Trzy Latarnie Morskie: Jarosławiec, Darłowo, Gąski

Tak jak zauważyliście, ten wpis będzie dotyczył trzech nadmorskich latarni znajdujących się w niedużej odległości od siebie. Opiszę trzy latarnie w kolejności, w której my je zwiedzaliśmy, ale spokojnie, możecie odwiedzić je w odwrotnej kolejności lub pojedynczo.

Rozmieszczenie tych latarni na mapie:

Latarnia Morska Jarosławiec

adres: Jarosławiec, ul. Szkolna 1

 • położenie geograficzne – 54°32’29’’N, 16°32’41’’E
 • uruchomienie latarni – 1 lipca 1838 r.
 • wysokość wieży – 33,3 m
 • wysokość światła – 50,2 m n.p.m.
 • zasięg światła – 23 Mm = 42,6 km
 • charakterystyka światła: białe, błyskowe, grupowe, 0,45 s + 2,05 s + 0,45 s + 6,05 s = 9 s

Budynek latarni znajduję się praktycznie w centrum tego miasteczka. Nie ma problemu z zaparkowaniem, bo w pobliżu znajdują się liczne parkingi miejskie z parkometrami. Bilety na latarnie kosztują odpowiednio 6 zł za bilet ulgowy i 8 zł za bilet normalny. Przy kasie można także kupić różne pamiątki czy przybić pamiątkową pieczątkę. My jednak zmierzamy ku górze po stopniach. Aż docieramy na samą górę, wędrówka nie trwa zbyt długo. Aczkolwiek wejście po stopniach wymaga trochę siły i wytrwałości. Widoki są piękne, co prawda w Jarosławcu nie ma portu, ale to nie oznacza, że nie warto wejść na górę. Oczywiście będąc na górze widzimy nasze polskie morze, mam na myśli Morze Bałtyckie.

pieczątka z latarni Jarosławiec

Historia latarni:

Przez liczne katastrofy statków pomiędzy Darłowem i Łebą, pojawił się pomysł na wybudowanie latarni morskiej, która by mogła zapobiec tego typu katastrofom i umożliwić żeglarzom bezpieczne ominięcie wielu płycizn w okolicy. Wstępny projekt zakładał budowę drewnianej wieży o wysokości 16,3 m. Źródłem światła miała być lampa naftowa Arganda. Niestety nie doszło do realizacji tego pomysłu. Po siedmiu latach zaprojektowano nową latarnię, o wysokości jedynie 3,4 m. Tutaj także pojawiły się problemy z realizacją albowiem konstrukcja stałaby za blisko brzegu klifowego, co mogłoby zagrażać późniejszym zniszczeniem. W 1830 roku dokonano modernizacji projektu latarni i ostatecznie budynek usytuowano około 400 metrów od brzegu. Po jakimś czasie okazało się, że konstrukcja jest za niska, w związku z czym przeznaczono go na mieszkania dla latarników i obok wybudowano już ponad 30 metrową latarnię, którą po jakimś czasie połączono. 1 lipca 1838 roku pierwszy raz zapalono światło latarni. Od tamtej pory budynek pozostał w tej samej formie, jedynie zmieniano w nim rodzaj zasilania światła. W 1908 roku w latarni pojawiło się zasilanie elektryczne. W wyniku dużych zniszczeń w czasie drugiej wojny światowej, latarnia zaczęła znowu funkcjonować w 1946 roku i działa po dziś dzień.

Latarnia Morska Darłowo

adres: Darłówko, ul. Wschodnia 14

 • położenie geograficzne – 54°26,4’ N, 16°22,7’ E
 • uruchomienie latarni – 1885 r.
 • wysokość wieży – 23 m
 • wysokość światła – 19,7 m n.p.m.
 • zasięg światła – 15 Mm = 27,8 km
 • charakterystyka światła: białe, blaskowe, grupowe, 2,0 s + 2,0 s + 2,0 s +9,0 s =15 s

Kolejna latarnia znajdująca się 15 km od poprzedniej latarni morskiej w Jarosławcu, leży przy samym porcie. Ten budynek stoi u stóp morza i plaży. Bilety kosztują tyle samo co w Jarosławcu czyli 6 zł za bilet ulgowy i 8 zł za bilet normalny. Ta latarnia jest dosyć nietypowa, gdyż ma kształt prostopadłościanu. Drewniane schody prowadzą nas na samą górę, skąd może zaobserwować port, plaże oraz okolice.

Historia latarni:

Pierwszy budynek latarni powstał w 1885 roku, znajdował się na falochronie wschodnim. To była niezbyt wysoka konstrukcja zbudowana z czerwonej cegły, składająca się z wieży i budynku z pomieszczeniami dla pilotów. Tacy piloci byli odpowiedzialni za obserwowanie redy portu, ale także obsługi latarni. W 1927 roku zwiększono zasięg latarni poprzez dodanie jednego piętra konstrukcji. Latarnia od 2000 roku jest udostępniona turystycznie.

Latarnia Morska Gąski

adres: Gąski, ul.Latarników 7

 • położenie geograficzne – 54°14,6’ N, 15°52,4’ E
 • uruchomienie latarni – 1878 r.
 • wysokość wieży – 41,2 m
 • wysokość światła – 50,1 m n.p.m.
 • zasięg światła – 23,5 Mm = 43,5 km
 • charakterystyka światła: białe, przerywane, grupowe, 2,5 s + 1,2 s + 2,5 s + 1,2 s + 6,4 s + 1,2 s = 15 s

To ostatnia latarnia, którą odwiedziliśmy tego dnia. Wbiliśmy w nawigację powyższy adres, gdy byliśmy blisko celu zaparkowaliśmy (koło latarni jest kilka parkingów). Nie będziesz miał problemu z dotarciem pod latarnie, gdyż widać ją z daleka. Ceny biletów: 6 zł-bilet ulgowy, 8 zł-bilet normalny. Po zapłaceniu za bilety udajemy się schodami do góry, by stamtąd podziwiać piękne widoki. W Gąskach nie ma portu dlatego nie ma takich widoków jak w Darłówko, ale za to można zobaczyć z góry budynki znajdujące się niedaleko oraz brzeg Morza Bałtyckiego.

Historia latarni:

Ta latarnia morska została zbudowana w latach 1876-1878 roku, a wraz z nią powstał również dom latarnika, stodoła, budynek inwentarski i mur zespołu latarni. Światło latarni było zasilane aparatem naftowym Fresnela. Materiały do budowy konstrukcji dowożono statkami i rozładowywano na specjalnie postawionym pomoście. W 1927 roku budynek zaczął być zasilany energią elektryczną. Po licznych zniszczeniach w czasie II wojny światowej latarnia została uruchomiona ponownie w 1948 roku i od tamtej pory działa, aż po dziś dzień.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments