Ogrody w Muszynie

Muszyna przyciąga wszystkich bez wyjątku do siebie, swoim urokiem, dbałością o szczegóły oraz swą piękną naturą. Ten wpis kierujemy do tych którzy pragną lepiej poznać tą okolicę. Być może uda nam się zachęcić część z Was do przyjazdu tutaj, a może niektórzy powspominają sobie czasy kiedy sami tutaj byli. Zapraszamy do przeczytania! Nie pożałujecie! 😊

Spis treści:

Magiczne Ogrody

Naszą pierwszą a zarazem najskromniejszą atrakcją są Ogrody Magiczne znajdujące się przy al. Zdrojowej w okolicach Pijalni Wody „Antoni”. Tutaj są namiary miejsca, gdzie znajdziecie mały 3 – miejscowy parking przy ogrodach: N 49̊ 20′ 46.331, E 20̊ 53′ 5.517. W razie braku miejsc można parkować również za darmo wzdłuż ulicy.

Ogrody te zwane są inaczej Ogrodami Miłości i mogą przywodzić na myśl klimaty mitów rzymskich czy greckich. Znajdują się tutaj rzeźby z piaskowca przedstawiające muzy, bogów greckich a także alegorie pór roku.

Można znaleźć tutaj również staw, gdzie specjalnie dla kaczek, łabędzi czy innych ptaków zamieszkujących to miejsce są wybudowane małe domki, a w samej wodzie zauważyć można kilka dużych ławic wielu gatunków ryb.

Krążą pogłoski, że najlepiej odwiedzać to miejsce wieczorami, gdyż wtedy robi się naprawdę romantycznie. Barwne iluminacje świetlne, gejzery denne w stawach oraz dźwięki natury, tworzą unikalny klimat, w którym aż ciężko się nie zakochać! 😍

Ta atrakcja nie zajmie Wam zbyt wiele czasu, a może nieźle zaskoczyć. Kiedy dojdzie się do końca ogrodów, można zobaczyć różnorodne gatunki ptaków i poprzekomarzać się z gadającymi papugami. Poniżej nazwy wszystkich gatunków ptaków, jakie można tam zobaczyć:

  • Bażanty diamentowe, złociste i srebrzyste
  • Aleksandretty chińskie i większe
  • Rudosterki Zielonolice
  • Kukabury Chichotliwe
  • Pawie indyjskie i białe
  • Mandarynki białe

Nie wiem czy zachęciłam Was do zobaczenia tego miejsca czy nie, ale z własnego doświadczenia wiem, że po przyjeździe tutaj nie żałuje się tej decyzji. Warto wiedzieć, że koło stawów znajdują się kaczkomaty z których po wrzuceniu złotówki, wysypuje się zboże odpowiednie dla kaczek. To fajna atrakcja, szczególnie dla dzieci. My oczywiście korzystamy, by zobaczyć „uśmiech na dziobach” kaczek, gdy są najedzone. 😋

Ogrody Zmysłów

Inaczej zwane są Ogrodami Sensorycznymi i znajdują się w dzielnicy Zapopradzie, niedaleko Sanatorium „Korona”. Samochód zostawiamy w tym samym miejscu, które jest przeznaczone dla Magicznych Ogrodów. Dla zapominalskich powtórzę namiary parkingu: N 49̊ 20′ 46.331, E 20̊ 53′ 5.517. Ogrody Zmysłów są praktycznie obok Ogrodów Magicznych, te pierwsze są na górze, a te drugie na dole.

Ogrody te są miejscem niesamowitym z piękną przyrodą. Każdy może znaleźć tu spokój oraz poznać nieco ciekawostek w strefie Baśni i Legend. Od strony Magicznych Ogrodów podchodzi się w górę chodnikiem o lekkich zakosach, ale to co jest wyżej wynagradza całe zmęczenie. Przy upałach warto więc wziąć coś do picia. Ale opowiem coś więcej o ogrodach.

Podzielony jest on na 6 stref:

  • strefa zapachu – rośliny dobierane są tak, by wydzielały intensywny zapach, są to: hiacynty, świerki, jodły, tymianek, mięta, czy czosnek.
  • ogród zdrowia – znajduje się tutaj siłownia, dostosowana także dla osób starszych oraz niepełnosprawnych.
  • ogród dźwięku – możemy tam się wsłuchać w szum drzew, szmer wody, świergot ptaków czy chrzęst żwiru pod nogami.
  • strefa dotykowa – w tej części znajdują się te rośliny, które mają charakterystyczne kształty oraz fakturę.
  • ogród smaku – rosną tutaj drzewa i krzewy owocowe z których na pewno w czasie owocobrania będzie można skosztować malin, czereśni, aronii oraz jabłek.
  • strefa baśni i legend – w kilku chatkach umieszczone są manekiny i inne przedmioty odwzorowujące daną legendą. Warto się chwilę tu zatrzymać i przeczytać owe legendy, są naprawdę ciekawe.

Poza przyjemnością podziwiania roślin i krzewów, miejsce to jest wykorzystywane do celów terapeutycznych, socjalizujących, edukacyjnych oraz dla osób z upośledzeniem umysłowym czy innymi zaburzeniami. Atrakcje przygotowane są w taki sposób, aby pobudzały wszelkie zmysły. Warto wiedzieć, że wszystkie tablice oznaczające wstęp do poszczególnych stref są pisane w języku polskim, słowackim, angielskim oraz w języku Brajla (dla niewidomych).

Biblijne Ogrody

A trzecim ogrodem jest Ogród Biblijny, położony obok cmentarza oraz kościoła w Muszynie. Precyzyjnie mówiąc przy ulicy Kościelnej 64. Jest on w około połowie kosztów dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Można w nim zobaczyć tabliczki z treścią Ewangelii oraz obejrzeć figury oraz rzeźby przedstawiające dane wydarzenia przedstawione w Biblii. Ważną informacją może się okazać ta, że w poniedziałki ogrody są nieczynne. Prawdopodobnie wtedy doglądane są rośliny oraz krzewy znajdujące się na terenie ogrodów.

Cały teren ozdobiony jest przez liczne rzeźby oraz winorośle zieleniące się na ogrodzeniu i innych ozdobach. Jest to atrakcja godna zobaczenia, gdyż jest bardzo zadbana i widać gołym okiem, że zajmuje się tym prawdziwy pasjonat. Sceny przedstawiające m. in. Abrahama, Izaaka czy inne religijne postacie mają tuż za tabliczkami informacyjnymi obraz rzeczywisty. Po przeczytaniu można spojrzeć na figury i mniej więcej wyobrazić sobie przebieg danego wydarzenia. Zazwyczaj są to główne symbole, np. przy zaginionych barankach są figurki baranów ustawione na małych skałkach, a przy arce Noego jest postawiony statek wielkości człowieka z przepływającą pod nim wodą.

Gdy się przejdzie przez mostek nad wodą i pójdzie jeszcze kawałek, to ujrzymy mały labirynt prowadzący do ławeczki. Po drodze będą pouczające teksty na tabliczkach, na początek o rodzinie a później o małżeństwie. Jest tam również piaskownica dla dzieci, mała wieża z dużych klocków lego oraz źródełko wody sponsorowane przez firmę Muszynianka, którą jak wiemy produkuje się właśnie w Muszynie.

Podsumowując, jest to miejsce gdzie warto będąc w okolicy zajrzeć, poczytać, pomyśleć. Zadbane rośliny, zasiane zboża i urokliwe krzewy, to zasługa wielu ludzi, którzy starają się by to miejsce było doceniane. Bo jak to mówili pomysłodawcy projektu: To miejsce ma skłaniać do refleksji i modlitwy.

Wszystkie te trzy miejsca warto odwiedzić, będąc w Muszynie. W Magicznych Ogrodach można stworzyć romantyczny nastrój, z którego nikt nie będzie się chciał wynurzyć. Mnie w Ogrodach Sensorycznych najbardziej zaciekawiła strefa baśni i legend oraz smaku, ale inni mogą mieć zupełnie odmienne zdanie. Pierwsze dwa ogrody wyposażone są w mostki oraz pomosty, ale zdecydowanie bardziej rozległym jest Ogród Sensoryczny. Warto jednak odwiedzić oba, by mieć porównanie i własną opinię. Za to w Ogrodzie Biblijnym, można poznać różne gatunki drzew i krzewów oraz podziwiać rzeźby czy przedstawione fragmenty z Ewangelii. Nie zawiedziecie się udając się w te miejsca, więc nie ma co zwlekać i już szykujcie urlop bądź wolny weekend, by móc poczuć woń prawdziwej przyrody.

AUTOR: Zuzanna (12 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments