Budapeszt

Kiedyś były sobie dwa niezależne miasta: Buda i Peszt. Od 1242 r. Buda była stolicą Węgier, od 1350 r. – stałą rezydencją królów węgierskich, natomiast Peszt – ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Miasta te od wieków ze sobą sąsiadowały, rozwijały się, czasami rywalizowały, aż pewnego dnia zapadła decyzja o połączeniu sił. Symbolicznym dowodem nawiązania współpracy między Budą a Pesztem było wybudowanie Mostu Łańcuchowego (Széchenyi lánchíd) w 1849 roku.

Most Łańcuchowy (Most Széchenyiego)

Współpraca pomiędzy oboma miastami układała się tak dobrze, że jakiś czas później, w 1873 roku, postanowiono stworzyć z nich jedno miasto – Budapeszt, dziś jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów europejską stolicę, zwaną często perłą Dunaju.

W Budapeszcie jest wiele miejsc, gdzie można przenocować. Ilość campingów też jest dosyć spora. Bez problemu można wybrać sobie dogodną lokalizację. My lubimy zatrzymywać się z dala od centrum miasta zatem wybraliśmy Arena Camping (GPS: N 47 30’ 15.35’’  E 19 09’ 30.47’’).

Za jedną noc za cztery osoby zapłaciliśmy 22,5 €, więc nie tak drogo.

Niedaleko naszego campingu znajduje się stacja metra, którym poruszaliśmy się do i z centrum miasta. W tym celu kupiliśmy bilet grupowy 24 h dla 1-5 osób za który zapłaciliśmy 3300 HUF czyli około 11 €. Bilet grupowy uprawnia do podróżowania na wszystkich trasach i wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.

nasz bilet

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na stacji Ors Chieftain. Wsiadamy tam do linii M2 i dojeżdżamy nią do stacji Deák Ferenc tér. Tam przesiadamy się do linii M1 i jedziemy do stacji Hősök tere.

stacja metra Hősök tere z 1896 roku

Z tego miejsca trzymając w ręku mapę rozpoczynamy zwiedzanie. Mapy bardzo pomagają przy orientacji w terenie. Warto je mieć przy sobie. My zazwyczaj korzystamy z map z serii ExpressMap 2 w 1, ponieważ są laminowane i mają zaznaczone i opisane miejsca warte zobaczenia.

Pierwszą rzeczą, którą zauważyliśmy tuż po wyjściu z metra był Pomnik Tysiąclecia (Millenniumi emlékmű) z wyróżniającą się 36-metrową kolumną z rzeźbą Archanioła Gabriela na szczycie. Pomnik ten symbolizuje tysiąc lat węgierskiej państwowości i przedstawia między innymi figury najważniejszych postaci w historii Węgier i posągi siedmiu wodzów plemion madziarskich.

Następnie wybraliśmy się na krótki spacer po Lasku Miejskim (Városliget), który ma powierzchnię około 1 km2 . Znajduje się tam małe sztuczne jeziorko i mnóstwo alejek i dróżek. Ponadto na uwagę zasługują: budynek kąpieliska im. Széchenyiego (Széchenyi gyógyfürdő) z najcieplejszymi źródłami w mieście, eklektyczny zamek Vajdahunyad (Vajdahunyadvár) czy Wielki Cyrk (Fővárosi Nagycirkusz). Na terenie lasku znajdują się także Muzeum Sztuk Pięknych (Szépmüvészeti Múzeum) z jedną z najcenniejszych galerii sztuki w Europie i Sala Wystawowa Sztuk Pięknych (Műcsarnok) z największą na Węgrzech salą wystawową sztuki współczesnej.

Po spacerze ponownie wsiadamy do metra linii M1 na stacji Hősök tere i wracamy z powrotem na stację Deák Ferenc tér. Z tego miejsca ruszamy pieszo w kierunku węgierskiego Parlamentu. Po drodze mamy okazję zobaczyć:

 • Kościół ewangelicki (Evangélikus templom) – słynie z dobrej akustyki i urządzanych tu często koncertów organowych,
 • Bazylika św. Stefana (Szent Istvań bazilika) – największy kościół w Budapeszcie, jego budowa trwała pół wieku. W jego prawej wieży znajduje się największy na Węgrzech dziewięciotonowy dzwon,
 • Aleja Andrássyego (Andrássy út) – aleja wpisana w 2002 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto się nią przejść chociażby po to aby zobaczyć przepiękne eklektyczno-neorenesansowe pałace z końca XIX wieku,
 • Opera Narodowa (Magyar Állami Operaház) – budynek z 1884 roku zaprojektowany przez Miklósa Ybla, jednego z najważniejszych węgierskich architektów XIX wieku. Przy głównym wejściu znajdują się posągi przedstawiające węgierskich kompozytorów: Ferenca Erkela i Ferenca Liszta.
 • Plac Wolności (Szabadság tér) – reprezentacyjny plac otoczony przez okazałe budowle z początku XX wieku, takie jak: Węgierski Bank Narodowy czy budynek dawnej Giełdy.
 • Plac Lajosa Kossutha (Kossuth Lajos tér) – znajdują się tu gmachy różnych instytucji państwowych oraz pomniki najwybitniejszych przywódców węgierskich ruchów niepodległościowych.

No i dochodzimy do jednego z największych budynków Parlamentu (Országház) na świecie. Ma on 268 m długości i 123 m szerokości w centralnej części gmachu. Budowla ta niemalże oślepia przepychem. Do jej budowy wykorzystano 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Budowa parlamentu trwała prawie 20 lat – kamień węgielny położono w 1885 roku, a prace zakończono w 1904 r.

Chwila przerwy i idziemy dalej wzdłuż Dunaju, drugiej co do długości rzeki w Europie, aż dochodzimy do Mostu Małgorzaty (Margit híd), który łączy bulwar świętego Stefana po stronie Pesztu i bulwar Małgorzaty po stronie Budy z Wyspą Małgorzaty znajdującą się pośrodku. Most Małgorzaty  to jedyny z budapeszteńskich mostów, który nie przekracza rzeki wzdłuż linii prostej, lecz zgina się w środku i daje najpiękniejsze panoramy na oba brzegi rzeki. Z mostu można zejść na Wyspę Małgorzaty (Margit-sziget) by pospacerować wśród średniowiecznych ruin oraz 200-letnich platanów i dębów. Wyspa, która ma 2,5 km długości i blisko 100 ha powierzchni swą nazwę zawdzięcza córce węgierskiego króla, Małgorzacie, która jako niezwykle skromna i religijna kobieta, dużą część swojego życia spędziła w znajdującym się na wyspie klasztorze. Warto wspomnieć, że wyspa kiedyś nie była całością, lecz trzema mniejszymi wysepkami, które połączono przy okazji prac nad regulacją rzeki. 

Prosto z mostu udajemy się w kierunku Grobowca Gül Baby (Gül Baba türbéje), który znajduje się na Wzgórzu Róż z którego roztacza się piękna panorama Pesztu. Gül Baba (Ojciec Róż) był derwiszem, czyli muzułmańskim świątobliwym człowiekiem. Jego kaplica jest celem pielgrzymek muzułmanów.

Następnie powoli zaczynamy kierować się w stronę Zamku Królewskiego mijając po drodze:

 • Królewska Łaźnia (Király gyógyfürdő) – pierwsze kąpielisko na Węgrzech, które od powstania w XVI wieku jest całe czas czynne. Łaźnie termalne to nie tylko baseny z leczniczą wodą, ale i wspaniałe zabytki neobaroku, które są pamiątka po tureckiej okupacji Budapesztu. Warto wspomnieć, że Budapeszt posiada największe łaźnie w Europie – Termy Széchenyi.
 • Baszta Rybacka (Halászbástya) to budowla imitująca mury zamkowe, nieposiadająca jednak znaczenia militarnego. Część murów można zwiedzać za darmo a część po wniesieniu opłaty. Nieopodal stoi konny pomnik św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Obecnie miejsce to pełni też funkcję tarasu widokowego z przepięknym widokiem na Dunaj, Górę Gellérta i Wyspę Małgorzaty.
 • Kościół Macieja (Mátyás-templom) – nazywany też Budzińską Świątynią Koronacyjną (Budavári Koronázó Főtemplom) pochodzi z XIII wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków Węgier, jest też  jednym z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów Węgier. Od tamtej pory był wielokrotnie przebudowywany a swój obecny gotycki charakter zawdzięcza rekonstrukcji w XIX wieku. Na placu przed kościołem Macieja wznosi się 14-metrowa kolumna Trójcy Świętej.
 • Brama Wiedeńska (Bécsi kapu) – dawniej przez tę bramę wiodła jedna z głównych dróg do Budy. Brama była wielokrotnie niszczona aż w końcu w 1936 roku została odbudowana.
 • Muzeum Historii Wojen (Hadtörténeti Múzeum) – mieści się w gmachu dawnych koszar z 1847 r.
 • Wieża Marii Magdaleny (Mária Magdolna-torony) – gotycka wieża jest pozostałością po XV-wiecznym kościele, jedynej chrześcijańskiej świątyni z początku tureckiego panowania.
 • Budziński Labirynt (Budavári Labirintus) – 3-kilometrowa trasa prowadząca przez najpiękniejsze ulice i place budzińskiej Starówki na głębokości 5-10 m.

Aż docieramy do Zamku Królewskiego (Budavári Palota) z XIV wieku. Poza wejściem pieszym na zamek można także dostać się tam zabytkowym XIX-wiecznym funikularem, czyli kolejką linowo-terenową (sikló). Dolna stacja kolejki znajduje się na Clark Adám tér (tam też znajdziemy pomnik zwany Kilometrem „0”, od którego mierzy się wszystkie odległości drogowe na Węgrzech), górna zaś przy Szent György tér. Zamek z zewnątrz, tzn. taras zachodni (z jedną z najpiękniejszych panoram miasta), wschodni oraz dziedziniec można zwiedzić bezpłatnie, gdyż te miejsca są otwarte dla turystów. Wstęp do funkcjonujących tu instytucji jest płatny. Zamek królewski w Budapeszcie wraz z całym Wzgórzem Zamkowym wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Schodzimy z wzgórza w kierunku Mostu Łańcuchowego. Most ten ma 380 m długości i jest zawieszony na dwóch kamiennych filarach. Na obu jego krańcach znajdują się kamienne rzeźby lwów. Chwilę na nim odpoczywamy i podziwiamy widoki. Następnie wracamy w kierunku zamku i dochodzimy na przystanek. Podjeżdżamy tramwajem nr 19 dwa przystanki i naszym oczom ukazuje się Góra Gellérta (Gellért-hegy). Jak przystało na prawdziwych miłośników gór decydujemy się ją zdobyć, tym bardziej, że jej wysokość – 235 m. n.p.m.- to nie zbyt duże wyzwanie. Po drodze mamy okazję zobaczyć:

 • Kościół Skalny (Sziklatemplom) – podziemny kościół wybudowany w latach 20 XX wieku w jaskini św. Jana na zboczu Góry Gellérta. W 1994 r. odsłonięto tu tak zwany: polski ołtarz, który do dziś znajduje się w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oddzielonej od reszty kościoła żelazną kratą z herbami Polski i Węgier.
 • Pomnik Wolności (Szabadság-szobor) – 14-metrowa figura kobiety unoszącej liść palmowy. Początkowo był to Pomnik Wyzwolenia, na przełomie 1944 i 1945 r. po upadku komunizmu został zmieniony na Pomnik Wolności.
 • Cytadela – twierdza znajdująca się na szczycie Góry Gellérta, z której rozpościera się przepiękny widok na całe miasto. Miejsce to budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców Budapesztu, jako że Cytadela została zbudowana w 1854 roku przez oddziały austriackie by wybić z głowy obywatelom Budy i Pesztu ewentualne kolejne próby buntów przeciw Habsburgom. Wzgórze było bowiem dobrym punktem obserwacyjnym.Cytadela ma na 220 metrów długości i 60 metrów szerokości, z murami dochodzącymi do 16 metrów grubości.
 • Pomnik św. Gellérta (Szent Gellért-szobor) – monumentalny, siedmiometrowy pomnik św. Gellérta postawiony w 1904 roku na Górze Gellérta, czyli w domniemanym miejscu męczeńskiej śmierci biskupa, który podczas chrzczenia opornych Madziarów, został przez nich ujęty, włożony do beczki nabitej gwoździami i stoczony urwiskiem do Dunaju.

Po zejściu na dół przechodzimy przez Most Elżbiety (Erzsébet híd),  jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów w Budapeszcie, zbudowany w latach 1897–1903. Most upamiętnia królową Elżbietę – znaną w Polsce jako cesarzowa Sisi.

Po zejściu z mostu idziemy w kierunku Placu Sándora Petőfiego.

Plac Sándora Petőfiego (Petőfi tér) – to niewielki ale uroczy plac z pomnikiem przedstawiającym jednego z największych węgierskich poetów, Sándora Petőfiego, podczas deklamowania słynnej “Pieśni narodowej”. Petőfi zmarł walcząc w bitwie wojsk węgierskich z armią rosyjską pod Segesvárem, mając niespełna 27 lat. Mimo młodego wieku na zawsze zapisał się na kartach historii i po dziś dzień uważany jest za bohatera nie tylko przez Węgrów, ale także wielu Polaków. To właśnie Petőfi napisał: “Los dwóch narodów tu się zespolił, Polski i Węgier. Cóż trzeba więcej? Na pewno wspólne wywalczą cele, ująwszy się za ręce.”

Następnie zmierzamy na deptak, czyli na jedną z najbardziej znanych ulic Budapesztu – ulicę Váci by chwilę po niej pospacerować. Ulica ta stanowiła dawniej pewnego rodzaju punkt centralny peszteńskiej części stolicy Węgier. To tutaj koncentrowało się życie salonowe mieszkańców i tak w sumie jest do dziś.

Na koniec postanawiamy jeszcze popatrzeć na Dunaj i:

 • Statek-muzeum im. Lajosa Kossutha (Kossuth Múzeumhajó) – to jedyny, zachowany do naszych czasów w oryginalnej postaci dunajski parowiec pasażerski. Kossuth został zbudowany w 1913 roku.
 • Gmach Reduty (Vigadó) – budynek Reduty to wspaniały przykład architektury węgierskiego romantyzmu. W sali redutowej na ponad 600 osób gościło z występami wielu wybitnych kompozytorów i dyrygentów.
 • Plac Vörösmartyego (Vörösmarty tér) – plac ten był kiedyś podmiejskim placem targowym. Przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą nadal odbywają się tu jarmarki świąteczne. Na placu znajduje się także sławna cukiernia Gerbeaud (Gerbeaud Cukrászda).

Z Placu Vörösmartyego idziemy w stronę stacji metra Deák Ferenc tér, wsiadamy w metro linii M2 i jedziemy aż do stacji Ors Chieftain a później spacerkiem na camping.

Po odwiedzeniu przedstawionych wyżej atrakcji Budapesztu wracamy na camping może nieco zmęczeni, ale szczęśliwi, że udało nam się zobaczyć tak wiele.

Cała nasza trasa to ponad 25 km spaceru. Czasami korzystaliśmy z metra czy tramwaju, szczególnie tam gdzie odległości między interesującymi nas atrakcjami były większe. Uwielbiamy chodzić i przyznaję, że dosyć wolno się męczymy. Lubimy poznawać miasto na pieszo, bo widzimy więcej. Jeśli nie lubicie tyle chodzić, możecie kupić bilet na autobus city-sightseeing i nim się przemieszczać lub podzielić sobie atrakcje na kilka dni, aby spokojnie pozwiedzać.

Budapeszt to naprawdę piękne miasto, życzliwi ludzie, przystępne ceny. Warto wybrać się tam na weekend, a może nawet dłużej. POLECAMY.

 

wycinek trasy: Czechy-Austria-Węgry

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
1 rok temu

Wspaniały przewodnik, przepiękne miasto, cudowne widoki i co najważniejsze pomysł na tanią cudowną wycieczkę.