Kłodzka Góra, Szeroka Góra i Ostra Góra

  • Szeroka Góra – najwyższy szczyt w Górach Bardzkich – 766 m n.p.m. (szczyt nie uwzględniony w żadnej z koron 🤔)
  • Kłodzka Góra – drugi pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich – 757 m n.p.m. – szczyt zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Gór Bardzkich
  • Ostra Góra – trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich – 751 m n.p.m. – szczyt zaliczany do Korony Gór Bardzkich
  • wszystkie trzy szczyty można zdobyć podczas jednej wycieczki 😁
  • pamiątkowa pieczątka: w skrzynce na szczycie na Kłodzkiej Górze
  • początek szlaku – Przełęcz Łaszczowa
  • koniec szlaku – Przełęcz Łaszczowa
  • długość szlaku –  3,3 km (na szczyt) + 4 km (powrót) -> „tam i z powrotem” 
  • czas – 1 h 15 min (na szczyt Kłodzkiej Góry) + 1 h 12 min (powrót przez Szeroką Górę)
  • na szczyt – 237 m ↑ / 78 m ↓
  • powrót – 272 m ↓ / 113 m ↑
  • punkty GOT – 6 (na szczyt)  + 4 (powrót)
  • data naszej wędrówki – 20.07.2020 r.

Kłodzka Góra, Szeroka Góra i Ostra Góra znajdują się w paśmie Gór Bardzkich. Przez dłuższy czas Kłodzka Góra była uważana za najwyższy szczyt tego pasma, jednak po dokładniejszych pomiarach i obliczeniach okazało się, że tak nie jest. Mimo tego faktu, Kłodzka Góra nadal znajduje się w Koronie Gór Polski i jest dużo bardziej znana niż faktycznie najwyższy szczyt, czyli Szeroka Góra. A może Kłodzka Góra swą popularność zawdzięcza nazwie, która niewątpliwie kojarzy się z pobliskim Kłodzkiem i w związku z tym jest znacznie łatwiejsza do zapamiętania. Ale w takim razie czemu Szerokiej Góry nie ma nawet w Koronie Gór Bardzkich? Może gdy korony były ustalane zawiódł sprzęt, albo nastąpił błąd w obliczeniach. Kto wie … 🤔

Na Kłodzką Górę prowadzą szlaki z trzech miejsc: Kłodzko, Przełęcz Kłodzka i Przełęcz Łaszczowa.

© Mapa Turystyczna,© autorzy OpenStreetMap

My postanawiamy wyruszyć z Przełęczy Łaszczowej, ponieważ chcemy zdobyć trzy najwyższe szczyty Gór Bardzkich podczas jednej wędrówki. Wbrew pozorom, nie jest to ogromny wyczyn, lecz zwykły plan możliwy do zrealizowania przez niemal każdego.

nasz szlak: niebieskiżółtyniebieski(bez szlaku)niebieski

Parkujemy na Przełęczy Łaszczowej, gdzie znajduje się dosyć duży parking z wiatą i tablicami informującymi o szlaku. Przy parkowaniu, warto pamiętać by nie stanąć na drodze ciężarówkom, wożącym drzewo.

A teraz ważna informacja dla fanów kolarstwa górskiego: właśnie w tym miejscu, czyli na Przełęczy Łaszczowej jest początek tzw. Pętli Kłodzkiej.

Szlak na Kłodzką Górę nie jest zbytnio uczęszczany przez turystów. Podczas drogi spotkaliśmy jedynie dwie osoby idące w kierunku szczytu, podczas gdy my już wracaliśmy. Szlak nie jest szczególnie trudny, ale do najłatwiejszych też nie należy. Dla niektórych osób może być nieco irytujący z powodu „pagórków” na które najpierw się wchodzi, by za 3 min zejść po drugiej stronie. Na trasie jest kilka takich momentów. Człowiek ma wrażenie, że to co właśnie wszedł, za chwile schodzi i to zmęczenie jest daremne. No cóż … to nie my układamy szlaki, tylko kształtuje je natura, a ona pewnie wie co robi. Idąc na Kłodzką Górę przechodzimy przez Ostrą Górę (751 m n.p.m.), czyli trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich. Niestety szczyt ten nie jest oznaczony, nie ma żadnej tabliczki, jedynie GPS może pomóc w znalezieniu go.

Szlak jest dosyć zróżnicowany: czasami jest szeroki a czasami ma formę wąskiej ścieżki.

Podłoże szlaku nie jest zbyt ciekawe mimo dobrej pogody. W naszym wypadku jest to w większości błoto, a tylko czasem na wyższych odcinkach szlaku, gdzie słońce mocniej grzeje mamy suchą ziemię.

Niewątpliwą zaletą tego szlaku jest to, że po drodze można najeść się malin, których tu dosyć sporo rośnie po drodze.

Szlak na Kłodzką Górę w znacznej większości ma kolor niebieski, który po jakimś czasie doprowadza do rozwidlenia.

Aby dotrzeć na szczyt Kłodzkiej Góry na rozwidleniu należy skręcić w prawo i tym samym podążać szlakiem żółtym, oczywiście pod górkę.

A na samym szczycie Kłodzkiej Góry obecnie (lato 2020) trwa budowa wieży widokowej, która ma mieć około 23 m wysokości. Fajny pomysł, może dzięki temu będzie można więcej zobaczyć, gdyż póki co ze szczytu widoków raczej nie ma. Poza wieżą widokową jest także tabliczka z nazwą szczytu i skrzyneczka z pamiątkową pieczątką, która jest niestety w opłakanym stanie. Tusz z gąbeczką są całe rozmoczone, praktycznie nie ma tuszu a skrzyneczka ledwo się zamyka. Pewnie w czasie deszczu woda dostaje się do środka. Mamy nadzieję, że kiedy otworzą wieżę, poprawi się też stan pieczątki.

Podczas powrotu postanawiamy wejść jeszcze na najwyższy szczyt Gór Bardzkich, czyli Szeroką Górę. Tak naprawdę Szeroka Góra jest od Kłodzkiej Góry wyższa o 9 m, więc nie wiadomo dlaczego to ta niższa jest zaliczana do Korony Gór Polski. Tak sobie myślę, że wyjaśnieniem może być brak wytyczonego szlaku na Szeroką Górę. Ale czemu Szeroka Góra nie wlicza się nawet do Korony Gór Bardzkich? Tego naprawdę nie wiem. No cóż, nie wszystko da się logicznie wyjaśnić.

Po zejściu z Kłodzkiej Góry do rozwidlenia skręcamy w lewo i idziemy niebieskim szlakiem, dokładnie tym samym, którym przyszliśmy. Po jakimś czasie dochodzimy do małego, niepozornego skrzyżowania. W tym miejscu na jednym z drzew narysowany jest odręcznie kierunek i napis: Szeroka Góra. Mijaliśmy to drzewo z napisem w drodze na Kłodzką Górę.

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko iść zgodnie ze wskazówką. Po chwili dochodzimy na szczyt i tu jest już oznaczenie, ale ku naszemu zdziwieniu nazwa szczytu została napisana na talerzu anteny satelitarnej. Widać kogoś poniosła wyobraźnia 😂

Po zejściu z Szerokiej Góry ponownie wchodzimy na niebieski szlak i zgodnie z jego oznaczeniami wracamy na parking.

Podsumowując, szlak nie zrobił na nas dużego wrażenia, można by powiedzieć, że jest przeciętny. Non-stop się wchodzi i schodzi, więc bardzo wolno zdobywa się wysokość, a suma wszystkich wzniesień jest dosyć spora. Niemniej jednak warto się tam wybrać, chociażby po to by poczuć tę ogromną satysfakcję wynikającą ze zdobycia trzech najwyższych szczytów Gór Bardzkich podczas jednej wędrówki 😁

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments