Muzealna kolej wąskotorowa w Rogowie

Kolej ta wraz z muzeum to jedyna tego typu atrakcja w województwie łódzkim, która po dzień dzisiejszy świadczy turystyczne usługi przewozowe. Na stronie internetowej można zapoznać się ze wszystkimi usługami i atrakcjami jakie proponuje to miejsce.

Muzeum to na stanie posiada istne perełki kolejowe, są to pokazany poniżej wagon pocztowy linii normalnotorowej, czy lokomotywę manewrową ( popularna Ziuta ), zakupioną z kopalni węgla kamiennego. Dopóki nie będzie odremontowane torowisko i infrastruktura, to odcinek między Jeżowem a Rawą Mazowiecką służy jedynie do technicznych przejazdów.

Warto wspomnieć, że muzeum pozyskało dość dużo funduszy na renowację taboru kolejowego oraz na odbudowę części torowiska, do tej pory niedostępnego dla ruchu turystycznego. Jako że stacja Rogów leży obok torowiska linii normalnotorowej i stacji o tej samej nazwie, to możliwe było transportowanie wagonów z węglem, burakami cukrowymi czy innymi towarami na linii wąskotorowej. Możliwe było to dzięki odpowiednim platformom na które wprowadzane były wagony normalnotorowe. Pozostałości tego rozwiązania można dzisiaj zobaczyć w tym miejscu.

W najbliższych dniach ( 04.2021 ) pokazana poniżej niesprawna lokomotywa parowa pojedzie na remont generalny, by po nim ciągnąć wycieczkowe wagony. Będzie to pierwsza lokomotywa pod parą dostępna w ofercie przejazdów. W tym czasie jest remontowany motorowy wagon rumuński   MBxd2-215, który po wszystkich pracach zasili tabor z Rogowa.

Podczas naszego zwiedzania tego miejsca mieliśmy przyjemność być oprowadzanymi przez jednego z pracowników, który pokrótce opowiedział nam o tym miejscu. Zostaliśmy dzięki panu zaproszeni do wagonu pocztowego, mogliśmy też zobaczyć warsztaty.

Dzięki fachowemu oprowadzeniu ( przypomnijmy że jest epidemia i budynki kasowe oraz muzealne są zamknięte ), dowiedzieliśmy się, że planowane są kolejne inwestycje, by kolej doprowadzić pod Muzeum Lasu i Drewna oraz Arboretum. W ten sposób łączony bilet na przejazd gwarantowałby zwiedzanie tych miejsc w cenach promocyjnych. A czy życie pozwoli na realizację tych planów – zobaczymy.


AUTOR:
 Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments