Wyspa Wolin, Uznam i okolice – najciekawsze atrakcje

Rozmieszczenie atrakcji na mapie:

Spis treści:

Wzgórze Gosań

Adres: (N 53.953754, E 14.492942 – współrzędne parkingu)

Początek szlaku na Wzgórze Gosań znajduje się około 5 km od miejscowości nadmorskiej Międzyzdroje. Po prawej jak i po lewej stronie są dwa parkingi dla samochodów (GPS: N 53.953754, E 14.492942). Stamtąd idziemy chodnikiem koło drogi do niewielkiej ścieżki prowadzącej w las. Stąd pozostaje już 600 metrów. Szlak ma dosyć strome podejście, na końcowym odcinku posiada schody. Dlatego może być problem z przejściem tędy z wózkiem. Na szczycie wzgórza jest wiata turystyczna, kilka ławek i bariera a w tle nasze Morze Bałtyckie. Stoi tutaj także żelbetonowa wieżyczka obserwacyjna i są też dwa schrony.

Wzgórze Gosań ma wysokość 95 m n.p.m i wznosi się nad brzegiem morza Bałtyckiego. Wzgórze to, to klif osypiskowy, powstający w wyniku podmywania przez morze dolnej części zbocza. Stąd można podziwiać Rugię czy niemiecką – polską wyspę Uznam. Dlatego też warto się tam wybrać.

Wzgórze Wisielców w Wolinie

Adres: (N 53̊ 49′ 49″ E 14̊ 36′ 01″ – współrzędne parkingu)

Wzgórze Wisielców to nietypowe wzgórze. Na pierwszy rzut oka możesz nie zauważysz nic nadzwyczajnego, ale jeśli lepiej się przypatrzysz zobaczysz niewielkie pagórki porośnięte trawą. Te kurhany, bo tak brzmi fachowa ich nazwa, na tym terenie wokół białych słupków znajduje się cmentarzysko z IX wieku. To jedna z najstarszych nekropolii na Pomorzu Zachodnim. W tym miejscu chowano zmarłych w obrządku pogrzebowym ciałopalnym i szkieletowym. Według badań zachowały się 93 kurhany, w których są łącznie 34 mogiły. Nazwa tego miejsca, czyli „wzgórze wisielców” wzięła się od odbywających się tutaj później kaźni piratów i przestępców. Całość jest otoczona białymi słupkami z linami, tak jak na zdjęciu poniżej.

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Adres: ul. Recław 37, 72-510 Wolin

Centrum Słowian i Wikingów to rekonstrukcja średniowiecznej zabudowy Wolina z okresu pomiędzy IX a XI wiekiem. Na terenie osady są prowadzone badania archeologiczne od ponad 100 lat, na podstawie których powstał ten skansen. W tej osadzie znajduje się 27 chat, które są otoczone umocnieniami obronnymi. Ponad to do kilku z nich można wejść i zobaczyć z bliska wyposażenie takiej chaty z tamtych czasów. Myślę, że to ciekawa przygoda szczególnie dla najmłodszych turystów. Dodatkowo skansen organizuje warsztaty edukacyjne dla odwiedzających, dotyczące zanikających dziedzin rzemiosła takich jak ciesielstwo czy kowalstwo. Każdego roku w sierpniu w skansenie jest organizowany Festiwal Słowian i Wikingów, w którym bierze udział kilka tysięcy wojów z całego świata.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Adres: ul. Turkusowa 34C, 72-500 Wapnica

Jezioro Turkusowe zwane także szmaragdowym jest jednym z najpiękniejszych jezior na Wyspie Wolin. Swoją nazwę zawdzięcza barwie wody. Zawartość związków wapnia w wodzie po działającej tutaj niegdyś kopalni odkrywkowej kredy powoduje, że pod wpływem promieni światła woda nabiera taki ładny kolor. Jezioro Turkusowe znajduje się około 6 km od Międzyzdrojów. Są dwie możliwości dojścia do tegoż jeziora, można zaparkować samochód w Lubinie (N 53.867777, E 14.436584) i stamtąd iść szlakiem niebieskim przez około 30 minut. Albo można zaparkować samochód w Wapnicy (N 53.879178, E 14.440595) i iść jedynie 5 minut. W tym miejscu jezioro będziecie obserwować z niższej perspektywy niż w pierwszym przypadku.

Grodzisko w Lubinie

Adres: ul. Główna, 72-500 Lubin

Grodzisko to średniowieczny gród funkcjonujący między X a XII wiekiem. Położenie tej osady nie było przypadkowe, ponieważ to najwyższy klif nad Zalewem Szczecińskim. To stąd rozpościerają się piękne widoki na Zalew Szczeciński i na „krainę 44 wysp” tworzących archipelag Wstecznej Delty Świny, m.in. na Karsibór czy Wielki i Mały Krzek. Na terenie grodziska do dnia dzisiejszego przetrwały fundamenty najstarszego kościoła na Pomorzu z XII wieku i średniowiecznej baszty czy cmentarzyska. Znajdują się tam także tablice edukacyjne i ekspozycja wydobytych tutaj rzeczy, m.in. monet czy ceramiki. Obiekt jest czynny od maja do września. Więcej szczegółów dotyczących zwiedzania znajdziecie na stronie internetowej grodziska.

Wzgórze Widokowe Zielonka w Lubinie

Adres: (N 53.8676033, E 14.4365866 – współrzędne parkingu)

Na Wzgórze Zielonka wędrówkę rozpoczynamy w Lubinie z parkingu i idziemy około 350 metrów niebieskim szlakiem w lesie (czas to niecałe 10 minut). Po dotarciu na miejsce zastajemy taki oto punkt widokowy i drewnianą wiatę turystyczną. Tak samo jak w przypadku Grodziska w Lubinie stąd rozpościerają się widoki na Zalew Szczeciński, Lubin oraz „krainę 44 wysp”. Na parking wracamy tym samym szlakiem, co przyszliśmy.

Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach

Adres: ul. Nowomyśliwska 98, 72-500 Międzyzdroje

W tym parku miniatur znajdują się najciekawsze zabytki i latarnie morskie z krajów nadbałtyckich, czyli Polski, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Oprócz miniaturowych budynków na terenie parku miniatur jest też wielka makieta miniaturowych kolejek mających łącznie powierzchnię, aż 500 m2. Cała podróż dookoła Bałtyku z przewodnikiem zajmuje około 45 minut. W cenie biletu jest także ewentualny dowóz z/i do centrum Międzyzdrojów.

Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach

Adres: ul. Niepodległości 3a, 72-500 Międzyzdroje

Zagroda Pokazowa Żubrów to obszar około 28 hektarów, na terenie którego znajdują się: dziki, sarny, bieliki, jelenie no i oczywiście żubry. To miejsce powstało w ramach programu hodowli zachowawczej żubra, której celem jest zwiększenie liczby osobników tego gatunku. To idealne miejsce na spacer, szczególnie z dziećmi. Ceny w 2019 roku wynosiły odpowiednio 5 zł za bilet ulgowy i 7 zł za bilet normalny.

Podziemne Miasto w Świnoujściu (Bateria Vineta)

Adres: ul. Wolińska 10, 72-602 Świnoujście

Fort Zachodni, Fort Gerharda i Fort Anioła w Świnoujściu

Adres: ul. Jachtowa 1, 72-600 Świnoujście (Fort Zachodni),

ul. Ku Morzu 5, 72-602 Świnoujście (Fort Gerharda),

ul. Jachtowa 158, 72-600 Świnoujście (Fort Anioła)

Fort: Zachodni, Anioła i Gerharda to trzy obiekty militarne położone na terenie Świnoujścia, jednakże Fort Gerharda jest na Wyspie Wolin, a dwa pozostałe na Wyspie Uznam, a więc odwiedzenie tych trzech jest możliwe jedynie po przeprawie promowej lub tunelem po jego ukończeniu To idealne miejsca dla pasjonatów historii i osób chcących lepiej poznać wydarzenia na Pomorzu Zachodnim w XIX wieku i nie tylko. Każdy z fortów jest czynny do zwiedzania.

Latarnia Morska w Świnoujściu

Adres: ul. Ku Morzu 5a, 72-600 Świnoujście

To jedna z 15 latarni morskich w Polsce, jednocześnie jest najwyższa spośród tego typu budowli w Polsce i jedna z najwyższych na świecie. Jej wysokość wynosi niemal 70 metrów, a co za tym idzie, aby dostać się na samą górę należy pokonać aż 308 stopni schodów. Jeśli jesteście zainteresowani tematem latarni morskich w Polsce, to może pokusicie się o zdobycie Odznaki Turystycznej Miłośnika Latarń Morskich „Bliza”?

Stawa Młyny w Świnoujściu

Adres: (N 53.921604, E 14.277144 – współrzędne parkingu)

Stawa Młyny to znak nawigacyjny umieszczony na końcu falochronu zachodniego, powstały w 1874 roku. Na szczycie wiatraka znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym. Ciekawostką jest, że nazwa tego obiektu wzięła się od słowa Stawa (oznaczający znak nawigacyjny) i Młyn (od kształtu). Jest to jeden z najpopularniejszych miejsc w Świnoujściu, tym bardziej warto tu przyjść, gdyż jest to atrakcja bezpłatna. Dla fanów żeglugi morskiej, idąc falochronem w sezonie letnim można zaobserwować statki wpływające do portu.

Jezioro Recze i Kołczewo w Kołczewie

Adres: (N 53.967778, E 14.606111 – Jezioro Recze), (N 53.958611, E 14.610556 – Jezioro Kołczewo)

To dwa jeziora z kilku położonych na Wyspie Wolin. To fajne miejsca do odpoczynku od zgiełku jaki czasem panuje na plażach, ale także w znanych kurortach nadmorskich. Co prawda sama wieś Kołczewo nie leży nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego, lecz jest na pewno miejscem wartym zatrzymania się chociażby na chwilę. Nad jeziorem Kołczewo w sezonie letnim funkcjonuje stanica wodna, w której można wypożyczyć kajak czy rowerek wodny.

rejs statkiem Chateaubriand w Świnoujściu

Adres: Wybrzeże Władysława IV, 72-600 Świnoujście (miejsce postoju statku)

W Świnoujściu jest możliwość odbycia kilku różnych rejsów, my dwukrotnie płynęliśmy statkiem Chateaubriand. Rejs trwa około 2 godziny. Na trasie prom mija m.in. port przeładunkowy, latarnię, falochron wschodni, Stawa Młyny, port, stocznię remontową, Kanał Mieleński, Wyspę Kormoranów, bazę okrętów NATO i wiele innych. Rejsy to ciekawa forma zwiedzania, nam się bardzo ten rejs podobał.

Latarnia Morska Kikut pod Wisełką

Adres: (N 53.983056, E 14.582222)

Jest to jedna z polskich latarni morskich , która nie jest udostępniona turystom. To nie oznacza, że jest całkiem niedostępna. Można ruszyć szlakiem czerwonym z Wisełki (53.967941, 14.564578) i iść około 3 km znakowanym szlakiem, aż pod sam budynek latarni.

Konstrukcja powstała w 1962 roku i od tamtej pory nieprzerwanie pełni swą funkcję. Obecnie latarnia jest w pełni zautomatyzowana i nie potrzebuje stałej obsługi.

Molo w Międzyzdrojach

Adres: ul. Bohaterów Warszawy 18a, Międzyzdroje

Będąc na Wyspie Wolin warto wybrać się na molo w Międzyzdrojach. Pierwszy tego typu obiekt powstał w 1885 roku i od tamtej pory był odbudowywany po licznych zniszczeniach. Niestety w sezonie jest tu dosyć tłoczno, tak jak w wielu nadmorskich miasteczkach turystycznych w Polsce. 😕

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments