Fajna Ryba – najwyższe naturalne wzniesienie w województwie łódzkim

Fajna Ryba to najwyższe naturalne wzniesienie w województwie łódzkim. Mierzy ono 347 m n. p. m. Szczyt znajduje się na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i jest najwyższym szczytem Pasma Przedborsko-Małogoskiego.

Spis treści:

FAJNA RYBA – skąd nazwa?

Pewnie zastanawia Was niecodzienna nazwa szczytu. Skąd pochodzi? Nie ma ustalonej jednej wersji tłumaczenia. Pierwsza głosi, że wzgórze, na którym znajduje się szczyt wygląda jak ryba. Druga, że tak nazywał się Żyd, który handlował rybami pod górą. Zaś trzecia głosi, że kiedyś złowiono w okolicy bardzo szlachetną rybę.

Jak dojść na Fajną Rybę?

My na Fajną Rybę wspinamy się ze wsi Góry Suche. Współrzędne „parkingu”: N 51.026952 E 19.979114. Piszę słowo parking w cudzysłowie, gdyż w zasadzie parkingu nie ma. Parkuje się albo na górce albo nieco dalej niż współrzędne prowadzą – na trawie. Już wtedy zauważyć można charakterystyczne oznaczenia szlaku na drzewach, szlaku zielonego rzecz jasna.

Teraz pozostaje nam ruszyć pod górę szlakiem. Przez około pół drogi do szczytu szlak prowadzi ostro pod górę. Warto przed wejściem sprawdzić pogodę, gdyż po deszczu szlak może być trudny do przejścia.

Po przejściu tej trudniejszej połowy, czas ruszyć około 10 minut drogą po mniej więcej równym terenie. Niestety żaden ze znaków znajdujących się na skrzyżowaniu nie wskazuje Fajnej Ryby, więc warto zapamiętać, że po dojściu do znaków należy skręcić w prawo.

By dojść na szczyt należy troszkę odejść od głównego szlaku. Nie jest to jednak zbyt duża odległość, więc z pewnością traficie!

Sama Fajna Ryba to szczyt z jednej strony trochę wymagający, a z drugiej – dosyć niski. W nas wywołał on uczucie niedosytu Gór Świętokrzyskich. 😃🤩 Może naszym następnym kierunkiem okażą się te niskie, a zarazem malownicze góry?

AUTOR: Zuzanna (13 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments