Platforma widokowa “Ślimak” w Woli Kroguleckiej

W Woli Kroguleckiej niedaleko miejscowości Rytro, kilkanaście kilometrów od Nowego Sącza znajduje się jedna z ciekawszych platform widokowych. Góruje ona na wysokości 550 m n.p.m.

A jak tam trafić? W centrum Barcic należy skręcić w lewo i kierować się za znakami informującymi o tej platformie widokowej i jechać cały czas drogą asfaltową pod górę.

Na platformę można dostać się także pieszo szlakiem niebieskim prowadzącym z Barcic. Ma on długość ponad 3 km a na jego pokonanie musicie poświęcić około godziny. My podjeżdżamy samochodem na parking (49°30’38.6″N 20°40’19.7″E), nie mogliśmy podjechać pod samą platformę widokową, ponieważ w weekendy parking i dojazd do niej jest zamknięty. Odległość od parkingu do platformy nie jest zbyt duża, to taki, można by rzec, krótki spacerek.

Jeśli jednak przyjedziecie tu od poniedziałku do piątku to możecie wjechać na parking pod samą atrakcję. Pamiętajcie jedynie, że droga jest bardzo wąska i może być ciężko z minięciem się z innym samochodem. Dlatego bezpieczniej pozostawić samochód wcześniej, na parkingu weekendowym.

Z parkingu na którym pozostawiliśmy samochód, udajemy się pieszo w kierunku obiektu. Do pokonania mamy około 400 metrów. Drogą asfaltową idzie się przyjemnie, bez problemu przejedzie tędy wózek dziecięcy, wózek inwalidzki czy choćby hulajnoga.

Tuż obok platformy stoją ławki i jest nawet huśtawka dla dzieci. Na samej platformie jest tablica z okolicznymi szczytami czy obiektami.

Tatry z tego miejsca są niestety zasłonięte przez pobliskie wzniesienia. Doskonale widać za to Lubań w Gorcach, wspaniale prezentuje się pasmo Radziejowej i Beskid Wyspowy oraz Mogielica. Z tego miejsca jest też ładny widok na Stary i Nowy Sącz

Obiekt ten wyglądem przypomina ślimak, stąd też zapewne wzięła się jego nazwa. Można na niego wejść z obu stron albo zrobić kółko. Bez problemu można to uczynić w każdym wieku i przy każdym stanie zdrowia, co odróżnia to miejsce od typowych wieży widokowych. Tutaj nie uświadczymy schodów będących barierą często nie do pokonania.

Taras jest czynny całą dobę i przez cały rok, więc warto być tu o wschodzie lub zachodzie słońca. Wstęp na niego jest bezpłatny, parkingi są również darmowe.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
5 miesięcy temu

Super relacja! Warto dodać tylko, że Wola Krogulecka leży w Gminie Stary Sącz, a samo miasteczko z klasztorem klarysek i piekną zabudową starego miasta też jest warte odwiedzenia. Obieżyświatom polecamy jeszcze enklawę przyrodniczą “Bobrowisko”:) Pozdrawiamy!
https://it.wstarymsaczu.pl/atrakcje/zabytki/
https://it.wstarymsaczu.pl/enklawa-przyrodnicza-bobrowisko/