Wileńszczyzna to region usytuowany w bliskim sąsiedztwie Wilna. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych zabytków i …. Polaków! O tak! Wileńszczyznę zamieszkuje głównie Polonia przez co bez problemu znajdziecie jakiegoś Polaka, który z Wami z chęcią pogada. Ale spokojnie – Wileńszczyzna to nie tylko Polacy. To też bogata historia, o której opowiemy Wam w dalszej części wpisu.
SPIS TREŚCI:
- Europa Park (Open-air Museum of the Centre of Europe)
- Twórcy i ich prace
- Tematyka rzeźb
- „Drzewo informacji” – czyli największa na świecie instalacja z odbiorników telewizyjnych.
- Geograficzny środek Europy (The Geographical Centre of Europe)
- Litewski Kierniów – dawna stolica Litwy i historyczne miejsce
- Pałac w Werkach
- Miedniki Królewskie
Europa Park (Open-air Museum of the Centre of Europe)
ADRES | 54.83083 N, 25.35179 E |
CENNIK | Dziecko do 7 lat – 7 euro, studenci – 9 euro, dorośli – 12 euro |
GODZINY OTWARCIA | Od 10 do zachodu słońca |
Park Europy (Europos Parkas) to jedno z najciekawszych muzeów sztuki współczesnej pod gołym niebem. Założony został w 1991 roku z inicjatywy Gintarasa Karosasa (litewski rzeźbiarz). Nazwa muzeum nie jest przypadkowa! Bowiem zaledwie kilka kilometrów stąd znajduje się geograficzny środek Europy.
Warto wspomnieć że w bliskim sąsiedztwie każdej instalacji znajduje się tablica informująca o jej autorze, dacie powstania i tytule. Jako że całość instalacji leży na terenie zalesionym, to z jakiegoś powodu teren ten jest sukcesywnie koszony z porastającej go trawy,



Twórcy i ich prace





Na terenie muzeum znaleźć można ponad 100 dzieł rzeźbiarzy z całego świata. Swoje prace mają tutaj też najsłynniejsi twórcy sztuki współczesnej – m.in. S. Le Witt, Magdalena Abakanowicz (Polska) czy Dennis Oppenheim.

Tematyka rzeźb
Rozmaite rzeźby mogą przypominać nam różne przedmioty codziennego użytku czy jakieś osoby, a mogą również być dla nas całkowicie niejasne i niezwiązane z posiadanym tytułem. To pozostawia szerokie pole naszej wyobraźni. My mieliśmy wiele takich rzeźb, chociażby „Leżąca kobieta”. 😁










„Drzewo informacji” – czyli największa na świecie instalacja z odbiorników telewizyjnych.
Najpopularniejsza jest rzeźba „LNK Drzewo Informacji”, przedstawiająca największą na świecie instalację zbudowaną z ponad trzech tysięcy odbiorników telewizyjnych. Dzieło ma symbolizować absurd sowieckiej propagandy. Początkowo budowla składała się z 2 903 telewizorów, jednak dzięki kampanii „oddaj swój stary telewizor Europie” doszło kolejne 600. Z tego powodu, obecnie składa się on z około 3500 sztuk odbiorników.



Jeśli ktoś uważa że to już koniec rozwoju tego miejsca, to jest w błędzie. Podczas naszej wizyty w tym miejscu zauważyliśmy budowę kolejnej instalacji. A czego będzie dotyczyła, to się okaże wkrótce.



Geograficzny środek Europy (The Geographical Centre of Europe)
GPS: 54.90661 N, 25.31908 E – pod tymi współrzędnymi znajdziecie małe miejsce parkingowe dla kilku aut. Dojście do miejsca docelowego zajmie Wam tylko kilka chwil.

Kwestia środków Europy czy świata zawsze jest skomplikowana. Wiadomo – jedni wykłócają się, że środek jest na Litwie, inni, że gdzieś indziej. Jednak w 1989 roku uczeni Francuskiego Narodowego Instytutu Geograficznego stwierdzili, że jedyne i prawdziwe centrum Europy znajduje się 26 kilometrów od Wilna, obok wsi Purnuszkies. Fakt ten zapisany jest w światowej księdze rekordów Guinessa.
Środek Europy wyznaczono po ponownym ustaleniu jej punktów granicznych:
– Na północ: w Spicbergenie
– Na południe: Wyspy Kanaryjskie
– Na wschód: szczyt góry Uralskiej
– Na zachód: archipelag Azorski



Obecnie w miejscu tym znajduje się kamień, ze współrzędnymi środka Europy. Obok znajdziemy też flagi wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz symboliczny pomnik z Koroną wraz z różą wiatrów wyznaczającą kierunki świata.
Litewski Kierniów – dawna stolica Litwy i historyczne miejsce
Kierniów (Kernavė) ma wiele nazw. Czasem zwą go Litewską Troją, a niekiedy Litewskim Gnieznem. Ma również tytuł „najstarsza litewska stolica” i „centrum religijne pogańskiej Litwy”. Wszystkie te nazwy zgadzają się z historią miejsca. Za chwilę dowiecie się dlaczego 😉
Odchodząc od tematu to warto wspomnieć, iż na miejscu jest duży bezpłatny parking. Jeżeli nie jest to szczyt sezonu, to z pewnością znajdziecie na nim miejsce dla siebie.





Wróćmy do historii tego miejsca.
Od początku XIII wieku aż do przeniesienia stolicy do Trok, w Kierniowie urzędowały ważne osobistości, gdyż było to miasteczko naczelne w kraju. Stąd też wzięło się porównanie do Gniezna, gdyż jak zapewne pamiętacie z lekcji historii, Gniezno również było pierwszą stolicą kraju.
Kierniów jednak nie za długo mógł cieszyć się popularnością. W czasie najazdu krzyżackiego miasto zostało całkowicie zniszczone i spalone. Mieszkańcy, uznając, że tutaj nie mają już gdzie żyć, nie wybudowali nowych chat w tym samym miejscu tylko przenieśli się w inne miejsce i tam się osiedlili. Dzięki temu, obecnie możliwe są prace archeologiczne, mająca na celu odnalezienie wszystkich zabytków, które się bardzo dobrze zakonserwowały pod warstwą osadów z rzeki Pajauta. Właśnie przez te wykopaliska, Kierniów nazywany jest „Litewską Troją”.





Obecnie mieszkańcy Kierniowa często widzą na ulicach miasteczka turystów, których przyciągają dwa zabytki: zespół kościelny oraz rezerwat archeologiczny.

Zespół kościelny: obecnie znajduje się tutaj neogotycki kościół, lecz pierwotnie był tu kościół św. Mikołaja. Pomimo tego, że nie zachowała się oryginalna budowla, wnętrze i całe wyposażenie jest takie same jakie było w starym kościele. Ciekawostką jest, że świątynia kierniowska ufundowana została w 1387 roku przez Władysława Jagiełłę na pamiątkę przyjęcia religii katolickiej.






Rezerwat archeologiczny: jest to w sumie 5 prastarych wzgórz (grodzisk na świeżym powietrzu). Zwą się one: Góra Zamkowa (dawna siedziba Wielkich Książąt Litewskich), Tron Mendoga (obronne podgrodzie), Góra Ofiarna (centrum duchowe pogan), Góra Lizdjeki (dawna siedziba największego kapłana pogańskiego) oraz dawna strażnica (znajduje się w sąsiedniej wsi). Mogliście je wszystkie zobaczyć na poprzednich zdjęciach.
Ciekawostka: nazwa Kierniowa oznacza pień nowy (wg Balińskiego) lub rozgnieździł się/ wkorzenił (wg Tyszkiewicza).
Pałac w Werkach
GPS – 54.74809 N, 25.29288 E – to współrzędne małego parkingu przed bramą pałacu
Pałac w Werkach to klasycystyczny pałac, zlokalizowany w północnej dzielnicy administracyjnej Wilna, położony w malowniczym parku na wzgórzu nad rzeką Wilia. Przez wielu zwany jest „wileńskim Wersalem„.




Werki są jednym z najstarszych dworów na Litwie. Zamieszkane były już w czasach pogańskich. Tu się znajdował religijny ośrodek pogańskiej Litwy oraz święty gaj dębowy w którym czczono bogów pogańskich. Dąb jest najważniejszym i najbardziej szanowanym drzewem litewskim.
Miedniki Królewskie
Miedniki Królewskie to niewielka wioska we wschodniej części Litwy, położona w bezpośrednim sąsiedztwie białoruskiej granicy. Do najciekawszych atrakcji turystycznych, które można znaleźć w okolicy należą: pozostałości średniowiecznego zamku obronnego, kościół św. Kazimierza, czy najwyższy szczyt Litwy. Jesteście ciekawi czy najwyższy szczyt na Litwie równa się temu polskiemu albo dlaczego w litewskim kościele śpiewają polskie pieśni? A może chcecie poznać pierwszego a zarazem jedynego króla Litwy – pana Mendoga? Zachęcamy do przeczytania wpisu: Miedniki Królewskie. Zapraszamy 😊😁




AUTOR: Zuzanna (14 lat)
Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊