Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Skansen w Wiączeminie Polskim

Nie ma to jak stara, dobra wieś. Bo kto by nie chciał przenieść się w czasie? Przypomnieć sobie, lub poznać, dawny wystrój, zwyczaje, tradycje… Skansen w Wiączeminie Polskim należy do miejsc, które dostarczają nam wiele emocji: zadumy, niekiedy i nostalgii, a przede wszystkim – skłaniają do rozmyślań. Dowiedzmy się więc, co takiego jest w tym miejscu magicznego i dlaczego warto akurat tutaj przyjechać 🙂

Polska wieś


Skansen w Wiączeminie Polskim, lub – oficjalniej – oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, posiada obecnie największą kolekcję pamiątek po Olendrach w całej Polsce! Znajdziemy tu wiele mebli malowanych we wzory roślinne, narzędzia ciesielskie czy sprzęt gospodarski.


Kim byli Olendrzy?


Ale kim przede wszystkim byli Olendrzy? Otóż Olendrzy, zwani też Olędrami, byli osadnikami z Fryzji i Niderlandów. Od XVI-XVII wieku zakładali wsie w Prusach Królewskich (Pomorze), wzdłuż Wisły i jej dopływów. A słynęli z umiejętności melioracji, odwadniania pól i regulacji terenów zalewowych, stąd takie a nie inne położenie 😉 Stanowili najzamożniejszą grupę chłopów. Obecnie możemy zobaczyć ich ślady na Kujawach, Mazowszu i w Wielkopolsce.


Ale dlaczego akurat nad Wisłę? Czemu nie Niderlandy?


Otóż jak się okazuje – nad Wisłą mieli lepsze warunki. Jednym z powodów kolonizacji było prześladowanie religijne w Niderlandach. Odłam mennicki, z którym utożsamiali się Olendrzy, pochodził od protestantyzmu, który habsburcscy władcy Hiszpanii, panujący również w Niderlandach, zajadle tępili.


Kolejną przyczyną była sytuacja gospodarcza w Niderlandach oraz walka o niepodległość prowadzona w ramach wojny osiemdziesięcioletniej podczas której wojska hiszpańskie doprowadziły do upadku gospodarki wiejskiej. Do spustoszeń wojennych doszły jeszcze: powszechny głód, epidemia dżumy i częste powodzie. Nad decyzją nie trzeba się było długo zastanawiać.


A czemu Wisła? W wyniku konfliktu polsko-krzyżackiego, wiele wsi na pograniczu Prus stało opuszczonych przez dotychczasowych mieszkańców. Jednocześnie ówcześni właściciele ziemscy dążyli do zwiększenia swoich dochodów poprzez zagospodarowanie nowych ziem. Rąbali lasy i osuszali tereny. A do tego drugiego właśnie idealnie nadawali się Olędrzy.

Polska wieś


Zwiedzanie


Dziś, zwiedzając skansen możemy zobaczyć dawny kościół ewangelicko-augsburski jak również znane dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. Znajdziemy tu także budynek szkoły wraz z jej tradycyjnym wnętrzem, przez co idąc przez „wieś”, mamy wrażenie jakby ktoś 5 minut temu opuścił miejsce i jeszcze nie wrócił. Miły jest fakt, iż zawsze za przewodnika mamy pieska i jego właścicielkę, która chętnie opowie nam o wszelkich szczegółach i wystrojach.

Skansen w Wiączeminie Polskim
Skansen w Wiączeminie Polskim
Skansen w Wiączeminie Polskim
Skansen w Wiączeminie Polskim
Skansen w Wiączeminie Polskim
Skansen w Polsce
Skansen Polska


A na zwieńczenie odwiedzin, mamy jeszcze mały, tajemniczy cmentarzyk położony na skraju wioski, koło parkingu. Warto przejść się tam i poczuć na własnej skórze ten dreszczyk emocji 😜

Skansen Polska
Skansen w Wiączeminie Polskim


Zdecydowanie warto tu przyjechać. Oto oficjalna strona skansenu: Skansen w Wiączeminie Polskim 😉

A będąc w Wiączeminie Polskim, warto się także wybrać do położonego niedaleko Sochaczewa, gdzie znajdziecie także Muzeum Kolei Wąskotorowej lub skusicie się na spływ kajakami z Moto Przystani, – uwaga! – na kod Obiezyswiaty4 macie tańszą wyprawę kajakową 🙂

AUTOR: Zuzanna (14 lat)

3 Comments on “Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *