Zamek Kazimierzowski w Opocznie

  • adres: Plac Zamkowy 1, 26-300 Opoczno

Zamek znajduje się właściwie w centrum Opoczna, koło niego mieści się parking, na którym pozostawiamy samochód.

Budynek Zamku został wzniesiony w XIV wieku, a inwestorem był Kazimierz Wielki. Pełnił on funkcję rezydencji Starosty Królewskiego oraz był miejscem okazjonalnych wizyt króla w czasie jego podróży przez kraj. Pierwotnie zamek miał kształt prostokąta, miał wieżę i mur obronny. W 1655 roku w czasie Potopu Szwedzkiego konstrukcje zrujnowano i od tamtej pory nie był już takim samym jak przedtem. Obecny budynek jaki mieści się na miejscu zamku od 1874 roku jest siedzibą władz powiatowych. Więcej informacji na temat historii zamku znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Przy zamku stoi nietypowy pomnik a stojąca naprzeciw statuy tablica informacyjna rozwiewa wszystkie wątpliwości. Bowiem w latach 1911-1928 znajdowała się tu cerkiew p.w. św. Włodzimierza, który była zbudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim na planie krzyża greckiego.

W 1915 roku wojska austriacko-węgierskie zamknęły budynek sakralny a decyzję o rozbiórce podjęli w 1924 roku. Większość prawosławnych opuściła Opoczno. Właśnie w 1928 roku postanowiono na miejscu dawnej cerkwi wznieść pomnik Nieznanego Żołnierza, poświęcony wszystkim żołnierzom walczącym o wolność Polski.

Idąc dalej po Opocznie natknęliśmy się na dwa murale nawiązujące do historii Polski.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się fragment zielonej przestrzeni, stoi tam kilka drewnianych rzeźb historycznych osób, prawdopodobnie związanych z Opocznem.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments