Dover i Canterbury

Dover Castle

Dover i Canterbury to tak naprawdę pierwsze atrakcje, które widzimy już po przekroczeniu granicy Wielkiej Brytanii.

Przed podróżą warto zaopatrzyć się w English Heritage Card for Overseas Visitor, czyli kartę uprawniającą do darmowego wstępu do wielu miejsc będących pod opieką organizacji English Heritage (angielskie dziedzictwo). Brytyjczycy zazwyczaj mają karty roczne, ale nam takie długie nie były potrzebne, zatem wybraliśmy karty dla zagranicznych turystów (for Overseas Visitor). Warto je kupić, jeśli planujemy spędzić w Anglii przynajmniej kilka dni.

Dover Castle (English Heritage)

GPS: N 51.129671, E 1.32117

Dover Castle
Dover Castle

W lipcu i w sierpniu otwarty codziennie w godz. 10-18 (ostatnie wejście o godz. 17).

Bilety (w 2023 r.):

dorosły – 26,30 funtów

dziecko (5-17 lat) – 16,30 funtów

rodzinny (2 dorosłych i max 3 dzieci) – 68,90 funtów

rodzinny (1 dorosły i max 3 dzieci) – 42,60 funtów

karta English Heritage – bezpłatnie

Głodni atrakcji od razu ruszamy do zamku w Dover, oczywiście jadąc już po lewej stronie. Pod zamkiem jest darmowy parking dla samochodów osobowych.

Dover Castle

My jednak mamy przyczepę, więc parkujemy w zatoce przy drodze. Parkowanie w tej zatoce w ciągu dnia jest darmowe. W takich miejscach często są znaki informujące kiedy i jak długo można parkować w danym miejscu. Później dowiadujemy się, że mogliśmy zjechać na darmowy parking nieco bliżej zamku. Aby do niego dojechać należało skręcić w lewo w Upper Road i zjechać w dół.

Dover Castle

W kasie zamkowej odbieramy nasze karty English Heritage i bez wahania wchodzimy do XII wiecznego zamku na którym panował niegdyś między innymi król Henryk II. Trzeba przyznać miejsce to robi niesamowite wrażenie. To prawdziwe, wielkie zamczysko, które jest w tak dobrym stanie, że do lat 80 XX wieku pełniło funkcję bazy wojskowej. Najpierw spacerujemy trochę na zewnątrz a potem zwiedzamy zamek w środku.

Dover Castle
Dover Castle

Nie omijamy też pozostałości rzymskiej latarni morskiej, która jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie czy saskiego kościoła St Mary-in-Castro z VII wieku.

Dover Castle
Dover Castle

Jest tu atrakcji moc, zatem nikt nie powinien się nudzić. Ponadto, z zamku roztaczają się piękne widoki na port i Dover.

Dover Castle
Dover Castle
Dover Castle

Walmer Castle and Gardens (English Heritage)

GPS: N 51.2, E 1.404177

Walmer Castle and Gardens

Kolejną atrakcją  był zamek Walmer i otaczające go przepiękne ogrody.

Otwarty codziennie w godz. 10-18 (ostatnie wejście o godz. 17)

Bilety (w 2023 r.):

dorosły: 14,60 £,

dziecko (5-17 lat): 8,60 £,

rodzinny (2 dorosłych i max. 3 dzieci) – 37,60 £

rodzinny (1 dorosły i max. 3 dzieci) – 23,10 £

karta English Heritage – bezpłatnie

Parking znajduje się obok atrakcji. Dla posiadaczy kart English Heritage (members) jest bezpłatny, podczas gdy pozostali muszą zapłacić. Jako że nie mieliśmy wymaganej na tym parkingu naklejki ze znaczkiem English Heritage, postanowiliśmy zaparkować wzdłuż ulicy. Jednak w kasie zamku panie powiedziały nam, że spokojnie moglibyśmy zaparkować na parkingu zamku. Wystarczyłoby jedynie, gdybyśmy zostawili za przednią szybą karteczkę wydawaną w kasie z informacją, że należy nam się bezpłatne miejsce parkingowe.

Walmer Castle and Gardens
Walmer Castle and Gardens

Zamek w Walmer został zbudowany z rozkazu Króla Henryka VIII który to po rozwodzie z Katarzyną Aragońską obawiał się inwazji Hiszpanii i Francji na Anglię. Budowla charakteryzuje się bardzo ciekawym kształtem a mianowicie tworzą go cztery półokrągłe wieże przylegające do okrągłego środka co sprawia, że z lotu ptaka przypomina kwiat: środek z czterema płatkami.

Walmer Castle and Gardens
Mieszkańcy zamku

W 1708 roku zamek stał się oficjalną rezydencją Lords Warden of the Cinque Ports, czyli Lordów Strażników Pięciu Portów. Osoba sprawująca ten urząd zajmowała się bowiem sprawami pięciu portów na południowym wybrzeżu Anglii. Z biegiem lat zamek zmieniał się i coraz bardziej przypominał dom i to nie byle jaki bo z przepięknymi ogrodami.

Walmer Castle and Gardens
Walmer Castle and Gardens
Walmer Castle and Gardens

W zamku tym swego czasu rezydował także książę Wellington, zwycięzca bitwy pod Waterloo i zresztą w tymże zamku w roku 1842 zmarł.

Kolejną ważną osobą, która tu mieszkała w latach 1978-2002 była Elżbieta Bowes-Lyon, czyli Królowa Matka, mama królowej Elżbiety II. Była ona jedyną kobietą, która kiedykolwiek pełniła urząd Lord Warden. Królowa Matka była uwielbiana przez Brytyjczyków. Ogromną popularność przyniosły jej słowa, które wypowiedziała na początku wojny w 1939 r., gdy były plany ewakuowania jej i córek do USA czy Kanady. Królowa powiedziała wtedy:Dzieci nigdzie nie pojadą beze mnie, ja nie opuszczę króla, a król nigdy nie wyjedzie. Nie bez powodu Adolf Hitler nazwał ją „najniebezpieczniejszą kobietą w Europie”.

Elżbieta Bowes-Lyon i król Jerzy VI, czyli rodzice Elżbiety II byli szczęśliwym małżeństwem, mimo że dosyć niespodziewanym. Elżbieta przyjęła dopiero czwarte oświadczyny Alberta (to prawdziwe imię Jerzego VI). Nie chciała żyć na świeczniku. Nie sądziła wtedy, że jej mąż w przyszłości, po abdykacji starszego brata Edwarda, zostanie królem a co za tym idzie – ona królową. Królowa Matka zmarła w 2002 roku w wieku 101 lat. Jedną z najciekawszych „pamiątek” jakie zostawiła po sobie jest jeden z ogrodów przy zamku Walmer. Został on wykonany na 95 urodziny królowej po tym jak miała ona powiedzieć: „tyle prezentów dostałam ale jeszcze nigdy ogrodu”. Wtedy właśnie powstał ten ogród. Aby się do niego dostać, należy przejść przez zamek Walmer.

Walmer Castle and Gardens
Walmer Castle and Gardens

St Augustine’s Abbey w Canterbury (English Heritage)

GPS: N 51.283737, E 1.096912

St Augustine's Abbey  w Canterbury

Otwarty codziennie w godz. 10-17

Bilety (w 2023 r.):

dorosły: 8,60 £,

dziecko (5-17 lat): 5 £,

rodzinny (2 dorosłych i max. 3 dzieci) – 22,20 £

rodzinny (1 dorosły i max. 3 dzieci) – 13,60 £

karta English Heritage – bezpłatnie

Niestety atrakcja ta nie posiada swojego parkingu. Można zaparkować naprzeciwko opactwa na płatnym parkingu lub tak jak my pod supermarketem Sainsbury i przyjść pieszo. Trzeba pamiętać, że w Anglii parkingi pod supermarketami często mają limit czasowy, tzn. można zostawić tam samochód np. na maksymalnie 2 godziny bez możliwości wydłużenia. Kamery zczytują rejestrację samochodu, więc nie da się tego systemu oszukać.

St Augustine's Abbey  w Canterbury

Założone przez św. Augustyna w 598 r. opactwo było jednym z najważniejszych klasztorów w średniowiecznej Anglii. Przez prawie 1000 lat było to centrum nauki i duchowości. To właśnie tu św. Augustyn rozpoczął swą zakończoną sukcesem misję, której celem było nawrócenia pogańskich Anglosasów na chrześcijaństwo. Opactwo przez wiele lat było sercem angielskiego chrześcijaństwa. Stało się także jednym z najwspanialszych i najbardziej wpływowych miejsc w całej Europie.

Henryk VIII i anglikanizm

Wszystko zmieniło się pod rządami Henryka VIII, który to wprowadził anglikanizm i znaczenie opactwa zaczęło maleć. A to wszystko przez kobiety no i kochliwego króla. Gdy Henryk zakochał się w Annie Boleyn, postanowił rozwieść się z Katarzyną Aragońską, lecz ówczesny zwierzchnik kościoła, papież Leon X nie wyraził na to zgody. Nie podobało mu się bowiem to, że król będąc mężem miał wiele kochanek a jedną z nich była Maria Boleyn, siostra Anny. Po wielu nieudanych próbach przekupienia papieża, król postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i w 1535 roku wprowadził anglikanizm, ogłaszając się przy okazji głową Kościoła w Anglii.

W ten sposób nic już nie stało na przeszkodzie jego małżeństwu z Anną. Król unieważnił ślub z Katarzyną, uznając tym samym ich wspólną córkę Marię za dziecko z nieprawego łoża. Niestety Anna nie sprostała oczekiwaniom króla i popadła w niełaskę, gdyż zamiast syna urodziła mu córkę, Elżbietę. Jako że Henryk VIII nie był stały w uczuciach, po Annie Boleyn miał jeszcze cztery inne żony. Zatem historia dynastii Tudorów jest naprawdę burzliwa. W późniejszych latach opactwo pełniło przeróżne funkcje, dziś pozostały już tylko ruiny.

St Augustine's Abbey  w Canterbury
St Augustine's Abbey  w Canterbury
St Augustine's Abbey  w Canterbury

Canterbury Cathedral

GPS: N 51°16′47″ E 1°04′59″E

Bilety (w 2023 r.):

dorosły: 16 £,

dziecko (5-17 lat): za darmo, ale z przynajmniej jednym dorosłym

karta English Heritage – 20% rabatu

Canterbury Cathedral

Poza opactwem św. Augustyn doprowadził też do wybudowania Katedry w Canterbury, która obecnie jest jednym z najstarszych i najważniejszych obiektów sakralnych w Wielkiej Brytanii. Przybywają tu pielgrzymi od 597 roku, czyli od ponad 1400 lat by wziąć udział w odprawianych tu nabożeństwach. Ponadto, Katedra w Canterbury jest po dziś dzień siedzibą arcybiskupa Canterbury, będącego duchowym przywódcą całej Wspólnoty Anglikańskiej.

Canterbury Cathedral

W Canterbury znajduje się także najstarszy w całej Anglii i wciąż działający kościół parafialny św. Marcina. Powyższe trzy obiekty sakralne są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w Wielkiej Brytanii. Ze względu na swoje ogromne znaczenie dla kraju i nieocenioną wartość historyczną znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Canterbury
Jeden z budynków należących do The King’s School w Canterbury

Warto również pospacerować uliczkami Canterbury i poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.

Canterbury
Canterbury
Canterbury
Canterbury

Dover i Canterbury to niewątpliwie bardzo ciekawe i piękne miasteczka o dużym znaczeniu historycznym. Warto je odwiedzić aby poczuć ducha dawnych czasów.

Miejsca te odwiedziliśmy podczas naszej miesięcznej trasy po Anglii, Walii i Szkocji.

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments