Mofeta w Złockiem

Pośród uliczek małej wioski na dnie bagnistego koryta Potoku Złockiego znajduje się największa oraz najefektowniejsza mofeta w Polsce. Jej dokładna lokalizacja to okolice Muszyny (GPS: 49.3879, 20.9028).

Część z was pewnie zastanawia się teraz co to właściwie jest ta mofeta. Wytłumaczmy więc pokrótce. Mofeta to miejsce, gdzie ze szczelin z ziemi wydobywa się dwutlenek węgla, z charakterystycznym dla siebie bulgotem. Jest to dobrze widoczne, gdyż wypływ CO2 po części odbywa się pod powierzchnią wodą.

Na całej powierzchni, czyli na 25 m2, nieustannie z różnych miejsc wydobywają się bąble dwutlenku węgla. Na tym terenie jest również kilkumetrowy pomost, tabliczka informacyjna oraz porośnięte trawą bagna. Prawdopodobnie kilka lat temu było to miejsce lepiej wyeksponowane, jednak wraz z upływem lat to po prostu zarosło. Ciekawostką jest, że obok wypływu CO2 pod potokiem w Złockiem, znajduje się tak zwana “Dychawka”, czyli gaz wydobywający się z ziemi bezpośrednio z suchego podłoża.

Nad mofetą giną owady, ptaki, były nawet przypadki padania owiec. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, gromadzi się więc przy ziemi. Jeśli nie rozwieje go wiatr, zabija wszystkie unoszące się nad mofetą owady.

Podsumowując, warto odwiedzić tę mofetę ze względu na charakterystyczne odgłosy wydobywające się z miejsc wypływu dwutlenku węgla. Mofeta im. Henryka Świdzińskiego jest najbardziej wydajnym tego typu pomnikiem przyrody nieożywionej. Aby ułatwić turystom zwiedzanie tego miejsca, wybudowano trakty spacerowe umożliwiające dokładną obserwację tego miejsca. Od Muszyny do tego miejsca jest jedynie około 6 km, a z Krynicy – Zdrój około 12 km. Myślę, że warto odwiedzić takiego typu miejsce, chociażby po to by w pamięci nam zostało co to jest mofeta.

AUTOR: Zuzanna (12 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments