Bobrowisko w Starym Sączu

Bobrowisko znajduje się w Starym Sączu w widłach dwóch górskich rzek:  Dunajca i Popradu. W tym miejscu od lat 50 XX wieku aż do lat 90 funkcjonowała żwirownia. Od ponad 25 lat teren poddawany był rekultywacji, która polega na przywracaniu wartości przyrodniczych obszarom zniszczonym przez działalność człowieka.

Obecnie to miejsce jest w pełni „oddane” naturze, z wielkiego zakładu powstała enklawa przyrodnicza. Na terenie bobrowiska można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, m.in. bobra z jego tamami, żeremiami i całym systemem kanałów łączących wszystkie zbiorniki wodne w okolicy. Zobaczymy też pary łabędzi ciemnych oraz czaplę spotkaną na przelotach czy cały mikrokosmos owadów i ptaków.

W ramach Bobrowiska powstała 400 metrowa drewniana kładka i 70 metrowa zakryta ścieżka obserwacyjna, na których końcach są ulokowane 2 czatownie przystosowane do obserwacji stawów.

Wewnątrz znajdują się ciekawe mini makiety i eksponaty edukacyjne.

Te budynki mają specyficzny kształt, który umożliwia zwiedzanie zarówno młodszym jak i starszym turystom. Liczne luki obserwacyjne są umiejscowione na różnych wysokościach. Dodatkowo jest sporo tablic informacyjnych, które urozmaicają wycieczkę.

Po kładce obowiązuje zakaz jady rowerem i wędkowania, za to wokół bobrowiska jest ścieżka rowerowa połączona z chodnikiem. To miejsce jest dostępne zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych, także dla rodzin z małymi dziećmi czy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.

Celem tej inwestycji było uświadomienie wszystkim, jaką wielką siłę ma natura nawet pomimo wielkich zniszczeń wyrządzonych przez człowieka. Myślę, że inwestorom udało się zrealizować swoje plany bo to miejsce jest kameralne, spokojne, ciche i na pewno skłania do zadumy, refleksji. Drewniana kładka idealnie wkomponowała się w otoczenie, a co najważniejsze nie przeszkadza zwierzętom w funkcjonowaniu.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments