Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku – bohaterska obrona Ossowa

Spacer po Ossowie rozpoczęliśmy od betonowego bunkra (N 52.302258, E 21.221862). Niegdyś stał on przy dawnej linii kolejowej. Bunkier znajduje się na terenie poligonu i tak jak widać na zdjęciach jest nieco zapomniany.

Potem ruszyliśmy w kierunku Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej przy ulicy Matarewicza 148 w Ossowie.

To tam początek ma quest dotyczący bohaterskiej obrony Ossowa. Cała trasa ma 3 km długości, można ją pokonać rowerem, my jednak przebyliśmy go pieszo. Więcej informacji o questach znajdziesz w oddzielnych wpisach.

Rozwiązywaliśmy zagadki i podążaliśmy do kolejnych punktów questu. Tym samym dowiadując się naprawdę niezwykle interesujących informacji na temat Bitwy Warszawskiej. Odwiedziliśmy niewielki Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. czy miejsce śmierci księdza Ignacego Skorupki.

Warto wspomnieć że w bliskim sąsiedztwie tego miejsca powstaje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zdjęcie poniżej ukazujące tzw. Dolinkę Smoleńską to nic innego jak upamiętnienie ofiar katastrofy Smoleńskiej, osób, które poleciały czcić pamięć poległych w 1940 roku w Katyniu oficerów i żołnierzy. Znajdziemy tu szpaler popiersi kilkunastu osób z delegacji w tym Pary Prezydenckiej.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments