Zamek, baszta i dawne narzędzia tortur.

Kazimierz Dolny to jedno z tych magicznych miejsc do których zawsze chętnie się wraca i które pozostają w pamięci na zawsze. Tu nawet w herbacie można się zakochać … szczególnie jeśli jest podawana u Dziwisza 🥰 a może to wpływ sztuki … któż to wie … w każdym razie klimat tego miasta sprawia, że każdy czuje się wyjątkowy, piękny i chyba nieco bardziej wrażliwy 😊

Pierwsze informacje o tym miejscu, zwanym kiedyś Wietrzną Górą, pojawiły się już w XI wieku. Kronikarz Jan Długosz wspominał to miasto jako własność klasztoru benedyktynów na Łysej Górze. Nazwa została zmieniona na Kazimierz przez siostry norbertanki w podzięce małopolskiemu księciu Kazimierzowi Sprawiedliwemu za przekazanie im miasta. Najstarsze budowle takie jak: samotna baszta czy ruiny zamku wybudowane na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego wznoszą się najwyżej na zielonych wzgórzach i pochodzą z przełomu XIII i XIV w. Niegdyś kwitł tu handel, dzięki płynącej nieopodal Wiśle przynosząc miastu ogromne zyski. Świadczą o tym wymyślne fasady budynków i ornamenty. Złoty wiek miasta przypada na przełom XVI i XVII stulecia.

Dziś z zamku pozostały jedynie ruiny, niemniej jednak warto tam pójść, popatrzeć, pomyśleć … wyobrazić sobie dziedziniec, wieżę strażniczą, piwnice zamku, podgrodzie. Na uwagę zasługują też tarasy widokowe. Warto wspomnieć,  że ruiny te to unikalny w Polsce zabytek średniowiecznej architektury obronnej.

Po wizycie na zamku można udać się do Muzeum Tortur, gdzie mamy okazję zobaczyć narzędzia tortur pochodzące z paru wieków wstecz. Przyznam szczerze, przedmioty te wywołują we mnie dreszcz na sam widok. Można sobie tylko wyobrazić co czuł człowiek wiedząc, że dana kara go wkrótce spotka. Dobrze, że te czasy minęły bezpowrotnie.

Kolejnym z symboli Kazimierza nad Wisłą jest niewątpliwie kogut prosto z pieca. A wszystko to z powodu … diabła, który swego czasu pojawił się w Kazimierzu i osiedlił w wąwozie pod miastem. Wspomniany czart uwielbiał drób i pożerał go w takich ilościach, że z czasem uchował się tylko jeden kogut, za to bardzo mądry. Wiedząc co mu grozi schował się przed diabłem w pobliskiej jaskini. Gdy czart ruszył na poszukiwania, zakonnicy pokropili jego kryjówkę wodą święconą. Diabeł po powrocie tak się wystraszył, że uciekł z miasta. Ocalony kogut wyszedł ze swojej kryjówki i zaczął dumnie spacerować po kazimierskim rynku. Na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień wypiekane są z ciasta drożdżowego podobizny owego koguta.

Będąc w Kazimierzu trzeba koniecznie pospacerować po rynku na środku którego znajduje się zabytkowa studnia, która w XIX wieku funkcjonowała jako “zdrój uliczny nr 1”. Wokół głównego placu wznoszą się przepiękne, murowane kamienice, które pamiętają niejedno, jako że pochodzą z czasów odrodzenia. Stare miasto jest bardzo urokliwe i klimatyczne zwłaszcza wieczorem. Duży wybór restauracji oraz kawiarni sprawia, że w sezonie letnim starówka jest bardzo zatłoczona.

Od końca XVI wieku w miarę upływu lat mieszkańcy miasteczka zaczęli się bogacić i inwestować swoją fortunę w sztukę, która podnosiła prestiż rodu. Od tamtej pory sztuka towarzyszy miastu nieprzerwanie. W całym Kazimierzu można spotkać artystów malarzy czy rzeźbiarzy. Ich dzieła często rozstawione są na rynku lub bocznych uliczkach. Dzięki temu z czasem Kazimierz stał się kolebką spotkań artystów, gwiazd oraz literatów.

Na sam koniec warto udać się na spacer nad Wisłę by chwilę odpocząć, zrelaksować się. Ten odcinek rzeki wygląda zjawiskowo, niczym w bajce.

Zatem nie zwlekaj, na pewno nie pożałujesz 😊

AUTOR: Anna

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
Ala
8 miesięcy temu

Kazimierz to piękne miasto a koguty przepyszne.