsc wartych zobaczenia, takich jak: Rezerwat przyrody Barcza z malowniczym jeziorkiem, Rezerwat przyrody Zachełmie ze śladami tetrapoda, stary drewniany przyjaciel Dąb Bartek w Zagnańsku, Rezerwat przyrody Barania Góra wraz z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku czy Bukowa Góra i jej formacje skalne.

Bukowa Góra
Bukowa Góra
Ciosowa Góra
Ciosowa Góra
Szczytniak
szlak na Szczytniak
Diabelski Kamień
Diabelski Kamień po drodze na Klonówkę
Łysa Góra
Łysa Góra
Oczy Ziemi
Oczy Ziemi
Skałki Piekło pod Niekłaniem
Skałki Piekło pod Niekłaniem
Ruiny zakładu wielkopiecowego w Bobrzy
Ruiny zakładu wielkopiecowego w Bobrzy
Telegraf
Telegraf

Każdy znajdzie coś dla siebie 😉. Jeśli zainteresowały Cię okoliczne atrakcje zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami z zakładki województwo świętokrzyskie.

AUTOR: Julia (18 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments