Westerplatte

Najbardziej wojenny półwysep w naszym kraju? Oczywiście to ten gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. A teraz kilka słów o tym miejscu.

To właśnie tutaj o godz. 4.45 pierwszego września 1939 roku niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” oddał pierwsze strzały. Pomimo mało liczebnej obsady polskich wojsk udało się odpierać ataki niemieckie przez kilka dni. Dopiero siódmego dnia musieliśmy uznać wyższość sił okupanta. Polscy żołnierze poszli do niewoli.

My mieliśmy mieć ten zaszczyt być w tym miejscu w 2010 i 2021 roku. Za pierwszym razem dziewczynki były dopiero kilkuletnie, więc nie było mowy o opowiadaniu im o historii tego miejsca. Dopiero po kilku latach edukacji i nauce na lekcjach historii a także po wizycie w tym miejscu są w stanie zrozumieć wagę tamtych wydarzeń.

Westerplatte 1939 – Siedem dni obrony

Od kilku lat toczą się rozmowy, w jakim kształcie ma powstać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W tym czasie trzeba wykonać szereg prac archeologicznych, geofizycznych, badawczych, saperskich czy ekshumacyjnych. Dopiero być może za kilka lat będziemy mogli przekroczyć bramy tego bardzo ważnego i potrzebnego miejsca. Podczas naszej wizyty w roku 2021 dowiedzieliśmy się, że na miejscu trwają prace nad budową cmentarza wojskowego żołnierzy Wojska Polskiego poległych w tym miejscu.

AUTOR:  Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments