Kampinoski Park Narodowy – „Wokół Opalenia”

  • początek i koniec ścieżki koło Opalenia (GPS: N 52.300396 E 20.872736)
  • długość ścieżki – 3,5 km (pętla)
  • trudność ścieżki – łatwa
  • czas przejścia – 1h 25 min
  • data naszej wędrówki: 25.12.2020 r. i 25.04.2021 r.
źródło: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Naszą wycieczkę rozpoczynamy niedaleko wioski Opaleń. Tam też pozostawiamy samochód na parkingu i ruszamy prosto w kierunku początku ścieżki dydaktycznej „Wokół Opalenia”. Przy wjeździe na parking po lewej stronie dostrzegamy taki drewniany znak z charakterystycznym dla tego parku narodowego zwierzęciem.

Idziemy prosto taką oto dróżką.

Po pewnym czasie dochodzimy do pierwszej tablicy przedstawiającej ogólny przebieg trasy.

Od tego momentu będziemy poruszać się szlakiem zielonym (ukośna zielona kreska), charakterystycznym dla ścieżek dydaktycznych w Kampinoskim Parku Narodowym. Niedługo potem dochodzimy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Na tych obszarach w przeszłości wiele się działo, szczególnie podczas I czy II wojny światowej. Każda z 10 ścieżek dydaktycznych nawiązuje do tragicznych wydarzeń ubiegłego wieku, ale nie tylko.

Kolejno zmierzamy na wprost aż dochodzimy do rozstaju.

Kolejne trzy przystanki dotyczą lasu oraz jego roślinności.

Tuż obok czwartego przystanku jest przystanek piąty czyli jeziorko Opaleń. Zbiornik jest doskonale widoczny, ma nawet niewielką wysepkę.

Idziemy ścieżką wzdłuż sztucznego jeziorka aż dochodzimy do długiej kładki przy której jest kilkanaście tablic (L1-L7) odnoszących się do fauny i flory na tym terenie.

Opisy przystanków L1 – L7:

Kładka jest dosyć długa, w czasie naszej wycieczki była trochę śliska. Na pewno tu jest pięknie wiosną czy latem. Potem drewniane ułatwienie się kończy i ruszamy dalej w kierunku następnych punktów dotyczących ukształtowania terenu, roślinności i tutejszych gatunków zwierząt.

My po drodze widzieliśmy kilka mrowisk, ale przy samym przystanku ujrzeliśmy ich najwięcej.

To już ostatni punkt na tej ścieżce dydaktycznej. Po minięciu go udajemy się przez Polanę Opaleń na parking. Widzimy liczne wiaty turystyczne i miejsca na rodzinne spędzenie czasu wolnego na przestrzeni.

Tę trasę pierwszy raz pokonaliśmy pod koniec grudnia 2020 roku. Pod koniec kwietnia 2021 roku powróciliśmy tutaj. Tym razem rowerami, a nie pieszo. 😋🚲

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments