MAZURY: Stara Różanka, Gierłoż, Kętrzyn, Owczarnia, Martiany, Ryn

Chcielibyśmy zaprezentować Wam naszą propozycję jednodniowej trasy po środkowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Miejsca, które udał nam się odwiedzić:

Stara Różanka

wiatrak

GPS: N 54.11019, E 21.40227

Wiatrak holender w Starej Różance to tak naprawdę pamiątka osadnictwa holenderskiego w tym regionie. Mimo, iż budowla ta stoi tu od 1863 r. nadal jest w bardzo dobrym stanie i cieszy oko. Wiatrak pracował jako młyn aż do 1968 r. W 1960 r. został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie obiekt jest nieczynny, można go jedynie oglądać z zewnątrz.

Gierłoż

Wilczy Szaniec

GPS: N 54.07995, E 21.49303

Gierłoż 5, 11-400 Kętrzyn

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) to wojenna główna kwatera Adolfa Hitlera w latach 1941-1944, miejsce owiane tajemnicą, budzące zarówno podziw jak i strach. Gdy widzimy ogromne bunkry i wyobrażamy sobie co tu mogło się dziać w czasie wojny ciarki przechodzą po plecach. To tu zapadało mnóstwo niekorzystnych dla Polski decyzji i tu właśnie miał miejsce jeden z zamachów na Hitlera mimo, że miejsce to należało do jednego z najbardziej chronionych i bezpiecznych w tamtym czasie.

Wilczy Szaniec można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. My polecamy tę drugą opcję, gdyż dzięki ciekawym opowieściom można dowiedzieć się znacznie więcej o tym miejscu i tamtych wydarzeniach. Przewodników można spotkać przy parkingu, z reguły tam zbierają się grupy. Nas oprowadzała pani Jadwiga Korowaj, którą bardzo polecamy i serdecznie pozdrawiamy. Jej opowieści przeplatane anegdotami czy piosenkami były niezwykle interesujące. Dzięki niej wiemy co się stało z żabami w stawie w Wilczym Szańcu, jak zagrać na drutach zbrojeniowych lub jakie zwierzę miał Hitler i wiele innych ciekawostek.

Wstęp do muzeum jest biletowany, opłata w kasie. Przewodnicy są dodatkowo płatni w miejscu gdzie zbiera się grupa.

Mazurolandia

GPS: N 54.08101, E 21.51188

Parcz, 1 km za Wilczym Szańcem, przy drodze Kętrzyn-Węgorzewo

Mazurolandia to park zabawy i edukacji podzielony na kilka sektorów, takich jak: park miniatur zabytków Warmii i Mazur, polana legend i baśni, grodzisko-strzelnica rycerska, ogród Hitlera i inne. To bardzo ciekawe miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Wchodząc do Mazurolandii natrafiamy na polanę legend i baśni. Warto się tu chwilę zatrzymać i poczytać.

Idąc dalej dochodzimy do ogrodu Hitlera, czyli miejsca gdzie ponoć rosły warzywa i owoce przeznaczone na stół Hitlera. Podobno był wegetarianinem, starał się odżywiać zdrowo, nie palił, nie pił, można by niemal rzec wzór cnót, a jednak zbrodniarz. Hitler dbał o dietę, gdy wkoło ludzie przymierali głodem czy ginęli za swój kraj.

Na szczególną uwagę zasługuje park miniatur. Wędrując możemy się przekonać co już widzieliśmy a co jeszcze warto odwiedzić na Warmii i Mazurach.

Warto zajrzeć do grodziska, gdzie pewien “Krzyżak” opowie nam ciekawostki dotyczące tego zakonu i rycerzy żyjących w tamtych czasach.

Uwagę przykuwa także muzeum militariów, gdzie można obejrzeć sprzęt i przedmioty z czasów wojny.

Na terenie Mazurolandii są również atrakcje dla najmłodszych.

Wstęp do muzeum jest biletowany.

Kętrzyn

Muzeum 303

GPS: N 54.08132, E 21. 46869

Na Mazurach znajduje się filia Muzeum 303 im. ppłk Jana Zumbacha. Jego główna siedziba mieści się w Napoleonie, niedaleko Częstochowy.

Muzeum Dywizjonu 303 prezentuje zbiory związane z polskimi dywizjonami lotniczymi biorącymi udział w walkach z samolotami Luftwaffe nad Wielką Brytanią. Do stojących na terenie obiektu samolotów można wsiadać co niewątpliwie wpływa na atrakcyjność tego miejsca. Warto wspomnieć, że muzeum znajduje się na byłym lotnisku, które w czasie wojny pełniło funkcję tajnego wojennego lotniska Hitlera, gdyż znajduje się jedynie ok. 10 km od Wilczego Szańca. Wstęp do muzeum jest biletowany.

Owczarnia

Muzeum Mazurskie

GPS: N 54.03175, E 21.46852

Owczarnia 1/1, 11-400 Kętrzyn

Muzeum Mazurskie to prywatne muzeum w którym znajdują się przeróżne przedmioty związane z kulturą tego regionu. W budynku zwanym czworakiem, niegdyś zamieszkiwanym przez cztery rodziny, możemy obejrzeć różne izby odwzorowujące realia życia w latach 1815-1945. Dzięki ciekawym opowieścią naszej przewodniczki, która okazała się być córką właściciela, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, informacji jak dawniej wyglądało życie codzienne, jak ludzie spędzali wolny czas, co ich bawiło a co martwiło.

W budynku obok znajduje się kawiarenka, gdzie można odpocząć.

Na prośbę właścicieli nie umieszczamy zdjęć wnętrz.

Martiany

bunkier

GPS: N 54.03064, E 21.52434

Martiany leżą przy drodze nr 592 Giżycko (20 km) – Kętrzyn (12 km).

Bunkier w Martianach to schron bojowy typu B zbudowany w 1939 r. Jest to jedyny w całości zachowany schron, gdyż przez wiele lat był ukryty w drewnianej stodole. Schron znajduje się na prywatnej posiadłości, lecz właściciele udostępniają go do zwiedzania. Samochód można zaparkować na podwórku.

Ryn

GPS: N 5393762, E 21.54554

zamek

Zamek to obecnie w znacznej większości dobrze prosperujący hotel. Jednakże, jest też możliwość zwiedzania niektórych pomieszczeń do czego szczerze zachęcamy.

wieża widokowa

Wieża ciśnień znajdująca się przy cmentarzu obecnie pełni funkcję wieży widokowej i mini muzeum. Można na nią wejść i podziwiać piękne widoki roztaczające się wokół. Wewnątrz budynku znajduje się wystawa zdjęć różnych miejsc z Rynu “Ryn dawniej i dziś”. Z tego właśnie powodu warto wejść na górę lub zejść na dół po schodach. Alternatywą dla schodów jest winda. Wejście na wieżę jest bezpłatne.

przystań żeglarska

Przystań żeglarska znajduje się w centrum Rynu nad Jeziorem Ryńskim przy głównym deptaku miasta.

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments