Wielka Kopa

 • czwarty pod względem wysokości szczyt w Rudawach Janowickich – 871 m n.p.m.
 • szczyt zaliczany do Korony Rudaw Janowickich
 • początek szlaku – Wieściszowice (N 50.830123, E 15.973510)
 • koniec szlaku – Wieściszowice
 • długość szlaku – około 4 km (na szczyt) + około 4 km (powrót) -> “tam i z powrotem” 
 • czas –  1 h 40 min (na szczyt) +  1 h (powrót)
 • po drodze: cztery Kolorowe Jeziorka
 • na szczyt – 385 m ↑ / 17 m ↓
 • powrót –   385 m ↓ /  17 m ↑
 • punkty GOT – 8 (na szczyt)  + 4 (powrót)
 • data naszej wędrówki – 17.07.2020 r.

Szczytów jest nieskończenie wiele. Jedne są wysokie, a drugie to tylko niewielkie pagórki. Niezależnie od wysokości zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli je zdobyć, np. my. Wzgórza, góry, czy innego rodzaju wzniesienia, są miejscem, gdzie wiele osób chce się znaleźć. Wielka Kopa, to miejsce ustronne, mało znane. My dotarliśmy na nią, można by rzec, przy okazji. Naszym głównym celem były: Kolorowe Jeziorka.

© Mapa Turystyczna,© autorzy OpenStreetMap

nasz szlak: zielony

nasz szlak

Jak już pisałam, Wielka Kopa nie była naszym głównym celem. Na początek przyjechaliśmy na parking pod Kolorowe Jeziorka do miejscowości Wieściszowice. Po przejściu się koło żółtego, purpurowego, błękitnego i zielonego jeziora, postanawiamy przejść się jeszcze około 1,5 km, by zdobyć Wielką Kopę. A szlak jest niezbyt wymagający. Spokojnie każdy da radę tam dojść.

Na początek się idzie w miarę równo, zatrzymując się jedynie przy jeziorach, takie są piękne i wyjątkowe. Później jednak zaczyna się podejście, ale niezbyt ostre. Na szczyt, prowadzi dróżka wysypana ziemią, która podczas deszczu, może się niestety zamienić w błoto. Nad nami jednak jest słoneczko, a nic nie zapowiada zmiany pogody. Ruszamy pod górę, szlak jest trochę otoczony korzeniami, ale przed nami jest dystans około 1,5 km, więc podejście w sumie nie jest długie. Z czasem do zielonego dołącza również żółty szlak. Mylące może być jedynie to, że pod koniec, jedna droga – dokładnie w prawo – odchodzi w stronę skałek. Widać je ze szlaku. Można się tam przejść, oczywiście, gdyż tylko tam można zobaczyć widoki, ale trzeba także pamiętać, że to nie jest szczyt.

Aby dotrzeć na Wielką Kopę trzeba jeszcze kawałek pójść tą drogą na lewo. Po chwili pojawi się tabliczka kierująca na Wielką Kopę.

Na szczycie jest tabliczka informująca, że to już szczyt. Jest tam także tablica z ciekawymi opisami, ławeczki oraz pozostałości starej wieży widokowej.

W drodze powrotnej dosyć lekko się schodzi, jako że podejście nie było strome.

Podsumowując, szlak na Wielką Kopę jest dosyć prosty i ciekawy. Co prawda szczyt jest zalesiony i nie zobaczymy tam widoków, ale cztery prześliczne kolorowe jeziorka rekompensują to w pełni.

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments