Miejsce wypadku Kazimierza Wielkiego w Żeleźnicy

Będąc w województwie łódzkim, warto zajechać do małej wsi Żeleźnica, gdzie znajduje się stosunkowo mały pomnik z koroną na górze. Jest to bowiem miejsce wypadku Kazimierza Wielkiego.

Gdy dojedziemy do miejsca gdzie prowadzą współrzędne: N 50.969538, E 20.023045, zauważymy pomnik, a obok niego tablicę opisującą wydarzenia z roku 1370. Dowiemy się tam na pewno wielu ciekawych faktów historycznych. Najpierw jednak – jeszcze przed dojazdem w to miejsce – dowiedzmy się co tak naprawdę stało się tutaj, w Żeleźnicy.

Tak to zapisał podkanclerzy koronny i kronikarz Jan z Czarnkowa:

Roku Pańskiego 1370, dnia ósmego miesiąca września, który był dniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, (…) król Kazimierz bawił na dworze Przedbórz, (…) chciał, jak to było w jego zwyczaju, iść na łowy na jelenie. (…) Gdy już wóz jego królewski był przygotowany i król chciał wsiadać do niego, niektórzy z wiernych radzili mu, aby w ten dzień jechania na łowy zaniechał. Zgadzając się na to król zamierzał już był pozostać; atoli któryś niecnota podszepnął mu parę słów o jakiejś, – jak podobniej do prawdy sądzą – zabawie, wskutek czego król, nie zważając na rozsądną radę, wsiadł na wóz i pośpieszył do lasu na łowy. Tam, nazjutrz, goniąc jelenia, gdy się koń pod nim przewrócił, spadł z niego i otrzymał niemałą ranę w lewą goleń (…).

Wielu historyków uważa, że mogła to być pośrednia przyczyna śmierci króla. Zmarł on bowiem zaledwie kilka miesięcy później. Inni uważają, że to był tylko zbieg okoliczności. Jak było naprawdę? Niestety nie dane nam będzie się tego dowiedzieć.

Wiemy jedynie, że pomnik ten został postawiony w miejscu wypadku Kazimierza Wielkiego. Takim sposobem ostatni monarcha z dynastii Piastów zakończył swoje rządy nad Rzeczpospolitą.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments