Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach

Huta Żelaza została wybudowana w latach 1890-92, a swój pierwszy wytop dała w 1893 roku. Początkowo jej właścicielem było Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne, a po jego rozpadzie w 1897 roku stała się ona własnością hrabiego Ludwika Platera. Rudę żelaza pozyskiwano głównie z okolic pobliskiej Skłobskiej Góry, skąd dowożona była kolejką wąskotorową. Huta produkowała wszelakie wyroby odlewne, od drobnego wyposażenia domowego i gospodarczego po konstrukcje budowlane: przęsła, słupy, podpory, schody aż do 1940 r. Po zakończeniu II wojny światowej pracę huty częściowo wznowiono by produkować przepiękne rzeczy jeszcze przez kilka lat. Od 1960 roku nieczynna już huta stała się oddziałem terenowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Zabytkowa Huta Żelaza
ul. Szkolna 34
26-510 Chlewiska

Od 4 maja 2021 roku Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach jest ponownie otwarta dla zwiedzających.

poniedziałek: nieczynne
wtorek – niedziela: 10.00 – 18.00
W okresie od 1 listopada do 30 kwietnia zwiedzanie w godz.: 09.00 – 16.00  

Bilety (w 2021 r.):
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych +1 dziecko) – 25 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + dzieci) – 30 zł
Wtorek: wstęp bezpłatny 

Od czasu gdy huta prężnie pracowała minęło już trochę czasu, a ona nadal stoi dumnie i przypomina o minionych latach. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż jest pełne atrakcji.

mapa miejsc do zobaczenia

Obecnie podczas zwiedzania można podziwiać między innymi wielki piec, który produkował 13 ton surówki na dobę. Swoją pracę zakończył w 1940 r. jako ostatni tego typu obiekt w Europie Środkowej pracujący w oparciu o węgiel drzewny.

Poza piecem na uwagę zasługują również trzy XIX-wieczne specjalne piece na węgiel drzewny zwane “prażakami”, wieża wyciągowa, czyli tzw. gichtociąg wodny oraz warsztat mechaniczny.

Na wieżę prowadzą drewniane schody po których można wejść na samą górę i spojrzeć na cały teren z innej perspektywy.

W Zabytkowej Hucie Żelaza można obejrzeć także wspaniałą kolekcję zabytkowych samochodów osobowych takich jak: Syrenka, Warszawa, Żuk, Mikrus, Polonez, Fiat 126, Ogar, i wiele innych. Do obejrzenia jest w sumie ponad 40 aut.

Warto wspomnieć też o niesamowitej kolekcji jednośladów. Można podziwiać tu ponad 40 motocykli i motorowerów: Żak, Komar, Osa, Junak, Wespa.

Na uwagę zasługuje także kolekcja maszyn do szycia: Singer, Pfaff, Łucznik, Wifama.

Nie zapomnijcie obejrzeć wystawy maszyn do obróbki metalu i drewna, takich jak: tokarki, strugarki, wiertarki, maszyny do produkcji zbrojeniowej i wielu innych.

Niemałą atrakcję stanowi także dawny warsztat szewski, który jest udostępniony do zwiedzania. Wchodząc do środka można na chwilę przenieść się w czasie i wyobrazić sobie tamte czasy.

Na terenie Zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak: zloty zabytkowych pojazdów. pikniki rodzinne i inne. Do najbardziej popularnych należą:

  • Święto Żelaza i Stali – piknik rodzinny (sierpień)
  • Beczkolandia – Ogólnopolski Zlot Mercedesów W123
  • Ogólnopolski Zlot Motocykli Militarnych
  • Międzynarodowy Zlot Skuterów
  • Zlot Pojazdów Tunningowych
  • Zlot Porsche Classic

Może macie ochotę wziąć udział w jednym z tych wydarzeń? Zabytkowa Huta Żelaza to naprawdę wyjątkowe i niezwykle ciekawe miejsce. To także prawdziwa lekcja historii i niesamowita okazja do wspomnień minionych lat. Jedno jest pewne, to miejsce ma w sobie coś co przyciąga każdego niezależnie od wieku i upodobań. POLECAMY!!! 😊

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments