Schrony kolejowe w Konewce i Jeleniu

  • adres: N 51.562015, E 20.151670 (Konewka), N 51.502854, E 20.077703 (Jeleń)

Cofnijmy się do roku 1940 kiedy to rozpoczęła się budowa obydwu schronów kolejowych na tym terenie. Jeden z nich – ten w Konewce – zlokalizowany będzie w okolicy Spały, natomiast drugi w Jeleniu na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego. A jaki był cel budowania tych obiektów militarnych? Zapewne chodziło o “parking” dla niemieckich pociągów sztabowych przewożących broń, amunicję czy ważne dokumenty. Najważniejszymi obiektami w tych lokalizacjach miały być dwa żelbetowe “schrony kolejowe”, służące do parkowania owych pociągów.

My w tych miejscach pojawiamy się wczesną wiosną ale obiekty te są już otwarte dla zwiedzających. Bilety wstępu kosztują 12 / 8 pln ( normalny, ulgowy).

Obiekt czynny:

– od maja do czerwca i od września do końca października codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 10.00 do 18.00

– w miesiącach wakacyjnych [lipiec – sierpień] obiekt czynny codziennie w godzinach od 10.00 – 19.00.

– w okresie od listopada do końca kwietnia obiekt czynny tylko w soboty i niedziele w godzinach od 10.00 – 16.00

Schron w Konewce

Dojazd do obiektu w Konewce jest dość dobry, na miejscu znajdziemy bezpłatny, bezpieczny parking. Ze względów pandemicznych funkcjonuje on w rygorze sanitarnym ( dystans, maseczki). Przekraczając bramę tego miejsca możemy poczuć magię tej budowli. Otoczone jest ono zabytkowymi militarnymi pojazdami.

Docieramy w to miejsce na 30 minut przed zamknięciem, więc czym prędzej wchodzimy do obiektu. Z doświadczenia wiemy że najlepiej wygospodarować sobie co najmniej godzinkę ale jeśli dysponujemy czasem, to można i więcej. Opcjonalnie można wejść z przewodnikiem.

A co można zobaczyć wewnątrz budowli? Są tam zabytkowe pojazdy, motocykle, broń, elementy umundurowania, gabloty z amunicją, mapy, makiety i wiele innych ciekawych rzeczy.

Otoczenie bunkra też prezentuje się ciekawie. Wokół rozsiane są budynki techniczne: hydrofornia, kotłownia, elektrownia i wiele innych które zapewniały energie, wodę, czyste powietrze wtłaczane do wewnątrz. Do wnętrza bunkra prowadzi tor kolejowy, które po części jest przykryty aby umożliwiać bezpieczne zwiedzanie.

W połowie długości tej budowli znajdują się schody prowadzące na poziom -1, ale dokąd można nimi dojść tego nie udało się ustalić. Ogólnie rzecz biorąc widać, że miejsce to ma gospodarza i ciągle się rozrasta. Z czasem pojawia się tu coraz więcej eksponatów i co gwarantują panowie przewodnicy, z czasem będzie tu coraz ciekawiej.

Pomału żegnamy się z Konewką by podjechać do wsi Jeleń, bo to właśnie tutaj zlokalizowany jest drugi schron kolejowy.

Schron w Jeleniu

No i mamy go. To bliźniaczy obiekt do tego w Konewce. Dojazd w to miejsce jest dobry, mamy tu asfalt. Dopiero na miejscu okazuje się że nie jest to budowla komercyjna. Nie ma tu kas i obsługi a obiekt jest dostępny przez 24 godziny na dobę. Jego długość to około 400 metrów a cały jego “dach” porośnięty jest mchem. W planie było aby remontować tu silniki i odzyskiwać elementy samolotów i samochodów. Obiekt ten nigdy nie spełnił tej funkcji.

Żeby wejść do wnętrza schronu potrzebna jest dobra latarka. Z uwagi na to że jest niedostępny formalnie do zwiedzania ( brak zakazów ), to we wnętrzu należy spodziewać się mnóstwa śmieci. A co różni go od tego w Konewce? Ma kształt łuku i służył do nieco innych celów.

Podobnie jest z budynkami zaplecza technicznego, wszędzie dominuje graffiti, kupa śmieci. Ogólnie obiekt jest mocno zdegradowany ale z uwagi na to że jest dostępny, to warto go odwiedzić.

AUTOR: Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments