Toruń

  • 1 dzień (31.05.2018)
  • 4 atrakcje

Tegoroczny jeden dzień z długiego weekendu postanowiliśmy spędzić w mieście znanym powszechnie z piernika – w Toruniu. Naszą pierwszą atrakcją było Żywe Muzeum Piernika, do którego trzeba odpowiednio wcześniej zakupić bilety online. Ceny są dosyć przyzwoite: dorosły – 17 zł, dziecko – 12 zł. My zakupiliśmy takowe na godzinę 10:00, dlatego też wyjazd z domu był konieczny o wczesnych godzinach. Zgodnie z planem wyjazdu parkujemy pod Mostem Piłsudskiego, przy Bulwarze Filadelfijskim. Muzeum znajduje się przy ulicy Rabiańskiej 9, gdzie też się udajemy.

Uczestniczymy tam w pokazach wyrabiania i pieczenia pierników. Pewnie się zastanawiasz, dlaczego to się nazywa żywe Muzeum Piernika, nieprawdaż? Z jakiego powodu tam jest wstawione to słowo “żywe”? Czy to pomyłka? Owszem, może się wydawać, że to jakaś pomyłka, albo że wstawione jest aby urozmaicić nazwę. Tu muszę cię zdziwić. Nie jest to przypadkowe hasło, gdyż “żywe” oznacza, że ty też wkładasz wysiłek i serce w wyrabiane pierniki. Tak właśnie było. Przy czujnych oczach Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej, formujemy i wypiekamy własne pierniczki. Jest to fajne przeżycie, ponadto, można wspólnie spędzić czas, pośmiać się i dostać pokazane niżej certyfikaty z własnym imieniem. Są to tak zwane listy czeladnicze, poświadczające zdobycie odpowiednich umiejętności czeladniczych.

Kolejnym punktem do zobaczenia jest Dom Legend Toruńskich. Spektakl łączący teatr i muzeum zaczyna się o godzinie 12:00. Podczas jego trwania przenosimy się w czasie do czasów średniowiecza. Utalentowani bajarze zabiorą nas do udziału w kolejnych scenach i wyzwaniach.

Po Domu Legend przychodzi czas na budowlę militarną o nazwie bunkier Wisła. Znajduje się on nieopodal Wisły na bulwarze Filadelfijskim. Zbudowana w 1943 roku miała za zadanie chronić pracowników pobliskiego portu lub gazowni. Po symulacji ataku bombowego w bunkrze Wisła, przechadzamy się po Starym Mieście.

Ostatnim planowanym punktem do zwiedzania jest położony na przedmieściach Torunia Fort IV Twierdzy Toruń. To jeden z 15 takich fortów w tym mieście. Fort ten nigdy nie uczestniczył w działaniach wojennych. Jako 4 – osobowa grupa, zostajemy uczestnikami podchodów, a o historii tego miejsca opowiada nam pan przewodnik. Możemy zadawać pytania, a i sami jesteśmy o pewne fakty pytani. W dowód wdzięczności za poświęcony nam czas, odwozimy pana przewodnika po drodze pod dom.

Ale to jeszcze nie koniec przygód. W drodze powrotnej mamy bliskie spotkanie z gołębiami na autostradzie A1. Skończyło się na szczęście tylko na zbitym wkładzie prawego lusterka i uszkodzeniu jego mocowania. Mechanizm ruchowy i podgrzewanie – sprawne. 😀

AUTOR: Zuzanna (12 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments