Kłajpeda

GPS parkingu – N 55.71255,  E 21.13433

Parkowanie w niedzielę jest za darmo. My zaparkowaliśmy naprzeciwko Laikrodžių muziejus (Muzeum zegarów) przy ulicy Liepų.

Kłajpeda to trzecie co do wielkości miasto na Litwie i jedyny litewski port nad Morzem Bałtyckim.  Jest to także najstarsze miasto na Litwie. Miasto zostało założone w 1252 r. po tym jak zakon kawalerów mieczowych wybudował tu  drewniany zamek Memelburg. Ciekawi jesteście dlaczego akurat taką nazwę otrzymał zamek? Ano, podobno Niemcy tak właśnie nazywali Niemen i ta nazwa się przyjęła także dla zamku. Kłajpeda początkowo była bogatym miastem i w tamtych czasach mogła spokojnie konkurować z Gdańskiem czy Królewcem. Niestety w czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone i mocno podupadło. Po zakończeniu wojny mieszkało tu jedynie 28 osób. Co ciekawe, za czasów ZSRR, ze względu na liczne bazy wojskowe, Kłajpeda była zamknięta dla cudzoziemców. Z czasem coraz więcej osób, szczególnie z Rosji zaczęło się tu osiedlać i Kłajpeda ponownie rozkwitła.

Kłajpeda jest bardzo ładnym miastem z ciekawą historią i unikatową architekturą co przyciąga rzesze turystów pragnących odpocząć nad morzem w pięknym miejscu i przy okazji jeszcze czegoś nowego się dowiedzieć.

Zwiedzania polecamy rozpocząć od turizmo informacija (informacji turystycznej) znajdującej się w samym centrum Kłajpedy, przy ulicy Turgaus g. 7. My odwiedzamy Kłajpedę w niedzielę, 1 sierpnia, czyli w dniu urodzin miasta, gdyż chcemy zobaczyć jak miasto świętuje. W niedzielę niestety informacja jest zamknięta. Na szczęście to nie jest nasza pierwsza wizyta w tym mieście, dzięki czemu mamy mapkę, która znacznie ułatwia nam zwiedzanie.

Kłajpedę zwiedzamy według mapki, którą można otrzymać w informacji turystycznej. Co prawda przed wyjazdem przygotowaliśmy sobie miejsca, które chcielibyśmy zobaczyć, ale trzymanie się trasy zaznaczonej na mapce pomoże nam łatwiej dotrzeć wszędzie i przy okazji zobaczyć też miejsca o których wcześniej nie mieliśmy nawet pojęcia. Wszak miejscowi z reguły znają swoje miasto najlepiej.

Oto plan naszej wędrówki (zgodnie z powyższą mapą):

1) Teatro aikštė (Plac Teatralny)

Plac Teatralny pełni obecnie rolę centrum życia kulturalnego i rozrywkowego Kłajpedy. To tu właśnie odbywają się największe imprezy. Na środku placu stoi rzeźba uroczej dziewczynki Anusi z Tharau, tytułowej bohaterki znanej niemieckiej piosenki „Ännchen von Tharau”. Pewnie zastanawiacie się teraz co niemiecka piosenka ma wspólnego z Kłajpedą? Ano okazuje się, że tę właśnie piosenkę napisał urodzony w Kłajpedzie poeta Simon Dach. Za rzeźbą widać Teatr Dramatyczny wybudowany w stylu klasycystycznym. Dzięki niemu plac ten nazywany jest dziś Placem Teatralnym. I tu dwie ciekawostki:

Z balkonu tegoż teatru przemawiał do mieszkańców Hitler w dniu 23 marca 1939 r., czyli zaraz po aneksji Kłajpedy.

Pomnik Anusi usunięto podczas II wojny światowej, gdyż stała tyłem do Hitlera podczas jego przemówienia. Rzeźba powróciła na plac w 1990 roku.

2) Aukštoji gatvė (ulica Wysoka)

Przy tej ulicy możemy zobaczyć najstarszą i najwyższą w mieście konstrukcję z tzw. fachwerku, czyli muru pruskiego, pochodzącego prawdopodobnie z XIX wieku, kiedy to właśnie ta metoda budownictwa była najbardziej popularna.

3) Didžioji Vandens g. (ul. Wodna Wielka)

Ulica ta nosi taką nazwę, gdyż kiedyś płynęła tędy odnoga rzeki Danė (Dangi). Z powodu rozbudowy miasta w XVII-XVIII w. bieg tej rzeki zmieniono. Obecnie przy tej ulicy mieści się Muzeum Historii Małej Litwy.

4) Centrum Komunikacji Kultur i Kłajpedzkie Centrum Etnokultury

Wśród starych spichlerzy z muru pruskiego działają pracownie artystyczne w których latem można zobaczyć jak powstają dzieła sztuki z drewna, tkaniny, ceramiki.

5) Rzeźba „Smok”

Rzeźba nawiązuje do jednej z legend o powstaniu nazwy Kłajpeda. Według legendy nazwa miasta pochodzi od słów oznaczających ludzkie ślady na grząskim podłożu. Dla wyjaśnienia, słowo „stopa” po litewsku to „pėda”. Podobno nazwę tę miastu nadał założyciel osady, który w okolicznych bagnach stracił brata. Gdy go szukał odnalazł jedynie ślady na błotnistym gruncie.

Ponoć artysta twierdzi, że rzeźba symbolizuje więź między ziemią i niebem, wodą i ogniem. Smok wygląda tak jakby schodził w dół po ścianie. Podobno podczas deszczu z jego pyska tryska woda na wielką stopę pod pomnikiem.

6) Turgaus g. (ul. Targowa)

Na końcu tejże ulicy w 1706 r. zbudowano ewangelicko-luterański kościół św. Jana, który podobno uważany był za najpiękniejszy w Prusach Wschodnich. Niestety świątynia została zburzona. Dziś możemy zobaczyć jak wyglądały jej fundamenty i spróbować sobie wyobrazić ten budynek. Kto wie, może kiedyś zostanie odbudowany.

7) Jono kalnelis (Górka Jana)

Jono kalnelis to zachowany fragment systemu fortyfikacyjnego Kłajpedy składający się z trzech obiektów pochodzących z XVII i XVIII w.

8) „Meridianas”

„Meridianas” to żaglowiec szkolny, który jest jednym z symboli Kłajpedy. Statek został zbudowany w 1948 r. w Finlandii i służył Szkole Marynarskiej w Kłajpedzie do kształcenia przyszłych marynarzy. Dziś znajduje się na nim restauracja.

9) ulica Kalvių 8

W tym miejscu siedzi sobie kominiarz, który według legendy przynosi szczęście wszystkim, którzy potrą guzik jego płaszcza. Ciekawe czy to się sprawdza? Zobaczymy.

10) ulica Tiltų 1

Właśnie w tym miejscu stanął pierwszy w mieście bank, na którego fasadzie  widać herb Kłajpedy z siedzącym na nim małym chłopcem, Kupidynem. Pod drugiej stronie budynku, na brzegu rzeki Dangi stoi rzeźba „Garniec z pieniędzmi”.

11) „Senamiesčio katinas” („Kot ze Starówki”)

„Senamiesčio katinas” to granitowa rzeźba kota z twarzą dżentelmena. Podobno kot ten posiada nadprzyrodzoną moc. Wystarczy pomyśleć życzenie i pogłaskać jego ogon, aby się spełniło.

12) „cudowna” myszka

Skoro był kot to teraz myszka. Na rzeźbie wyryto słowa zaklęcia: „Myśli przemień w słowa – słowa staną się cudem”. Podobnie jak kot, myszka też ma nadprzyrodzoną moc i może spełniać życzenia, ale tylko te dobre. Podobno wystarczy je tylko wyszeptać jej do ucha.

13) Jono g. (ul. Jana)

To jedna z najstarszych ulic miasta. Przy tej ulicy stoi rzeźba „Widoki miasta” przedstawiająca dawne miasto. Znajdujący się na niej napis brzmi: „ Widzimy troski, radości i życie codzienne mieszczan.”

14) Muzeum Zamkowe

Tu kiedyś znajdował się zamek-twierdza zwany „Memelburg”, a dziś jest muzeum zamkowe w którym to możemy się dowiedzieć o historii tego miejsca. Każdego roku 1 sierpnia Kłajpeda obchodzi swoje urodziny i w tym dniu na placu zamkowym odbywają się przedstawienia teatralne, możemy też obserwować walki rycerskie i wiele innych atrakcji. W tym roku (2021 r.) udało nam się wziąć udział w tej uroczystości.

15) Stocznia Lindenau

Stocznia znajduje się między fosą Zamku i Zalewem Kurońskim. Zakład ten powstał w połowie XIX w. i zajmował się budową i remontem statków: pasażerskich parostatków, holowników, lodołamaczy, tankowców i innych maszyn. Dziś budynek wraz z wyposażeniem stanowi zabytek dziedzictwa przemysłowego. W porcie możemy spotkać rzeźbę mrocznego Juodasis vaiduoklis (Czarnego Ducha) przymocowanego do nadbrzeża. Według legendy, duch ten ukazał się w XVI wieku przerażonemu strażnikowi portu by ostrzec go, że miastu kończą się zapasy.

16) Terminal okrętów wojennych i statków pasażerskich

Terminal działa w tym miejscu od 2003 r. To tu właśnie przybijają wielkie statki wycieczkowe. Tu też zazwyczaj można spotkać wiele osób, gdyż jest to jedno z ulubionych miejsc nie tylko turystów, ale także miejscowych. Na placu przy wyjściu z portu dla jachtów i statków wycieczkowych znajduje się rzeźba „Marzenie z dzieciństwa” przedstawiająca machającego ręką chłopca z psem.  Chłopiec wygląda jakby machał na powitanie lub pożegnanie wszystkim przybywającym lub opuszczającym port. Rzeźba symbolizuje najpiękniejsze i najbardziej znaczące marzenia rodzące się w dzieciństwie.

17) Ratusz

Ratusz to zabytkowy budynek wybudowany na przełomie XIX i XX w. Kiedyś, podczas wojen napoleońskich, mieścił się tu dwór królewski i siedziba rządu. Przez rok mieszkała tu rodzina królewska: król Fryderyk Wilhelm III i królowa Luiza. Dziś w ratuszu ma swoją siedzibę mer Kłajpedy.

18) „Arka” (Pomnik „Łuk”)

Pomnik ten wzniesiono w 2003 r. z okazji 80 rocznicy przyłączenia Kraju Kłajpedzkiego do Litwy. Na pomniku znajdują się słowa: „Jesteśmy jednym narodem, jedną ziemią, jedną Litwą.”

19) Naujojo Sodo g. (ul. Nowy Park)

Dawniej znajdował się tu stary cmentarz zwany Naujojo Sodo (Nowy Park). Później powstało tu gimnazjum dla chłopców, a dziś mieści się Kłajpedzkie Centrum Młodzieży.

20) Liepų g. (ul. Lipowa)

Ulica ta powstała w XVI-XVII w. a swoją obecną nazwę zawdzięcza zasadzonym tu w latach 1798-1799 lipom. Później nazwa tej ulicy zmieniała się dosyć często. Nazywano ją: Gęsi Targ, Aleja Smetony, Maksyma Gorkiego, czy nawet Adolfa Hitlera. Jednak w 1988 r. zadecydowano, że Liepų brzmi najlepiej i tę nazwę przywrócono.

21) Dawna poczta

Przy ulicy Liepų znajduje się jeden z najbardziej okazałych budynków, który powstał w latach 1890-1893 i dawniej pełnił funkcję poczty. Składa się on z jednopiętrowego budynku poczty po którego bokach stoją dwa parterowe budynki. W jednym z nich kiedyś był magazyn i stajnia, a w drugim stały dyliżanse pocztowe. Na wieży budynku znajdują się dzwony koncertowe – największy na Litwie karylion – których można posłuchać w południe w każdą sobotę i niedzielę.

22) Park Rzeźb

Park Rzeźb to idealne miejsce na spacer ze sztuką w tle. Założono go w 1977 r. na miejscu dawnego cmentarza. W parku znajduje się 116 współczesnych rzeźb tworzonych przez różnych rzeźbiarzy.

23) Aleja M. Marzwidasa

Aleja M. Marzwidasa to tak naprawdę kolorowy deptak pośrodku którego znajdują się oryginalne ławeczki na których można sobie usiąść i odpocząć. Spacerując można zobaczyć ławeczkę-pieska, dziewczynkę z ptaszkiem, szachy, kota, klucz muzyczny, zegar słoneczny i inne. Oczywiście wszystko to jest dziełem miejscowych rzeźbiarzy.

24) Plac Lietuvininkų

Plac powstał w latach 1920-1923, gdy miasto zaczęło rozwijać się w kierunku północnym. Obecnie plac ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych w mieście. Od 1997 r. na placu ma swój pomnik Martynas Mažvydas – autor pierwszej litewskiej książki.

Kłajpeda to ciekawe i piękne miasto, które warto odwiedzić. Ogromny port, zabytkowe budynki, piękne rzeźby czy związane z nimi zabawne historie zrobią wrażenie na każdym, niezależnie od wieku. Zatem nie zwlekajcie, tylko planujcie wyjazd, na pewno się nie zawiedziecie. 😀

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne  😊

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
8 miesięcy temu

Super info. Właśnie się wybieramy. Pozdrawiam