Kampinoski Park Narodowy – „Skrajem Puszczy”

  • jedna z 10 ścieżek dydaktycznych w Kampinoskim Parku Narodowym
  • obszar ochrony ścisłej „Granica”
  • początek i koniec ścieżki w Granicy (GPS: N 52.286257 E 20.448415)
  • długość ścieżki – ok. 4 km (pętla)
  • trudność ścieżki – łatwa
  • czas przejścia – ok. 1h 30 min
  • data naszej wędrówki: 27.12.2020 r.
źródło: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Początek ścieżki znajduje się w miejscowości Granica położonej około 50 km od centrum Warszawy. Jest tam nie tylko bardzo duży parking, plac zabaw, miejsce do wypoczynku, ale także kilkanaście tablic informacyjnych dotyczących Kampinoskiego Parku Narodowego.

Początek ścieżki jest po prawej stronie parkingu, gdzie stoi pierwsza tablica dotycząca wsi Granica, czyli tej, w której się obecnie znajdujemy.

Początkowo idziemy ścieżką wzdłuż parkingu, po czym skręcamy w prawo na drewnianą kładkę, która doprowadzi nas do punktu drugiego (Olszowieckie Błoto) i wieży widokowej. Podczas naszego spaceru kładka była trochę śliska i trzeba było uważać, żeby się nie przewrócić. 😋

Drewniana wieża jak widać powyżej nie jest zbyt wysoka, ale to nie oznacza, że nie warto na nią wejść. Widać z niej lepiej rozległe tereny.

Po zejściu z tej budowli udajemy się jeszcze dalej na niewielki tarasik.

Wracamy z powrotem drewnianym pomostem do głównej ścieżki w lesie. Następnie skręcamy w prawo i idziemy do Alei Trzeciego Tysiąclecia, który jest jednocześnie przystankiem trzecim.

Wzdłuż tej ścieżki są posadzone dęby przez znane lub cenione osoby, np. prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego czy Prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa. Przy każdym dębię jest tabliczka z informacją kiedy i kto posadził to drzewo. Na samym początku są te młodsze drzewa.

Dalej idąc tą aleją po lewej stronie widać Skansen Budownictwa Puszczańskiego. Są to dwie zagrody z kilkoma budynkami. Z powodu pandemii koronawirusa nie można wejść do środka aczkolwiek można podejść do płotu i przyjrzeć się konstrukcji dokładniej.

Po minięciu skansenu dochodzimy do rozwidlenia, w prawo prowadzi nasza ścieżka dydaktyczna, ale my skręcamy na chwilę w lewo. Przy parkingu była taka oto tablica pokazująca atrakcje w pobliżu, więc postanowiliśmy podejść te parę metrów do jednej z nich. To kapliczka leśników.

Potem wracamy się i idziemy prosto według znaków ścieżki dydaktycznej. Po prawej stronie widzimy stację meteorologiczną.

Naprzeciwko tego miejsca jest Muzeum Puszczy Kampinoskiej nieczynne z powodu remontu. Przechodząc zobaczyliśmy fragment żuchwy wieloryba znalezionego w 1972 roku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Nieco dalej skręcamy w lewo. Idziemy cały czas przed siebie i pilnujemy oznaczeń szlaku, a po drodze mijamy przystanki od numeru 7 do 13. Oto ich opis:

Idąc dalej widzimy już cmentarz wojenny w Granicy utworzony w 1940 roku. Spoczywa tutaj około 800 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Puszczy Kampinoskiej we wrześniu 1939 roku. Teren cmentarza ma kształt orła zrywającego się do lotu.

Potem idziemy wzdłuż cmentarza, mijamy zielono-biały szlaban i idziemy dalej prosto aż do znaków, gdzie skręcamy w lewo i dochodzimy do kolejnego przystanku – Korony drzew.

Zostają nam jeszcze dwa ostatnie punkty 16 i 17.

Po drodze odbijamy jeszcze do chaty kampinoskiej, która nie należy do ścieżki, ale jest atrakcją w tym regionie.

Potem wracamy się do naszego szlaku i idziemy na parking.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
2 lat temu

Super bardzi dziękuje za ten wpis własnie czegoś takiego szukałam