Zapora na Jeziorze Solińskim

  • zapora nad Jeziorem Solińskim
  • Jezioro Solińskie

W Solinie postanowiliśmy wybrać się jedynie na zaporę. Zaparkowaliśmy w Zabrodziu gdzie znajduje się wiele parkingów, więc nawet podczas sezonu letniego nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem miejsca 😀. GPS parkingu, z którego skorzystaliśmy to: N 49.399524, E 22.451189.

Od tego parkingu prowadzi ścieżka w lesie, można nią szybko dostać się właśnie na zaporę. Dalej podążamy uliczką, przy której stoi wiele stoisk z pamiątkami.

20 lipca minęły 52 lata od oficjalnego uruchomienia zapory w Solinie w 1968 roku. Projekt zapory na Sanie powstał w 1921 roku, przygotowania do budowy rozpoczęto dopiero w 1937 roku, jednak z powodu wybuchu wojny przerwano. Na szczęście po wojnie wznowiono prace i powstała zapora mająca 81,8 m. wysokości i 664 m. długości. Ta słynna budowla spiętrzyła wody Sanu i Solinki na terenie kilku wysiedlonych wsi. W taki oto sposób powstało sztuczne Jezioro Solińskie o pojemności 474 mln m², powierzchni ponad 2100 ha oraz maksymalnej głębokości 60 m. Łączna długość jego linii brzegowych wynosi 150 km. Obiekt ten cieszy się dużym zainteresowaniem w województwie podkarpackim.

Wchodzimy na zaporę i jako pierwsza rzuca nam się w oczy wystawa dotycząca okresu wojen. Wystawa ta to kilkanaście tablic ze zdjęciami i ciekawymi informacjami.

Przy zaporze pływa bardzo dużo sporych ryb, ludzie rzucają im czasem kawałki chleba. Ciężko jest to uchwycić na zdjęciu. Niestety poza rybami pływają też śmieci i różne zanieczyszczenia.

Dalej podążamy zaporą, chcąc dostać się na drugi jej koniec. Mijamy po lewej stronie budowle techniczne zapory i dwa stojące wyłączone z eksploatacji helikoptery.

Po prawej stronie widzimy maszyny związane z działalnością zapory. Bezpośrednie wejście na nie jest zabronione.

Dochodzimy na drugi brzeg, gdzie znajduje się wiele knajpek, lodziarni, nawet mini park rozrywki. Są też tyrolki czy parki linowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest możliwość wypożyczenia kajaków czy rowerków wodnych na określony czas. My jednak powoli wracamy z powrotem na parking.

Przy zaporze stoją takie ciekawe tablice informacyjne, spójrzcie na nie sami.

A to my na lub przy zaporze w 2010 r.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments