Zalew Sulejowski – co warto zobaczyć w okolicy?

Jezioro Sulejowskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Ma ono powierzchnię 27 km² a długość linii brzegowej wynosi 58 km. Dla porównania słynne miejsce rekreacji Warszawiaków – Zalew Zegrzyński ma powierzchnię 33 km².

Miejsca, które odwiedziliśmy:

Jezioro Wapiennik

To zdecydowanie jedna z naszych ulubionych atrakcji w województwie łódzkim , jaką mieliśmy okazję zobaczyć. Jezioro o którym mowa znajduje się na terenie dawnych Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. Zakład ten był jednym z trzech największych kamieniołomów, w którym wydobywano kamienie wapienne.

Obecnie kamieniołom jest zalany wodą i otoczony drzewami. Wokół niego jest urwisko, więc miejscami jest niebezpiecznie i stromo. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 13 metrów. Spotkani przez nas nurkowie wspominali, że na dnie znajdują się pozostałości starych instalacji oraz liczne powalone drzewa. Miejsce jest zdecydowanie warte uwagi, szkoda tylko, że wokół Jeziora Wapienniki jest tyle śmieci … .

Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu

(adres: ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 107, Wolbórz)

Dla fanów architektury barokowej, to w Wolborzu mieści się Pałac Biskupów Kujawskich. Wzniesiony w latach 1768-1773 za rządów biskupa Ostrowskiego przetrwał do dziś. Budowla należy do najświetniejszych rezydencji magnackich w Polsce z okresu baroku. W skład zespołu pałacowego wchodzi pałac, dwie oficyny, kordegardy i pomieszczenia gospodarcze. Na zewnątrz mieści się park i dziedziniec. Obecnie na terenie pałacu mieści się liceum ogólnokształcące, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa, szkoła policealna czy internat.

Opactwo Cystersów w Sulejowie

(adres: ul. Opacka 13, Sulejów)

Zespół klasztorny w Sulejowie jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich na terenie Polski. Obiekt jest zabytkiem architektury romańskiej.

Opactwo Cystersów w Sulejowie w 2012 roku zostało uznane za pomnik historii. Ten wyjątkowy klasztor obronny jest jednym z najcenniejszych polskich zabytków historycznych czy kulturowych. Szczególnym elementem tego opactwa jest kościół klasztorny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego. Z zewnątrz kościół przedstawia styl romański natomiast wnętrze jest mieszanką stylu późnoromańskiego i wczesnogotyckiego.

Legenda o złożeniu Opactwa Cystersów czyli jak Książe Kazimierz Sprawiedliwy został uratowany przez lwy

Pierwsza wzmianka o grodzie Sulejowie pochodzi z 1145 roku, ale złota era Sulejowa rozpoczęła się ok. 30 lat później, gdy Kazimierz II Sprawiedliwy, najmłodszy syn Bolesława III Krzywoustego, ściągnął tu mnichów z opactwa Morimond (dziś Szampania). Wiąże się z tym piękna legenda: książę Kazimierz brał udział w polowaniu w porastającej okolicę puszczy, ale w pogoni za jeleniem odłączył się od swojej drużyny i zgubił. Tymczasem rozszalała się wyjątkowo silna burza. Książę, szukając otuchy w modlitwie, usłyszał z nieba głos: „Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich”. Kazimierz padł na ziemię i przysiągł dotrzymać obietnicy, a wtedy pojawiło się dwanaście lwów, które odprowadziły go do dworzan.

Na pamiątkę tego wydarzenia w kościele zostało umieszczonych dwanaście wyrzeźbionych lwów, gdzie dwa przetrwały do teraźniejszości.

źródło: https://hotelpodklasztorze.pl/historia/

Opactwo Cystersów powstało w drugiej połowie XII w. i od tamtej pory było konsekwentnie rozbudowywane, lecz częste najazdy tatarskie zdecydowanie utrudniały rozwój. Z tego też powodu później powstały murowane obwarowania obronne i fosa.

Etapy rozbudowy opactwa, źródło: https://pl.wikipedia.org/

Zabudowania ulegały częstym pożarom, z czasem popadły w ruinę. W drugiej połowie XIX w. zwrócono większą uwagę na Sulejów, rozpoczęto liczne prace konserwatorskie i remontowe. Do klasztoru Cystersi powrócili w 1986 roku. Obecnie na obszarze Opactw Cystersów znajduje się hotel Podklasztorze oraz restauracja, ale także muzeum (aby móc go zwiedzac trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji telefonicznej).

Zapora wodna nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach

(GPS: N 51.473944, E 20.006313)

Zapora wodna w Smardzewicach powstała w 1969 roku i jest połączona z elektrownią wodną na rzece Pilicy. Jej długość wynosi około 1200 metrów, a wysokość 16 metrów. Dla porównania zapora w Solinie jest niemalże o połowę krótsza i pięciokrotnie wyższa (ma 81,8 metra wysokości).

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments