Ustka

  • Bunkry Blüchera
  • Falochrony
  • Port
  • Syrenka
  • Latarnia morska

Ustka to bardzo urokliwe, niewielkie miasteczko położone w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Na terenie tej miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, zarówno na świeżym powietrzu jak i pod dachem. Ze względu na piękną pogodę my postanowiliśmy odwiedzić atrakcje znajdujące się na świeżym powietrzu.

Z campingu, na którym przebywamy (Camping Morski 101) idziemy pieszo w stronę plaży zachodniej Ustki, po drodze mijamy m.in dworzec kolejowy, spichlerze zbożowe znajdujące się przy porcie i bocznicę kolejową. Idziemy m.in ulicą Grunwaldzką, Jagiellońską, Wróblewskiego i Słupską aż do ulicy Bohaterów Westerplatte. Przez całą trasę mamy chodnik oraz ścieżkę rowerową, co bardzo ułatwia nam bezpieczne dojście do celu.

 

Bunkry Blüchera

Naszym pierwszym punktem wycieczki są bunkry Blüchera, które znajdują się tuż obok plaży zachodniej.

W mieście jest wiele znaków wskazujących drogę do tego miejsca, więc nie powinno być problemu z dotarciem do celu. Tuż obok obiektu znajduję się płatny parking (3,5 zł za godzinę za samochód osobowy, 5 zł za godzinę za mikro bus, 10 zł za godzinę za autokar). Nie trzeba martwić się o miejsce, jako że parking jest dość spory i każdy powinien się zmieścić, również samochody kempingowe czy samochody z przyczepami.

Po minięciu symbolicznej bramy widać kuchnię polową, tor łuczniczy, strzelnicę sportową Air Soft Gun, kiermasz militarny, sklep z pamiątkami i wystawę starej broni. Nieopodal znajduje się też kasa z biletami, w której można także wypożyczyć audio przewodnik lub lub zapisać się na zwiedzanie z przewodnikiem.

My wybieramy zwiedzanie z audio przewodnikiem, zatem płacimy 49 zł za trzy osoby.

Po lewej stronie od budynku kasy rozpoczyna się trasa zwiedzanie, która prowadzi zarówno wewnątrz bunkrów jak i na ich powierzchni. Po drodze stoją liczne tablice informacyjne i znaki dotyczące konkretnych miejsc, dzięki czemu nie pominiemy żadnego punktu wycieczki.

Wewnątrz bunkra znajduje się nowoczesne multimedialne muzeum z filmami, dioramami i realistycznymi manekinami w umundurowaniu. Ekspozycja pokazuje grozę wojny i bezsens wielkich nakładów finansowych poczynionych przez nazistów  w celu uczynienia z Ustki – nigdy niedokończonej – militarnej Twierdzy. Natomiast z zewnątrz można spostrzec: maszynownię, dalmierz, działobitnię zachodnią, działobitnię środkową i działobitnię wschodnią.

Początek jak i koniec trasy znajdują się w tym samym miejscu, więc zwiedzając robimy “pętelkę”. Odważni zwiedzający na koniec otrzymują dyplom za zwiedzanie obiektu. 🙂

 

Falochrony

Zaraz po zakończeniu zwiedzania bunkrów udajemy się na falochron zachodni by na jego końcu móc przyglądać się wpływającym do portu i wypływającym z niego statkom i łódkom. W oddali widać nawet maszynę pogłębiającą dno morza.

Port

Następnie wracamy do portu, by móc przedostać się ruchomą kładką na drugą stronę  miasta. Akurat gdy dochodzimy do tego miejsca, most zaczyna powoli zmieniać swoje położenie. W tym czasie statki nie mają możliwości przedostania się do portu . Podczas ruchu, kładka wydaje charakterystyczny dźwięk ostrzegający ludzi jak i żeglarzy. Kładka jest uruchamiana dla ruchu pieszego codziennie od godz. 7 do 24 o każdej pełnej godzinie na 20 minut.

Syrenka

Powstała w 2010 r. ustecka Syrenka znajduje się na wschodnim falochronie przy kamiennym molo niedaleko latarni morskiej. Syrenka trzymając w dłoni łososia spogląda na morze wypatrując cierpliwie powrotu lokalnych rybaków do domu.

Będąc w Ustce należy potrzeć na szczęście biust Syrenki. Syrenka jest częściowo rybą, może zatem spełnić jedno życzenie osoby, która chwyci ją za pierś. Zwyczaj ten jest niewątpliwie kultywowany, o czym świadczy już dość wytarty biust posągu 😊

A zwyczaj ten wiąże się z opowieścią o pannie wodnej. Legenda głosi, iż w starej Ustce mieszkała kiedyś uboga wdowa, która po śmierci męża, rybaka sama wychowywała ukochanego syna. Pewnego dnia chłopiec postanowił wypłynąć statkiem w morze na połów licząc, że w ten sposób poprawi sytuację finansową rodziny. Matka co dzień wypatrywała syna lecz ten nie wracał. Tak mijały dni i miesiące. Pogrążona w rozpaczy matka zaczęła podupadać na zdrowiu i tracić wzrok od nadmiaru łez. Przyglądała się temu z ukrycia piękna syrenka, Bryzga Rosowa. Chcąc pomóc kobiecie wyrzucała jej każdego dnia na brzeg łososia do jedzenia, doradzając by jego wątrobą nacierała oczy. W niedalekim czasie zrozpaczona matka odzyskała wzrok i wkrótce ujrzała powracający statek na pokładzie którego stał jej syn. Radości nie było końca. Dzięki bogatym połowom niczego im już do końca życia nie zabrakło.

Latarnia morska

Latarnia w Ustce

Latarnia morska położona jest niemal nad samym brzegiem, po wschodniej stronie falochronu, u ujścia Słupi do morza. Obiekt ten składa się z ośmiokątnej wieży i niewiele niższego, przylegającego do niej budynku latarników. Mimo, że wysokość wieży to zaledwie 20 metrów, widoki z tarasu są naprawdę niesamowite.

Kupując bilety wstępu do latarni można poprosić o przybicie pamiątkowej pieczątki.

pieczątka z latarni w Ustce

A nam nie pozostaje nic innego jak wdrapać się na górę. Tak jak zwykle bywa w latarniach pojawiają się schody spiralne. Należy szczególnie uważać przy schodzeniu, gdyż stopnie bliżej środka są węższe, co może utrudnić przemieszczanie się przy większym natężeniu ruchu.

Warto wspomnieć, iż latarnia ta powstała w 1892 r. zaś w 1993 r. została wpisana do rejestru zabytków. Zwiedzając ten obiekt, warto zapytać o ducha, który ponoć żyje w latarni. A może Wam się uda go spotkać … 😉

Oto krótka charakterystyka latarni:

  • położenie geograficzne – 54°35,3’ N, 16°51,3’ E
  • wysokość wieży – 19,5 m
  • wysokość światła – 22,2 m n.p.m.
  • zasięg światła – 18 Mm = 33.3 km
  • charakterystyka światła: białe, przerywane, 4,0 s + 2,0 s = 6 s

Po zejściu z latarni przechadzamy się wzdłuż wybrzeża. Ponownie podziwiamy spichlerz lecz tym razem z innej strony, kutry rybackie oraz wejście do portu. Następnie wracamy na nasz camping.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments