MAZURY: Kirsajty, Sztynort, Mamerki, Barciany, Korsze, Reszel, Święta Lipka, Bezławki, Kętrzyn

Chcielibyśmy zaprezentować Wam naszą propozycję jednodniowej trasy po północno-zachodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Oto miejsca, które odwiedziliśmy:

Kirsajty

punkt widokowy

GPS: 54 ° 8 ′ 49 ″ N , 21 ° 42 ′ 25 ″ E

Na trasie z Pozezdrza do Sztynortu znajdziemy Most Sztynorcki, na którym znajduje się punkt widokowy na Jezioro Dargin i Jezioro Kirsajty. Most stanowi umowną granicę pomiędzy obydwoma zbiornikami wodnymi zatem stojąc na moście z jednej strony mamy Jezioro Dargin zaś z drugiej Jezioro Kirsajty.

Sztynort

port

Sztynort 11, 11-600 Węgorzewo

GPS: N 54.129818, E: 21.683445

Wiedzieliście, że największy port na Mazurach mieście się właśnie w Sztynorcie? W swej ofercie posiada ponad 450 miejsc do cumowania, funkcjonalną infrastrukturę, zaplecze sanitarne oraz usługi gastronomiczne i możliwość noclegu. Ponadto, jest bardzo ładnym miejscem sprzyjającym spacerom.

Mamerki

GPS: N: 54°11’9.22″, E: 21°38’39.83″

bunkry

Bunkry w Mamerkach, czyli kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych, to najlepiej zachowane obiekty na mazurskim szlaku fortyfikacji z II wojny światowej. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945 roku. Kompleks powstał w latach 1940-1944. Na jego terenie działa muzeum poświęcone frontowi wschodniemu.  Można tu także zobaczyć replikę 25-metrowego okrętu podwodnego będącego legendą Kanału Mazurskiego. Od 2018 r. znajduje się tu również “Bursztynowa Komnata” czyli replika ekskluzywnego przybytku pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna. Warto także przejść się 30-metrowym podziemnym tunelem, łączącym bunkry numer 28 i 30.

wieża widokowa

Będąc w Mamerkach możemy również wejść na 38-metrową wieżę, z której widać panoramę jeziora Mamry i okolicy. Znajduje się ona zaraz przy muzeum, na pewno ją zauważycie. Wejście na wieżę jest w cenie biletu do kompleksu bunkrów w Mamerkach. To najwyższa wieża w regionie, lecz wejście na nią może stanowić dla niektórych problem. Wchodząc po schodach można poczuć lekkie poruszanie się wieży, powodujące dyskomfort.

Barciany

zamek

GPS: N 54.213835, E 21.348070

Jak wiadomo na Warmii i Mazurach odnajdziemy wiele zamków krzyżackich budowanych od końca XIII wieku do początku XV wieku. Jedną z takich budowli jest Zamek w Barcianach. Budowla przetrwała do dzisiaj, lecz jest obecnie własnością prywatną. Obiekt można jedynie obejść wokoło i obserwować z zewnątrz. Przy zamku stoi takowa tablica o jego historii.

Korsze

Jadąc z zamku w Barcianach do miejscowości Reszel przejeżdżaliśmy przez miejscowość Korsze. Wzdłuż drogi, którą jechaliśmy zobaczyliśmy po prawej stronie zabytkowe wieżę ciśnień, a za torami po lewej stronie lokomotywę.

wieża ciśnień

adres: ul. Kolejowa 3, Korsze

Pierwszą atrakcją w Korszach jaką odwiedziliśmy była wieża ciśnień. Przed I wojną światową na stacji kolejowej w Korszach funkcjonowały aż trzy wieże wodne. Niestety w wyniku działań wojennych zniszczono je. Jedną z nich w 1915 roku odbudowano i koło niej zbudowano nową wraz ze zbiornikiem typu Klönne o pojemności 500 m3. Wieża ciśnień w kształcie olbrzymiej kuli jest w pewnym sensie unikatowa. Co raz rzadziej spotyka się tego typu wieże ciśnień.

lokomotywa

adres: ul. Wojska Polskiego 2A, 11-430 Korsze

Tuż obok wież ciśnień, koło torów znajdziemy zabytkową lokomotywę parową. Pojazd ustawiony jest na rampie. Nie ma możliwości wejścia do niej ani nawet zajrzenia z uwagi na zakaz wchodzenia na rampę. Jednak warto zwrócić na nią uwagę.

Reszel

GPS: N 54° 2′ 53″ E 21° 8′ 52″

Zwiedzanie Reszla rozpoczynamy oczywiście od zamku, potem udajemy się na most gotycki i do parku. Na koniec wchodzimy na wieżę kościelną w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Zamek Biskupów Warmińskich w Reszlu

Budowę Zamku Biskupów Warmińskich w Reszlu rozpoczęto niedługo po opuszczeniu przez Krzyżaków Reszla. Jego budowa trwała niemal 50 lat, gdyż zabrano się do tego z dużym rozmachem. Z biegiem lat twierdza zmieniała swoich właścicieli, a co za tym idzie była wielokrotnie przebudowywana. Obecnie zamek w Reszlu w swej ofercie ma: hotel, restaurację oraz możliwość zwiedzania. My postawiliśmy rzecz jasna na zwiedzanie. Dla turystów dostępna jest wieża, taras oraz lochy, w których znajduje się Wystawa Narzędzi Tortur. Ceny biletów wynoszą 12 zł za bilet normalny i 8 zł za bilet ulgowy (2021 r.).

Po wyjściu z zamku poszliśmy w prawo, gdyż chcieliśmy obejść zamek i w ten sposób trafiliśmy na jeden z mostów gotyckich. Najpierw przyjrzeliśmy mu się z góry, a później zeszliśmy w dół schodami znajdującymi się po lewej stronie mostu.

Mosty gotyckie

W Reszlu znajdują się w sumie dwa mosty gotyckie, jeden zwany wysokim i drugi niski. Obydwa powstały w okresie średniowiecza (II połowa XIV w.) na rzece Sajna. Początkowo pełniły funkcję akweduktów. Teraz są cennymi zabytkami techniki i należą do najstarszych murowanych mostów w Polsce. Oba z nich znajdują się w odległości 100 metrów od siebie. Most Wysoki został wzniesiony przy obecnej ulicy Mazurskiej, a Most Niski przy ulicy Płowce.

Po zejściu z mostu udaliśmy się w kierunku parku. Chcieliśmy nadal obejść zamek wokół, no i park wyglądał kusząco.

Park Miejski

Ktoś może powiedzieć, że park jak park i że takich jest mnóstwo w Polsce. Lecz to miejsce zwane “Zieloną Doliną” jest naprawdę pięknym zakątkiem i znakomitym obszarem rekreacyjnym dla każdego. Na jego terenie znajdziemy wiele chodników, ścieżek rowerowych, plac zabaw, a w upalne dni sporo cienia.

Wędrując nadal wokół zamku dotarliśmy do szerokich schodów, którymi ponownie weszliśmy na górę i skierowaliśmy się w stronę kościoła. Obok schodów jest też podjazd dla wózków czy rowerów.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Ta gotycka budowla z cegły została wybudowana na planie prostokąta. Od jej zachodniej strony znajduje się kwadratowa wieża o wysokości 52 metrów, nakryta kolebkowym sklepieniem. Jest możliwość wejścia na sam jej szczyt i podziwiania panoramy Reszla, to stąd zobaczymy m.in cały zamek. Wstęp jest bezpłatny, a aby znaleźć się na górze należy pokonać wiele drewnianych schodów.

Święta Lipka

Adres: Święta Lipka 29A, 11-440 Święta Lipka

GPS: 54°01’​29.186″N, 21°13’4.48″E

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce  to barokowe sanktuarium maryjne. Od 2018 posiada ona status pomnika historii. Początek kultu Matki Bożej w Świętej Lipce sięga początku XIV wieku. Według podań pewien skazany przez sąd w Kętrzynie więzień umieścił na lipie figurkę Matki Bożej do której modlił się o ułaskawienie. Jego prośby zostały wysłuchane i od tamtej pory Święta Lipka stała się miejscem wyjątkowym. W II połowie XV wieku wybudowano tu kaplicę, która od razu stała się celem pielgrzymek. Przybywali tu biedni i bogaci. Miejsce to odwiedzili między innymi: wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, król Jan Kazimierz, kanclerz litewski Albert Stanisław Radziwił. Obecną świątynię wybudowano w latach 1688-1693 według projektu nieznanego architekta, a fasada została ukończona w roku 1730. Obok bazyliki znajduje się bezpłatne muzeum ikon, które naprawdę warto zobaczyć.

Bezławki

zamek

adres: Stąpławki 3, 11-440 Bezławki

GPS:     N 54° 00′ 54.60”     E 21° 16′ 00.80”

Zamek krzyżacki w Bezławkach położony jest około 5 km od Świętej Lipki. Według informacji znajdujących się na tablicy powstał on w XIV w. i był siedzibą komornika krzyżackiego. Pod koniec XVI w. zamek został przekształcony na kościół ewangelicki a później katolicki, dlatego też do dziś obok niego możemy zobaczyć pozostałości cmentarza.

Wstęp na teren kościoła jest bezpłatny a zwiedzać go można po telefonicznym umówieniu terminu i godziny. Telefon znajduje się na tablicy informacyjnej przy skręcie do zamku.

Zamek ma bardzo ciekawą historię i legendę. Podobno na początku XV w. przebywał tu brat króla Władysława Jagiełły – Świdrygiełło, który przywiózł tu legendarny św. Graal, poszukiwany przez rycerzy króla Artura. Miał go odziedziczyć po swoim ojcu Giedyminie, który wywodził się od Godwina, syna angielskiego króla Haralda II. Godwin uciekając z Anglii zabrał ze sobą królewskie skarby. Co najciekawsze, według legendy Świdrygiełło zamurował św. Graal w murach zamku w Bezławkach gdy tylko nadeszła wieść o zbliżających się Tatarach. Ciekawe czy to wszystko prawda. Mówią, że każda legenda ma w sobie ziarnko prawdy …

Nieopodal zamku pasło się ogromne stado krów. Tak dużego stada jeszcze nie widzieliśmy.

Kętrzyn

Zamek

adres: plac Zamkowy 1, 11-400 Kętrzyn

GPS:  N 54° 4′ 27″ E 21° 22′ 36″

Zamek pochodzi z XIV w. Wybudowano go wkrótce po nadaniu osadzie praw miejskich w 1357 r. Z biegiem lat zamek był wielokrotnie przebudowywany i przystosowywany do nowych potrzeb. Niestety budowla warownia została zniszczona w 1945 r. przez wojska radzieckie. Na szczęście w latach 1962-67 zamek odbudowano, odtworzono wówczas gotycką styl budowli korzystając z XIX-wiecznych rysunków C. Steinbrechta. Obecnie zamek można zwiedzać. Samochód można zaparkować pod zamkiem.

Na ścianie zamku niedaleko wejścia znajduje się tablica upamiętniająca pobyt polskich wojsk pod dowództwem generałów H. Dąbrowskiego i J. Zajączka w 1807 r.

Idąc prosto po wyjściu z zamku dochodzimy do Bazyliki św. Jerzego.

Bazylika św. Jerzego

Bazylika św. Jerzego powstała w latach 1359-1407. Wybudowano ją w stylu gotyckim. Przez lata kościół ten wiele przeszedł. Był niszczony przez pożary w 1500 r. i w 1592 r. oraz dwukrotnie płonął od uderzenia pioruna w 1638 r. i w 1700 r. Podobno gdy wycofujący się Niemcy wysadzili bunkier Hitlera w pobliskiej Gierłoży, w świątyni wyleciały wszystkie okna, spadła część dachówek i popękało sklepienie. Dziś kościół jest w bardzo dobrym stanie.

Na wieżę kościelną można wejść po zakupieniu biletów: ulgowy 2 zł, normalny 4 zł (2021 r.)

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments