Bobrowiecka Przełęcz

  • początek i koniec szlaku – schronisko PTTK w Dolinie Chochołowskiej
  • długość szlaku –  1.2 km + 1.2 km
  • czas –  45 min +40 min
  • punkty GOT –  4 pkt

Wędrówkę na Bobrowiecką Przełęcz (1356 m n.p.m.) rozpoczynamy spod schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.). Szlak z Siwej Polany (944 m n.p.m.) do schroniska zajmuje nieco ponad 2 godziny (szczegółowy opis szlaku do schroniska).

Udajemy się szlakiem żółtym w kierunku Grzesia. Od schroniska skręcamy w lewo, mijamy elektrownię wodną i ruszamy w drogę. Szlak prowadzi w lesie. Po lewej stronie płynie niewielki potok, z którego w sezonie letnim ludzie pobierają wodę.

2010 r.

Po około 40 minutach dochodzimy do rozwidlenia, gdzie szlak żółty na Grzesia skręca w lewo, a szlak niebieski na Bobrowiecką Przełęcz w prawo.

My oczywiście idziemy w prawo. Podążamy po takich dużych schodach, aż dochodzimy na samą przełęcz, która w tym miejscu ma dwie nazwy: polską (Bobrowiecka Przełęcz) i słowacką (Bobrovecke Sedlo), ponieważ leży na granicy dwóch państw.

Do 2008 roku można było pójść stąd na Bobrowiec (1663 m n.p.m.). Ze względu na konieczność ochrony przyrody szlak zlikwidowano.

Jednakże szlak na Bobrowiec jest nadal widoczny, szczególnie z sąsiedniego Grzesia (1653m n.p.m.).

Nie warto ryzykować i iść dawną ścieżką. Słowacka straż często przeprowadza tutaj kontrole i za złamanie zasad wlepia surowe mandaty turystom. Nie był to jedyny szlak na na Bobrowiec, drugi wariant prowadził z Umarłej Przełęczy (1043 m n.p.m.).

Idąc w 2010 r. od strony słowackiej też doszliśmy jedynie do Przełęczy Bobrowieckiej.

Z Bobrowieckiej Przełęczy wracamy tą samą drogą do schroniska, a potem na parking.

Autor: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments