Ogrody Keukenhof

Tulipan jest symbolem ogromnej wdzięczności Niderlandów (Holandii) wobec Kanady za opiekę i schronienie udzielone holenderskiej rodzinie królewskiej podczas wojny. To właśnie w Ottawie przyszła na świat holenderska księżniczka Margriet. Ciekawostką jest fakt, że szpital w którym urodziła się księżniczka został tymczasowo uznany jako pozaterytorialny, dzięki czemu najmłodszy wówczas członek niderlandzkiej monarchii uzyskał wyłącznie holenderskie obywatelstwo. Po dziś dzień co roku rodzina królewska Niderlandów wysyła do Kanady tysiące nowych sadzonek w dowód wdzięczności za udzieloną pomoc.

W maju w Ottawie odbywa się coroczny Kanadyjski Festiwal Tulipanów. To największa tego typu impreza na świecie. Festiwal prezentuje ponad milion tulipanów. Historia powstania tego festiwalu wiąże się właśnie z II Wojną Światową. W 1953 roku fotograf Malak Karsh zaproponował zorganizowanie Festiwalu Tulipanów dla uczczenia wojennego symbolu łączącego Kanadę i Niderlandy.

Wszechobecne tulipany to jeden z najbardziej znanych symboli Niderlandów. Kwiaty te tak naprawdę pochodzą z Azji, a dokładnie z istniejącego tam niegdyś Imperium Osmańskiego, ale dopiero w Królestwie Niderlandów zdobyły ogromną popularność, szybko zdobywając uwielbienie tłumów. Stały się także oznaką wysokiego statusu społecznego. W niektórych kręgach nie wypadało nie mieć pokaźnej kolekcji tulipanów, która świadczyła o zamożności danego domu. Niektóre cebulki potrafiły osiągać wartość amsterdamskiej kamienicy. Najdroższego cebulka tulipana, Semper Augustus, została sprzedana za 40-krotność średniego rocznego dochodu! Tulipanowe szaleństwo rozpoczęło się u schyłku XVI wieku i trwa nadal – choć dzisiaj już na nieco mniejszą skalę. Holandia jest obecnie niewątpliwie światowej sławy potentatem w produkcji cebulek tych pięknych kwiatów.

Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie. Co roku przyjeżdża tu ponad pół miliona turystów, by podziwiać wystawę z najlepszych i najpiękniejszych kwiatów, szczególnie tulipanów. Ogrody te znajdują się w miejscowości Lisse, nieopodal Lejdy (Leiden) – miasta, w którym zaczęły się pierwsze uprawy i eksperymenty z tymi kwiatami. To niecałe 40 km od Amsterdamu. Turyści mogą podziwiać to miejsce mniej więcej od połowy marca do połowy maja.

Pomysł założenia ogrodów pojawił się w 1949 roku. Dwudziestu ogrodników postanowiło stworzyć ogólnodostępne miejsce, gdzie mogliby prezentować swoje odmiany i zyskiwać klientów. Pierwsi odwiedzający zjawili się tu już w 1950 roku rozsławiając to miejsce wszem i wobec. W ciągu pierwszego roku działalności ogród ten przyciągnął około 236 tysięcy turystów.

Ogrody Keukenhof to największy na świecie ogród kwitnących roślin cebulowych, ze znaczną przewagą tulipanów. Każdego roku ogrodnicy projektują ogród na nowo sadząc ponad 7 milionów sztuk cebulek w różnych zestawieniach, kompozycjach na 32 ha powierzchni. Cebulki roślin pochodzą od starannie wybranych dostawców i pod koniec sezonu są komisyjnie niszczone. Każdego roku przyjmowany jest inny motyw przewodni. Warto wspomnieć, że kwiaty są tak dobierane, aby przez cały okres otwarcia ogrodów jakieś rośliny kwitły i zachwycały zwiedzających. Gdy przychodzi wiosna i kwiaty kwitną, ogród zamienia się w cudowną bajkę. Można poczuć się jak w raju.

Informacje praktyczne:

Ogrody Keukenhof (GPS: 52°16’16.52″ N 4°32’46.91″ E) są otwarte codziennie od 8:00 do 19:30. Kasy zamykane są o 18:00. Warto wybrać się w to miejsce zaraz po otwarciu, ponieważ jest wtedy znacznie mniej ludzi, z godziny na godzinę coraz większe tłumy turystów zaczynają wypełniać alejki. Obsługa poleca czas do 10:30 oraz po 16:00.  Poniedziałki,  wtorki  i środy to najspokojniejsze dni. Po wejściu do ogrodów obsługa rozdaje darmowe mapki parku, które są bardzo przydatne jako że teren jest naprawdę ogromny i bardzo łatwo stracić orientację. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin, a najlepiej cały dzień

Tulipany to kwiaty podobno idealne na 11 rocznicę ślubu. 😁 No i warto pamiętać, że kolor tulipanów ma swoje znaczenie, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy sprawić komuś wiosenną niespodziankę i wysłać odpowiedni komunikat 😉

wycinek trasy: Niderlandy (Holandia)

 

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
A
A
1 rok temu

👍🌷🌷🌷

Iruś
Iruś
1 rok temu

Przepięknie opisane….. Byłam w Kazimierzu dawno temu z (wycieczka szkolna) wróciły wspomnienia…dziękuję i pozdrawiam 😘

Ala
Ala
1 rok temu

Ciekawa opowieść a samo miejsce zachęca do odwiedzin 👍🌷🌷🌷😄