Co warto zobaczyć w Mińsku Mazowieckim?

Jak wiadomo rok 2020 i 2021 nie są łatwymi dla polskiej jak i zagranicznej turystyki. Wiele atrakcji (muzea, skanseny, zamki i wiele innych) są zamknięte przez obostrzenia i ograniczenia. My do Mińska Mazowieckiego zawitaliśmy na początku kwietnia 2021 roku, kiedy to nie było możliwości zobaczenia wszystkich atrakcji tegoż miasta. Do takich atrakcji należały: Muzeum Ziemi Mińskiej, Muzeum VII Pułku Ułanów Lubelskich, Willa doktora Jana Huberta czy Grób słynnej Kasztanki. Do tej ostatniej nie mogliśmy się dostać głównie z powodu położenia na terenie wojskowym. Wtedy obiecaliśmy sobie, że kiedyś tu powrócimy, gdy okoliczności będą bardziej sprzyjające. Po raz drugi w Mińsku Mazowieckim pojawiliśmy się w listopadzie 2021 roku przy okazji wycieczki w Góry Chobockie i Góry Łańcuchowe.

Staw na rzeczce Srebrna w Parku Dernałowiczów

Miejsca, które odwiedziliśmy:

Park i Pałac Dernałowiczów

(ul. Warszawska 173, Mińsk Mazowiecki)

Pałac ten został zbudowany w XVI wieku. Początkowo budowla była ceglanym dworem. Z czasem zmieniał się wygląd pałacu jak i jego właściciele. W XVII wieku dwór przekształcono na wzór barokowego pałacu. W XVIII wieku na styl rokokowy a w XIX na styl klasycystyczny. Nazwa obiektu wzięła się od nazwiska właścicieli.

Obecnie zabytkowy zespół pałacowy można zobaczyć w całkiem niezłej formie. Wewnątrz znajduje się siedziba Miejskiego Domu Kultury. Wokół konstrukcji od 1867 roku znajduje się także Park Dernałowiczów, który oferuje atrakcje dla ludzi z różnych przedziałów wiekowych. Są tutaj place zabaw, miejsce na spokojne spacery czy liczne ławki czekające na spacerowiczów.

Najstarsza sosna w Polsce

(GPS: N 52.16567, E 21.55546)

Wiedzieliście, że najstarsza polska sosna znajduje się właśnie w granicach Mińska Mazowieckiego? Jej wiek określa się na 360 lat. Jej wysokość to 22 m i ma 360 cm obwodu pnia. Posiada nawet własne imię („Wszebora”) nadane przez uczennicę jednej z mińskich szkół podstawowych. Najstarsze na świecie drzewo tego gatunku znajduje się w Arizonie i według badaczy ma 4600 lat!

Pomnik przyrody jest ulokowany niedaleko drogi, z parkingu jest jedynie 200 metrów spaceru do drzewa. Przy dróżce są ulokowane tablice dydaktyczno-edukacyjne Nadleśnictwa Mińsk.

Wszebora wygląda niesamowicie, z resztą trzeba zobaczyć to drzewo na własne oczy.

Zabytkowa Wieża Ciśnień

(GPS: N 52.17724, E 21.55283)

To ostatnia atrakcja jaką udało nam się zahaczyć w Mińsku Mazowieckim. Wieża Ciśnień znajduje się koło stacji kolejowej tegoż miasta. Ta modernistyczna, okrągła wieża stoi tam od pierwszej połowy XX wieku. Wyglądem przypomina kolejową wieżę ciśnień , lecz możliwe że jest ona wodociągową wieżą.

Willa doktora Jana Huberta – Muzeum VII Pułku Ułanów Lubelskich

(ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 4, Mińsk Mazowiecki)

Doktor Jan Hubert to doktor nauk medycznych, aktywny działacz społeczny oraz twórca gimnazjum męskiego w 1916 roku. Jego willa została wybudowana na początku XX wieku i mieści się obecnie przy ulicy Generała Kazimierza Sosnkowskiego 4. Po śmierci doktora na Pawiaku, żona – Anna Hubert przekazała budynek na cele charytatywne. W placówce mieścił się do lat 80. XX w. oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Na początku 2001 roku willa doktora została siedzibą Muzeum VII Pułku Ułanów Lubelskich, a od 2005 także oddziałem Muzeum Ziemi Mińskiej. Ciekawostką jest fakt, iż w willi często bywał Stefan Żeromski, który był spokrewniony z żoną Jana Huberta. Doktor Hubert został pierwowzorem doktora Tomasza Judyma – jednego z bohaterów powieści modernistycznej pt. „Ludzie Bezdomni”.

Grób Kasztanki – konia Józefa Piłsudskiego

(ul. Bolesława Chrobrego 21/23, Mińsk Mazowiecki)

Kasztanka, szlachetna klacz o maści jasnokasztanowatej, była koniem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwierzę zostało przekazane strzelcom I Brygady Legionów Polskich i trafiło na służbę do Komendanta Piłsudskiego. Po raz pierwszy Piłsudski dosiadł jej w sierpniu 1914 roku na szlaku bojowym I Brygady Legionów Polskich, a po raz ostatni 11 listopada 1927 roku w czasie defilady na Placu Saskim w Warszawie. Następnie została przetransportowana do Mińska. Niestety w trakcie transportu doznała urazu wewnętrznego i mimo pomocy weterynaryjnej zmarła 23 listopada 1927 roku. Sekcja potwierdziła diagnozę, doszło do pęknięcia dwóch ostatnich kręgów grzbietowych.

Niestety nie ma możliwości dojścia pod sam grób Kasztanki z uwagi na położenie na terenie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments