TRASA – Rumunia, Ukraina, Mołdawia

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia

TRASA:

Polska – Słowacja – Węgry – RumuniaUkrainaMołdawia – Węgry – Słowacja – Polska

flagi Rumunia, Ukraina, Mołdawia

Dzień 1-2 (2-3.08.2024)

Z domu wyruszamy w piątek, zaraz po pracy, czyli około godz. 18 i jedziemy w kierunku Rzeszowa. Chcemy dojechać jak najdalej, a kto wie, może już nawet przekroczyć granicę. Jula i Andrzej zmieniają się za kierownicą, więc jedziemy praktycznie bez zatrzymywania się i tym sposobem udaje nam się przejechać nawet trochę Słowacji. W nocy zatrzymaliśmy się na parkingu przy Lidlu aby trochę się przespać. Rano zrobiliśmy zakupy, zjedliśmy śniadanie i rzecz jasna ruszyliśmy dalej w drogę. Przed nami kontrola graniczna pomiędzy Węgrami a Rumunią. Co prawda, od 31 marca 2024r. Rumunia jest w strefie Schengen, ale kontrole na granicach lądowych nadal są. Zniesiono już jednak kontrole na granicach powietrznych i morskich

RUMUNIA

W Rumunii zakupiliśmy sobie kartę z nielimitowanym internetem za 44 lei, czyli około 39,12 zł na miesiąc w Vodafone. Po prostu podjechaliśmy do sklepu/oddziału Vodafone, powiedzieliśmy czego potrzebujemy i dalej już wszystko poszło sprawnie.

Dziś udało nam się dotrzeć też do pierwszej atrakcji, zatem od tej pory będziemy już wolniej  się przemieszczać i znacznie częściej zatrzymywać.

Cerkiew św Józefa w Săpânța

Cerkiew św. Józefa – to drewniano-kamienna budowla ze strzelistą wieżą, która ma 78 m wysokości. Ponoć jest to najwyższa drewniana budowla Europy.

GPS:  N 47.98321, E 23.70015

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Sapanta
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Sapanta
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Sapanta

Na nocleg zostajemy w niewielkim lasku, przy mało uczęszczanej drodze do Cerkwi św. Józefa. Jest tu cicho, spokojnie, zaś niedaleko nas płynie strumyk.

GPS naszej miejscówki: N 47.982565, E 23.698149

miejscówka do spania

Dystans dnia – 864 km

Dystans wyjazdu – 864 km

Dzień 3 (4.08.2024)

Rano obudziły nas dzwonki owiec, które szły z pasterzem na łąkę. Fajnie przywitać dzień w tak swojskim klimacie. Maramuresz to bez wątpienia przepiękny region gdzie tradycja i folklor nadal pełnią ważną rolę w życiu ludzi. Chcieliśmy zobaczyć więcej, poczuć ten „klimat” więc ruszyliśmy do miasteczka.

Wesoły Cmentarz w Săpânța

Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) to jedyna tego typu nekropolia na świecie, pełna kolorowych nagrobków z których bez wątpienia można wiele dowiedzieć się o zmarłej osobie. Śmierć traktuje się tu w sposób pogodny. Wszystko zaczęło się w 1935 roku, kiedy to miejscowy artysta,  Stan Ioan Pătraş, stworzył kilka pierwszych nagrobków. Pomysł spodobał się tak bardzo, że po śmierci artysty, dzieło nadal kontynuuje jego uczeń. Co więcej, zgodnie z tradycją, artysta zawsze prosi rodzinę o wspomnienia związane ze zmarłym, podpytuje sąsiadów, znajomych, współpracowników i dopiero na podstawie wszystkich uzyskanych informacji i wyciągniętych wniosków przygotowuje obrazek i opis na nagrobku. Co ważne, o rysunku i tekście decyduje rzeźbiarz.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Sapanta
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Sapanta

W miasteczku  można też zobaczyć ludzi w tradycyjnych strojach ludowych, szczególnie w niedzielę. Wiele osób ma wtedy czas wolny i siedzi sobie na ławeczkach przed domami lub idzie do cerkwi. Byliśmy pod wrażeniem, gdy zobaczyliśmy również młode osoby tak ubrane. To znaczy, że tradycja ta jest nadal kultywowana i przekazywana młodszym pokoleniom.

GPS: N 47.97128, E 23.69494

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Sapanta
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Sapanta

Ledwo wyjechaliśmy z miasteczka gdy ku naszemu zdziwieniu zatrzymała nas policja. Była to typowa rutynowa kontrola. Panowie najpierw sprawdzili nam dokumenty a potem zajrzeli do środka samochodu oraz do bagażnika. Powiedzieli, że kontrolują wszystkie większe samochody pod kątem narkotyków a także imigrantów. Byli bardzo uprzejmi, pochwalili naszą mapę i życzyli udanej podróży.

Bârsana Monastery w Dolinie Izy

Bârsana Monastery w Dolinie Izy to prawosławny kompleks klasztorny w którym zobaczymy między innymi drewnianą, strzelistą cerkiew marmaroską św. Mikołaja z 1711 r. Obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cały kompleks otaczają zielone wzgórza, pola oraz pastwiska z pasącymi się na nich owcami. Dolina Izy to jedno z tych wyjątkowych miejsc, w których człowiek znakomicie wpisał się w dzieło natury.

GPS: N 47.79308, E 24.092

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Dolina Izy
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Dolina Izy
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Dolina Izy
Rozavlea

Rozavlea należy ponoć do najładniejszych wsi regionu. Na nas nie zrobiła aż takiego wrażenia, niczym nie wyróżniała się od innych wsi, ale może to kwestia gustu. Jechaliśmy przez kilka wiosek i tak naprawdę wszystkie nam się podobały.

Podobnie, tutejsza drewniane Cerkiew św Archaniołów Michała i Gabriela (Biserica de lemn  Sfințli Arhangheli Mihail şi Gavriil) z 1720 roku przez wielu uważana jest za najpiękniejszą w całym Maramureszu. Wizerunek cerkwi jest ozdobą wielu folderów, albumów a także publikacji o regionie.

GPS cerkwi:  N 47.73489, E 24.22613

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Rozavlea
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Rozavlea
Bogdan Voda

Najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości jest Cerkiew św. Mikołaja (Biserica de Lemn Sfântu Nicolae). Ponoć tu w Bogdan Voda w niedzielne popołudnie odbywa się pochód z baru do cerkwi. My co prawda byliśmy w niedzielę, ale pochodu nie widzieliśmy. Może po prostu nie trafiliśmy na odpowiednią porę, ale cerkiew odwiedziliśmy.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Bogdan Voda

Warto odwiedzić też główny plac, który znajduje się nieopodal cerkwi. Można tu zobaczyć odkopane kamienne pozostałości historycznego dworu Bogdana Vody. Pośrodku stoi pomnik wojewody na koniu.

GPS cerkwi: N  47.69021, E 24.26839

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Bogdan Voda
Kolejka wąskotorowa Mocănița

Po raz kolejny pojawiliśmy się przy stacji kolejki wąskotorowej Mocănița Maramures w Vişeu de Sus (Mocănița Maramureș – Viseu de Sus) aby trochę powspominać. Kilka lat temu mieliśmy w rzeczy samej okazję przejechać się  zabytkowym  składem ciągniętym przez prawdziwą lokomotywę parową. Ogólnie rzec biorąc codziennie około godz. 9  ze stacji w Vişeu de Sus odjeżdża kilka składów na wycieczką turystyczną połączoną z piknikiem, zaś powrót zazwyczaj jest około godz. 16-17. Jest to atrakcja bardzo popularna w tym regionie i tak naprawdę nie ma się co dziwić. Miejsce to bez wątpienia robi wrażenie, nie tylko na miłośnikach kolei.

GPS: N 47.714847, E 24.442188

Mocanita
Mocanita
Mocanita

Niedaleko lokomotyw stoi kilka zabytkowych chat. Można też zatem zobaczyć jak kiedyś wyglądały tu wsie i zagrody.

Mocanita
Mocanita
Przełęcz Prislop

Przełęcz Prislop – 1416 m n.p.m. (Pasul Prislop) to wyjątkowo malownicze miejsce  rozdzielające Góry Marmaroskie od Gór Rodniańskich. Przełęcz stanowi też pewnego rodzaju granicę pomiędzy regionem Maramuresz a Bukowiną. Ponadto, na przełęczy stoi murowana cerkiew, którą można obejrzeć wewnątrz do godz. 18.

GPS: N 47.60906, E 24.85599

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Prislop
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Prislop
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Prislop
Przełęcz Mestecăniş

Przełęcz Mestecăniş – 1096 m n.p.m. (Pasul Mestecăniş) oddziela grzbiet Obcina Mestecăniş od masywu Rarău Giumalău. Widoki z niej nie są może wyjątkowo spektakularne w porównaniu z Przełęczą Prislop, ale i tak warto tu zajechać.

GPS: N 47.46401, E  25.34681

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Mestecanis
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Mestecanis

Tym razem śpimy na poboczu/parkingu w jednej z wiosek. Nic innego po drodze nie zauważyliśmy, a nie chcieliśmy marnować zbyt dużo czasu na szukanie. Woleliśmy odpocząć.

GPS naszej miejscówki: N 47.562470, E 25. 476854

miejscówka do spania

Dystans dnia – 228 km

Dystans wyjazdu – 1092 km

Dzień 4 (5.08.2024)

Wieś ma swoje uroki. Ponadto na  rumuńskiej wsi można jeszcze zobaczyć to czego u nas już nie ma. Nas najbardziej urzekły ławeczki przy drodze przed furtkami, gdzie ludzie sobie siedzą i rozmawiają i co więcej nikt nie ma telefonu w ręku. Rano, gdy jedliśmy śniadanie jechał pan wozem zaprzęgniętym w dwa koniki od domu do domu i zbierał bańki z mlekiem by potem odwieźć je do mleczarni. Ach, wspomnienia wróciły.

Monastyr Mołdawica

Monastyr Mołdawica (Mănăstirea Moldovița) to tak naprawdę zespół klasztorny Mołodawica. Malowidło we wnętrzu kopuły to unikat na skalę światową i jeden z symboli Rumunii, zatem nie ma się co dziwić że miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bilety: 10 lei normalny /5 lei ulgowy

Pod monastyrem jest bezpłatny parking.

GPS: N 47.65743, E 25.57172

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Moldovita
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Moldovita
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Moldovita
Przełęcz Palma

Przełęcz Palma – 1100 m n.p.m. (Pasul Palma) – to naszym  zdaniem jedna z ładniejszych przełęczy w Rumunii. Trafiliśmy na nią przypadkiem w drodze do kolejnej atrakcji, ale spędziliśmy tu naprawdę sporo czasu bo przełęcz oferuje różne atrakcje zarówno bezpłatne, np. huśtawki jak i płatne, np. przejażdżka na kucykach czy tyrolka.

GPS: N 47.746236, E 25.628863

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Palma
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Palma
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Przełęcz Palma
Klasztor obronny Sucevița

Klasztor obronny Sucevița (Mănăstirea Sucevița) – powstał około 1580 roku i był kiedyś najlepiej umocnionym obiektem w regionie. Nawet dziś jego fortyfikacje wyglądają rzeczywiście imponująco. Od 1993 roku klasztor znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bilety: 10 lei normalny /5 lei ulgowy

Koło monastyru jest płatny parking (6 lei za godzinę). Można też zaparkować za darmo pod pobliskim cmentarzem i kawałek dojść.

GPS:  N 47.779582, E 25.709987

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Klasztor obronny Sucevita
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Klasztor obronny Sucevita
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Klasztor obronny Sucevita
Marginea

Marginea to wieś z kolorowymi domkami i faktycznie kilka takich znaleźliśmy ale nie za dużo. Będąc w Marginea warto za to odwiedzić Muzeum Etnograficzne i Centrum Czarnej Ceramiki.

GPS: N 47.80143, E 25.79407

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Marginea
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Marginea
Monastyr Sihăstria Putna

Monastyr Sihăstria Putna został założony w 1655 roku. Klasztor ten jest jednym z najważniejszych ośrodków religijnych i pielgrzymkowych w rumuńskim kościele prawosławnym. Ponadto, Monastyr położony jest w bardzo ładnym miejscu, które emanuje spokojem.  Co ciekawe, tu właśnie pochowany jest Hospodar Mołdawski Stefan Wielki, bez wątpienia bardzo ważna osoba w historii Mołdawii.

GPS: N 47.847813, E 25.566829

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Sihăstria Putna
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Sihăstria Putna
Nowy Soloniec

Nowy Soloniec (Solonețu Nou) to ponoć najczęściej odwiedzana, polska wieś w Rumunii. Jest tu rzeczywiście Dom Polski, kościół polski oraz szkoła im. Henryka Sienkiewicza, w której nauczany jest język polski. Spacerując po wsi mieliśmy rzeczywiście okazję porozmawiać po polsku z mieszkańcami.

GPS Domu Polskiego: N 47.65473, E 25.85107

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Nowy Soloniec
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Nowy Soloniec
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Nowy Soloniec
Kaczyka

Kaczyka (Cacica) – to właściwie najstarsza polska wieś na rumuńskiej Bukowinie. Tu również  znajduje się Dom Polski, ale zauważyliśmy znacznie mniej polskich akcentów.  Kaczyka znana jest także z kopalni soli oraz Katolickiego Sanktuarium Maryjnego.

GPS: N 47.63931, E 25.90846

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kaczyka
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kaczyka

Dziś śpimy w  Suczawa (Suceava), a dokładniej mówiąc na parkingu przy parku miejskim.

GPS naszej miejscówki:  N 47.657071, E 26.264657

miejscówka do spania

Dystans dnia – 212 km

Dystans wyjazdu – 1304 km

Dzień 5 (6.08.2024)

Suczawa

Suczawa (Suceava) – według badań archeologicznych, teren dzisiejszej Suczawy zasiedlony był nieprzerwanie od neolitu, więc jest to miasto z długą historią. Nas najbardziej zainteresował zamek z około 1388 roku, który z czasem został rozbudowany przez Stefana  Wielkiego. Tak wzmocniona twierdza ponoć oparła się wojskom Jana Olbrachta

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Suczawa
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Suczawa
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Suczawa
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Suczawa

Udało nam się także odnaleźć ogromny pomnik Stefana Cel Mare, czyli Stefana Wielkiego w parku niedaleko zamku.

GPS: N 47.64441, E 26.27251

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Suczawa

Wyjeżdżając już z miasta odwiedziliśmy również Klasztor Zamca z około 1606 r., który niegdyś był najważniejszą budowlą sakralną tutejszych Ormian i siedzibę ormiańskiego biskupstwa.

GPS: N 47.65225, E 26.2429

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Klasztor Zamca
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Klasztor Zamca
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Klasztor Zamca
na zdjęciu z naszym przewodnikiem

Granicę rumuńsko-ukraińską przekroczyliśmy finalnie w rumuńskim Siret około godziny 14.30 po dwóch godzinach stania w kolejce i podczas kontroli dokumentów, samochodu i kontroli celnej.

UKRAINA

Czerniowce

W miejscowości Czerniowce podjechaliśmy do Vodafone i kupiliśmy sobie ukraińską kartę, aby mieć tu internet. Karta na miesiąc z 80 GB internetu (taryfa joice max ) i kosztowała nas 280 hrywien, czyli 26,90 zł.

Pokręciliśmy się też po samym miasteczku. Chcieliśmy przyjrzeć się okolicy, zobaczyć jak ludzie tu żyją. Musimy przyznać, że jest znacznie biednej niż u nas. Zaskoczyła nas też duża liczba starych samochodów, autobusów oraz sporo budynków w nienajlepszym stanie technicznym wynikającym z biedy.

Czerniowce
Czerniowce
Punkt widokowy

Potem chcieliśmy pójść na punkt widokowy by spojrzeć jeszcze raz na Czerniowce, lecz tym razem z innej perspektywy. Zatrzymaliśmy się w jednej z okolicznych wsi, by dalej iść pieszo i wtedy z domów zaczęli wyglądać ludzie, obserwowali nas. Jedna z kobiet zapewne zauważywszy polską rejestrację, podeszła do nas i niemalże ze łzami w oczach powiedziała, że kiedyś miała syna, który musiał iść walczyć i osierocił piątkę dzieci. Takich historii usłyszeliśmy wiele i zauważyliśmy, że ci ludzie nie boją o swoje domy czy dobytek. Oni boją się złych wiadomości, boją się, że ich  mąż, brat, ojciec, syn  już nie wrócą  żywi. Miasta i wsie w tej okolicy pozornie wyglądają zwyczajnie, nie widać śladów wojny lecz gdy się przyjrzymy na ulicach widać przewagę kobiet, przy drogach co jakiś czas zdjęcia poległych żołnierzy i jakiś taki smutek.

A punkt widokowy, na który w końcu dotarliśmy to naprawdę super miejsce. Widać stąd całą panoramę miasta.

GPS: N 48.27322,  E 25.88903

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Czerniowce
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Czerniowce

Dziś śpimy nad brzegiem rzeki Prut.  Bardzo fajny teren, dużo miejsca. Dojazd taki sobie, ale powoli się da, skoro dojechaliśmy 😅

GPS naszej miejscówki:  N 48.273429, E 26.040883.

miejscówka do spania
miejscówka do spania
Ukraina to czterdziesty kraj, który wspólnie odwiedzamy
miejscówka do spania

Dystans dnia – 122 km

Dystans wyjazdu – 1426 km

Dzień 6 (7.08.2024)

Dziś poranek przywitaliśmy razem z bocianami. Wyobraźcie sobie nasze zdziwienie gdy rano, zaraz po obudzeniu się, zobaczyliśmy spacerujące przy naszym samochodzie bociany. Naliczyliśmy ich aż 9. Chcieliśmy aby ta chwila trwała jak najdłużej, zatem siedzieliśmy w samochodzie cichutko i obserwowaliśmy. Po jakimś czasie ptaki oczywiście odleciały i wtedy my też ruszyliśmy dalej odkrywać nowe miejsca.

Zamek w Chocimiu

Zamek w Chocimiu (Хотинська фортеця) to jedna z najstarszych zachowanych fortyfikacji w Europie Wschodniej. Składa się z XIII-wiecznej twierdzy i otaczających ją XVIII-wiecznych bastionów. Chocim to także miejsce dwóch znaczących, polskich zwycięstw w 1621 roku i 1673 roku z Turkami i ich sojusznikami. Warto dodać, że wojskiem w 1673 roku dowodził hetman Jan III Sobieski i można powiedzieć, że ta wygrana zapewniła mu koronę. Zamek w Chocimiu to jeden z 7 cudów Ukrainy.

bilety: normalny 100 hrywien, ulgowy – 50 hrywien, parking – 20 hrywien

GPS: N 48.51868, E 26.49804

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Zamek w Chocimiu
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Zamek w Chocimiu
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Zamek w Chocimiu
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Zamek w Chocimiu
Okopy św. Trójcy

 Okopy św. Trójcy (Окопи) to nazwa wsi w Ukrainie, w której znajdziemy dwie bramy: Bramę Kamieniecką ( GPS: N 48.539591, E 26.418647) i Bramę Lwowską (GPS: N 48.539678, E 26.411604) będące pozostałością dawnej twierdzy, która powstała tu z rozkazu polskiego króla Jana III Sobieskiego. Co więcej, pewnego razu twierdzę odwiedził Zygmunt Krasiński, który później opisał ją w prologu czwartej części Nie- Boskiej Komedii.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Okopy św. Trójcy
Kamieniec Podolski

Twierdza w Kamieńcu Podolskim prawdopodobnie swój obecny wygląd zawdzięcza Stefanowi Batoremu, który to ją znacznie wzmocnił i rozbudował. Twierdza stała się tak potężna, że przez wiele lat uchodziła za niemożliwą do zdobycia, aż do czasu gdy w 1672 roku z powodu tak naprawdę uśpionej czujności i co za tym idzie braku środków do obrony oraz zbyt małej liczby walczących osób twierdza skapitulowała. Upadek Twierdzy był równoznaczny z poddaniem się miasta Kamieńca co było ogromnym szokiem dla wszystkich. Co ciekawe, Henryk Sienkiewicz prawdopodobnie uczynił komendanta twierdzy Jerzego Wołodyjowskiego pierwowzorem głównego bohatera swej powieści „Pan Wołodyjowski”. Warto dodać, że twierdza w Kamieńcu Podolskim jest jednym z 7 cudów Ukrainy.

bilety: normalny 100 hrywien, ulgowy – 50 hrywien, parking/wjazd na teren twierdzy – 10 hrywien

GPS: N 48.673802, E 26.563034

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kamieniec Podolski
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kamieniec Podolski
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kamieniec Podolski
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kamieniec Podolski

Po zwiedzaniu twierdzy ruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Najbardziej podobał nam się Rynek Polski, który jest teraz tak naprawdę głównym placem Starego Miasta. Znajdują się tu tzw. kolorowe domki ze straganami z pamiątkami. Na szczególną uwagę zasługują również mury obronne z wieżami, bramami : Bramą Polską i Bramą Ruską.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kamieniec Podolski
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kamieniec Podolski
Kanion Smotrycki

Kanion Smotrycki to strome, wysokie klify rzeźbione przez wiele tysiącleci przez rzekę Smotrycz, która opływa Stare Miasto tworząc naturalną fosę obronną miasta. Przepiękny widok roztacza się z Mostu Nowego.

GPS:  N 46.6777393, E 26.5773024

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kanion Smotrycki
Miejsca upamiętniające poległych żołnierzy w nadal trwającej wojnie

Wyjeżdżając już z Kamieńca zauważamy miejsce upamiętniające poległych w tej wojnie żołnierzy. To smutny widok. Takich miejsc jest naprawdę wiele w Ukrainie, znajdują się zazwyczaj przy drogach.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Kamieniec Podolski
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia

I tak powoli kończy się nasz pobyt w Ukrainie. Przyznajemy szczere, że nie mieliśmy jej w  planach podczas tej trasy. Decyzję podjęliśmy spontanicznie, ale nie żałujemy. Warto było, to naprawdę piękny kraj, choć obecnie bardzo smutny.

Ponieważ zbliżał się wieczór, przekroczenie granicy zostawiliśmy sobie na kolejny dzień. Tu drogi są dosyć słabej jakości i wolimy nimi nie jeździć po ciemku. Zatem tę noc  spędzamy jeszcze w Ukrainie na łące przy drodze na skraju jednej z tutejszych wsi.

miejscówka do spania
miejscówka do spania
Arbuz

I tu przydarzyła nam się niecodzienna sytuacja. Gdy szykowaliśmy sobie jedzenie, zatrzymał się przy nas przejeżdżający drogą samochód. Kierowca zapytał czy wszystko jest ok, czy może czegoś potrzebujemy. Zaproponował nawet skoszenie trawy aby nam było wygodniej. Powiedzieliśmy, że nie ma takiej potrzeby i pan pojechał, ale za chwilę wrócił. Wysiadł z samochodu i zapytał nas czy jesteśmy z Polski. Gdy potwierdziliśmy, wyjął z bagażnika ogromnego arbuza (około 10 kg) i dał nam go ze słowami: dziękuję i odjechał. Byliśmy naprawdę wzruszeni. Później dowiedzieliśmy się, że w Ukrainie arbuz to symbol zwycięstwa, wyzwolenia. Wiele osób też do nas machało, witało się z nami.  To było bardzo miłe. Widać, że wszyscy tu bardzo lubią Polaków.

GPS naszej miejscówki: GPS: N 48.374531, E 26.535193

miejscówka do spania

Dystans dnia – 145 km

Dystans wyjazdu – 1571 km

Dzień 7 (8.08.2024)

Rano jak zwykle obudziliśmy się wypoczęci. Spanie na wsi ma swoje zalety. Po śniadaniu poszliśmy na niewielki, wiejski cmentarz i tu też zobaczyliśmy groby poległych w obecnej wojnie żołnierzy. Łatwo je rozpoznać, mają dwie flagi i na nagrobku widnieje zdjęcie/rycina zmarłego w mundurze.

Po porannej kawie ruszamy ku granicy z Mołdawią, a dokładnie do przejścia granicznego Mamałyga. Tu spędzamy około godziny. Nie ma dużo samochodów ale kontrola jest dosyć szczegółowa.

MOŁDAWIA

Drogi są nieco lepsze niż w Ukrainie, ale bez szału. W przeciwieństwie do Ukrainy tu należy mieć wykupioną winietę. Winiety warto kupować na stronie internetowej kraju do którego się udajemy, jest wtedy tańsza niż przez pośredników.

Dolewamy wodę do vana, a tzw. serwis wygląda tak:

tankowanie wody
tankowanie wody

Pierwszą mołdawską miejscowością do której wjeżdżamy są Bryczany (Briceni) i tu kupujemy kartę z internetem 120 GB w sklepie Orange za 150 lei mołdawskich (około 33 zł) ważną do 10 grudnia. Nie potrzebujemy jej na tak długo, ale zależało nam na dużej liczbie GB.

I teraz nadeszła pora zwiedzać.

Styrcza

Styrcza (Stîrcea) to polska wieś w Mołdawii. Większość obecnych Polaków to potomkowie uchodźców z XIX wieku. Wielu z nich było przedstawicielami polskiej szlachty. Ponoć na co dzień lubili nazywać swą wieś małą Warszawą. Wybraliśmy się w to miejsce bo jedno z wydawnictw polecało go jako top 5 w Mołdawii.

No cóż, byliśmy, zobaczyliśmy, lecz na nas ta wioska nie zrobiła żadnego wrażenia, niczym się nie wyróżniała od innych. Jedyne polskie akcenty jakie tu znaleźliśmy to Muzeum Etnograficzne Polskich Tradycji (Muzeul Polonezilor din Stârcea) przy ul. Strada Kalinowski 39. O otwarcie najlepiej poprosić kustosza (tel. +373-68-288864). Będąc tu warto też zajść do kościoła w którym można znaleźć kilka modlitewników po polsku. Niestety, już mało kto zna tu język polski.

GPS: N 47.7924740, E  27.5317457

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Styrcza
Bielce

Bielce (Bălti) – miasto, do którego powstania ponoć przyczyniła się polska księżna Ryngatła, żona hospodara mołdawskiego Aleksandra Dobrego. Księżna posiadała tu bowiem zameczek, wokół którego wyrosła osada.

Zwiedzając miasto, warto przejść się deptakiem miejskim i zobaczyć pomnik hospodara Stefana Wielkiego oraz charakterystyczną fasadę Teatru im. Alecsandriego.

GPS: N 47.7621907, E 27.9286851

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Bielce
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Bielce
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Bielce

Tym razem śpimy w dość  mrocznej lokalizacji, wśród opuszczonych budynków. Nigdzie po drodze nie widzieliśmy lepszego miejsca. Tu jest  przynajmniej cisza i spokój, lepsze to niż przy samej ulicy.

GPS naszej miejscówki: N 48.272691, E 27.981231

miejscówka do spania

Dystans dnia – 294 km

Dystans wyjazdu – 1865 km

Dzień 8 (9.08.2024)

Dziś wstaliśmy dosyć wcześnie, ciekawiła nas Mołdawia. Nie mogliśmy się doczekać, aby zobaczyć jaki ten kraj jest naprawdę. Zatem śniadanko, poranna kawa i ruszyliśmy zwiedzać.

Pomnik Stanisława Żółkiewskiego w Berezowce

Pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Berezowce to pomnik poświęcony  Stanisławowi  Żółkiewskiemu, który zmarł właśnie w tym miejsce w XVII wieku. Na pomniku przytwierdzona jest tablica ze słowami: „Quam dulce et decorum est pro patria mori”, czyli jakże słodko i zaszczytnie jest umrzeć za Ojczyznę.

GPS: N 48.37148, E 27.78215

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Pomnik Stanisława Żółkiewskiego w Berezowce
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Pomnik Stanisława Żółkiewskiego w Berezowce
Monastyr Rudi

Monastyr Rudi to prawosławny kościół żeński z XVIII wieku, który stanowi doskonały przykład mołdawskiej architektury sakralnej.

GPS: N 48.340900, E  27.890659

My w tym miejscu zostawiliśmy samochód i potem poszliśmy pieszo około kilometr. Dalej jest normalna droga lecz dosyć wymagająca, aczkolwiek niektórzy jadą dalej. Zakazu nie ma.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Rudi
Łuk geodezyjny Struvego

Łuk geodezyjny Struvego to łańcuch triangulacji pomiarowych rozciągający się od Hammerfest w Norwegii aż do Morza Czarnego, przez 10 państw i ponad 2820 km. Pomiary przeprowadzone w latach 1816-1855 to właściwie pierwszy dokładny pomiar długiego odcinka południka. Pomogło to ustalić dokładny rozmiar i kształt planety. Jest to też niezwykły przykład międzynarodowej współpracy naukowej.

GPS: N 48.318240, E  27.877537

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Łuk geodezyjny Struvego
Zamek w Soroce

Zamek w Soroce (Cetatea Soroca) to niezbyt duża, ale jednak potężna twierdza. Oprócz murów zachowały się także jeszcze okrągłe wieże, wewnątrz których znajdują się schody prowadzące na dwa wyższe poziomy z tarasami. W zamku można znaleźć również informacje o królach polskich: Janie Olbrachcie i Janie III Sobieskim. I co więcej, część informacji jest w języku polskim.

Bilety: 30 lei normalny / 10 lei ulgowy

GPS: N 48.161579, E 28.304681

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Zamek w Soroce
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Zamek w Soroce
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Zamek w Soroce
Świeca dziękczynna

Świeca dziękczynna – to pomnik w kształcie świecy dla uczczenia zarówno niepodległości jak i ciągłości tradycji oraz kultury mołdawskiej. Pomnik znajduje się na wzgórzu na które prowadzą schody prosto z parkingu. Spod pomnika roztacza się wspaniała panorama.

GPS: N 48.13586, E 28.30795

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Świeca dziękczynna
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Świeca dziękczynna

Dziś śpimy niedaleko drogi na niby łące niby polu na skraju wsi pomiędzy sadami owocowymi niedaleko miejscowości Cunicea.

GPS naszej miejscówki: N 47.965414, E 28.628150

miejscówka do spania

Dystans dnia – 175 km

Dystans wyjazdu – 2040 km

Dzień 9 (10 .08.2024)

Rano przy śniadaniu zastanawialiśmy się co dalej z naszym zwiedzaniem Mołdawii. Przez ostatnie dwa dni trochę nas wytrzęsło na drogach, które tu są naprawdę w niezbyt dobrym stanie. Jednak szkoda nam było tych wszystkich miejsc, które chcieliśmy zobaczyć. Finalnie postanowiliśmy dalej jechać zgodnie z planem, czyli zostajemy w Mołdawii i jedziemy w kierunku jej stolicy, zatrzymując się jeszcze po drodze w kilku miejscach.

Monastyr Japca

Monastyr Japca powstał prawdopodobnie w XVI wieku. Najpierw mnisi wykuli cele i klasztorną cerkiew w skale – można do nich dojść i zobaczyć je na własne oczy. W 1825 roku postawiono nową, dużą cerkiew i budynki klasztorne i to właśnie te budynki zobaczymy najpierw idąc tu z parkingu. Aby zobaczyć cerkiew w skale należy minąć budynki gospodarcze i pójść ścieżką stromo do góry.

GPS: N 47.98832, E 28.71167

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Japca
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Japca
Monastyr Țipova

Monastyr Țipova powstał prawdopodobnie pomiędzy X a XII wiekiem. Można tu zobaczyć wykute w wapiennych skałach cele  oraz cerkiew św. Mikołaja. Według legendy, właśnie na terenie monastyru odbył się trzeci ślub hospodara Stefana Wielkiego z Marią Voichițą.

GPS: N 47.6037592, E 28.9845203

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Tipova
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Tipova
Stare Orhei

Stare Orhei (Orheiul Vechi) to kompleks archeologiczno-krajobrazowy rozciągający się wokół doliny rzeki Raut. Miejsce to często nazywane jest mołdawską perełką,  zatem nie ma się co dziwić, że pojawia się na większości pocztówek i magnesów z Mołdawii. Dawniej znajdowała się tu twierdza, zaś później monastyry i średniowieczne miasteczko Stare Orhei. Jak dotąd dzięki pracy archeologów,  odnaleziono tu jeszcze ślady meczetu, cytadeli i kilku łaźni.

GPS: N 47.3077678, E 28.9641722

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Stare Orhei
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Stare Orhei
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Stare Orhei

Dziś śpimy w okolicach miejscowości Curchi, znów na polu/łące lecz tym razem koło pola słoneczników.

GPS naszej miejscówki: N 47.344629, E 28.711130

miejscówka do spania

Dystans dnia – 225 km

Dystans wyjazdu – 2265 km

Dzień 10 (11.08.2024)

Kolejna noc blisko przyrody za nami, więc nie ma się co dziwić, że wszyscy wstaliśmy w dobrych humorach. Zatem jak zwykle śniadanko, kawa i w drogę.

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi uznawany jest za perłę XIX wiecznej besarabskiej architektury. Ponadto jest to jeden z najsłynniejszych prawosławnych klasztorów w Mołdawii.

GPS: N 47.3343,  E 28.65696

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Curchi
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Curchi
Winnica Cricova

Winnica Cricova (Beciurile Cricova) powstała w 1952 roku i jest unikalnym podziemnym kompleksem znanym na całym świecie z ogromnych labiryntów i doskonałych win. Całość można zwiedzać ale  tylko z przewodnikiem w specjalnym meleksie, który co jakiś czas zatrzymuje się aby zwiedzający mogli chwilę pochodzić i popatrzeć z bliska. Zwiedzanie trwa około godziny i kosztuje 500 lejów mołdawskich w weekend i wieczorami, oraz 460 lejów mołdawskich w pozostałe dni.

GPS: N 47.14856, E 28.86036

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Winnica Cricova
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Winnica Cricova
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Winnica Cricova
Kiszyniów

Kiszyniów – jako stolica Mołdawii wyróżnia się na tle innych mołdawskich miast. Niewątpliwie jest nowocześniejsza, ma znacznie lepsze drogi i mimo, że nie widać tu za bardzo zabytków ma swój niepowtarzalny klimat. Spacerując po centrum, zobaczyliśmy: Ratusz, budynek rządu, Łuk Tiumfalny, Katedrę Narodzenia Pańskiego i Dzwonnicę, Park Stefana Wielkiego z pomnikiem Puszkina oraz Parlament. Większość tych miejsc jest przy głównej ulicy, czyli oczywiście imienia Stefana Wielkiego. Udało nam się także znaleźć jeden z niewielu sklepów z pamiątkami co nie było łatwe.

GPS parkingu: N 47.01504, E 28.843597

Kiszyniów
Kiszyniów
Kiszyniów

Tym razem śpimy nad wodą, wśród trzcin, czyli znów cicho, spokojnie i ten niesamowity zachód słońca na plaży.

GPS naszej miejscówki:  N 47.098675, E 28.727927

miejscówka do spania
miejscówka do spania
miejscówka do spania

Dystans dnia – 103 km

Dystans wyjazdu – 2368 km

Dzień 11 (12.08.2024)

Ponownie piękny, słoneczny poranek. Nawet informacja, że skończył nam się gaz nie popsuła nam humorów. W sumie koniec gazu to przecież nie koniec świata, wymienimy butlę i tyle w tym temacie. Poza tym, bez gazu też da się żyć. Większość rzeczy, jak np. lodówka i tak jest u nas zasilana z paneli słonecznych. Gazu używamy jedynie do podgrzewania wody i gotowania.

Klasztor Căpriana

Klasztor Căpriana to klasztor prawosławny położony w pobliżu rezerwatu Kodry. Jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Republiki Mołdawii, zaś znajdująca się tu Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej zbudowana w stylu mołdawskim jest jednym z najważniejszych zachowanych zabytków z okresu świetności Hospodarstwa Mołdawskiego, podobnie jak zamek w Sorokach.

GPS: N 47.11626, E 28.51053

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Klasztor Capriana
Monastyr Hâncu

Monastyr Hâncu – zabytkowy klasztor żeński św. Paraskewy założony w 1678 roku.

GPS: N 47.07825, E 28.32242

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Hancu
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Monastyr Hancu

I tym sposobem kończymy zwiedzanie Mołdawii i kierujemy się w stronę Rumuni. Jeszcze tylko zakupy i zasłużony odpoczynek.

Na granicy spędziliśmy około półtorej godziny, bo było sporo samochodów i kontrola trochę chaotyczna, ale najważniejsze, że nie było żadnego problemu. Wszystkie dokumenty, które daliśmy wróciły do nas, czyli wygląda na to, że celnicy ogarniają.

RUMUNIA

Dziś śpimy nad rzeką Siret, już w Rumunii.

GPS naszej miejscówki: N 45.868970, E 27.298662

miejscówka do spania

Dystans dnia – 262 km

Dystans wyjazdu – 2630 km

Dzień 12 (13.08.2024)

Rano przywitały nas piękne widoki. Spanie nad rzeką lub inną wodą zawsze ma w sobie coś wyjątkowego. A dziś przed nami kilka fajnych miejsc do zobaczenia.

Mausoleum of Mărăşeşti

Mausoleum of Mărăşeşti(Mausoleul de la Mărăşeşti) to pomnik poświęcony rumuńskim żołnierzom, którzy bohatersko walczyli w czasie I wojny światowej. W tym miejscu rozegrały się jedne z najcięższych i najkrwawszych walk. Na terenie mauzoleum znajduje się cmentarz wojskowy, krypta bohaterów, kaplica oraz muzeum.

Bilety: 20 lei normalny, 10 lei ulgowy

GPS: N 45.872749, E 27.209815

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Mauzoleum Marasesti
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Mauzoleum Marasesti
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Mauzoleum Marasesti
Wodospad Putna

Cascada Putnei – to zespół kaskad na rzece Putna. Rzeka pokonuje różnicę wysokości 14 m na długości 80 metrów i spienia wodę. Kaskady są częścią Parku Krajobrazowego Putina-Vrancea chroniącego naturalne piękno gór.

GPS: N 45.92922, E 26.59874

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Wodospad Putna
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Wodospad Putna
Focul Viu – Żywy Ogień

We wsi Andreiașu de Jos a konkretnie w Rezerwacie Żywego Ognia Focul Viu, można zobaczyć ciekawostkę geologiczną, która jest ewenementem na skalę Europy i od 2000 roku jest wpisana na listę obszarów chronionych. W betonowym kręgu o średnicy kilku metrów widać płomienie, których nikt nie zapalił. To naturalne zjawisko polegające na samozapłonie wydobywającego się na powierzchnię ziemi bogatego w węglowodory gazu. Intensywność zjawiska zależy od warunków atmosferycznych.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Focul Viu - Żywy Ogień
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Focul Viu - Żywy Ogień

Aby dostać się do tego miejsca, trzeba z parkingu wejść trochę po schodach na wyznaczonym szlaku, ale nie jest to długi odcinek.

GPS: N 45.751628, E 26.832584

Śpimy nad rzeką Buzău niedaleko miejscowości o tej samej nazwie, czyli Buzău.

GPS naszej miejscówki: N 45.143162, E 26.872619

miejscówka do spania
miejscówka do spania

Dystans dnia – 311 km

Dystans wyjazdu – 2943 km

Dzień 13 (14.08.2024)

Dziś rano dla odmiany nie powitało nas słoneczko, lecz wiatr, który dosyć mocno wiał. Zatem wstaliśmy jakoś tak bez przekonania. Na szczęście w trakcie śniadania pogoda się znacznie poprawiła i wyjrzało słońce, zatem dalej mamy piękną pogodę i ruszamy dalej.

Wulkany błotne

Wulkany błotne to zjawisko, które wiąże się z erupcją gazów podziemnych. Co więcej, wydobywają się one na powierzchnię wraz z wodami podziemnymi i mułem z głębokości około 3 km. Bulgocące błoto znajduje się w tzw. stożkach wulkanicznych utworzonych przez wypływające błoto. Błoto to jest toksyczne w związku z tym wokół praktycznie nie ma roślinności i w rezultacie cały teren tworzy księżycowy krajobraz.

Kraina wulkanów błotnych znajduje się około 50 km na północny zachód od miasta Buzău. Jest kilka miejsc w okolicy które można odwiedzić, my wybraliśmy się do dwóch z nich.

Pierwsze miejsce

Pierwsze jest mniejsze, ale bardziej aktywne i co więcej bezpłatne. Trzeba zatrzymać się przy drodze i niewielki kawałek przejść pieszo, tak jak wskazuje szlak.

GPS: N 45.38522, E 26.71624

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - wulkany błotne
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - wulkany błotne
Drugie miejsce

Drugie miejsce jest mniej aktywne, ale to właśnie tu możemy zobaczyć iście księżycowy krajobraz. Tu również musimy zapłacić za wstęp: bilet normalny – 4 lei, student – 2 lei, dziecko – 1 lei, a także za parking – 5 lei.

GPS: N 45.360327, E 26.713455

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - wulkany błotne
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - wulkany błotne

Po tej atrakcji mieliśmy jeszcze odwiedzić kilka miejsc, ale doszliśmy do wniosku, że zostawimy je sobie na następny raz.

Morze Czarne – plaża Vadu

A teraz … ruszamy nad morze, a dokładniej mówiąc na plażę Vadu nad Morzem Czarnym, aby trochę poleżeć, pokąpać się i nic nie robić.

GPS naszej miejscówki: N 44.445413, E 28.784063

miejscówka do spania
miejscówka do spania

Dystans dnia – 370 km

Dystans wyjazdu – 3313 km

Dzień 14 (15.08.2024)

Rano wstaliśmy pozytywnie nastawieni wiedząc, że dziś czeka nas cały dzień nad Morzem Czarnym, relaks, kąpanie się i odpoczynek. Nie lubimy zbyt długo być w jednym miejscu, wolimy aktywny odpoczynek, ale czasami chyba każdy musi się zatrzymać choćby na chwilę, pobyć offline i po prostu nic nie robić.

Zatem zaraz po śniadaniu ruszyliśmy do wody, a potem podzieliliśmy się na dwie grupy. Jula z Zuzą chciały sobie poleżeć na plaży, poczytać książki i poopalać się, zaś Andrzej z Anią słońca raczej unikają, zatem pozostał spacer i relaks przy lub w vanie. A tak swoją drogą to niesamowite ile chłodniej jest w samochodzie gdy pootwiera się wszystkie okna. Robi się taka naturalna klimatyzacja, czyli przeciąg i jest znacznie chłodniej niż na zewnątrz.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Morze Czarne
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Morze Czarne

Było pięknie, ale no cóż … wytrzymaliśmy prawie cały dzień. Piszemy prawie, bo około godz. 15. postanowiliśmy jechać dalej. Podziwiamy wszystkich, którzy potrafią cały dzień leżeć na plaży. My się chyba jednak tego nigdy nie nauczymy. Aczkolwiek przyznać trzeba, że naprawdę odpoczęliśmy i chyba tego było nam trzeba.

Plaża nad Dunajem

Na noc stanęliśmy w bardzo ładnym miejscu, nad samym Dunajem, blisko plaży, gdzie odpoczywało jeszcze kilka osób. Kilka osób do nas podchodziło aby sobie pogadać, jako że nasza mapa wzbudza dość spore zainteresowanie. Wystarczy, że otworzymy tylne drzwi i zawsze ktoś do nas podchodzi, aby popatrzeć, porozmawiać. Jednak tym razem pewna rodzinka bardzo nas zaskoczyła. Najpierw chwilę porozmawialiśmy, a potem powiedzieli, że coś chcieliby nam dać. Pojechali do domu i po jakimś czasie wrócili z własnej roboty, przepysznym ciastem, reklamówką dopiero co zebranych śliwek, swojską nalewką a także kilkoma innymi produktami, które sami robią. To było niesamowite, zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Obiecaliśmy, że jak kiedyś wybierzemy się znów do Rumunii to na pewno ich odwiedzimy. Rewelacyjni ludzie.

Na koniec dnia pozostało nam już tylko położyć się spać i nabrać sił na kolejny dzień.

GPS naszej miejscówki: N 44.388117, E 27.855422

miejscówka do spania

Dystans dnia -126 km

Dystans wyjazdu – 3439 km

Dzień 15 (16.08.2024)

Trasa Transfogaraska

Dziś zamarzył nam się dzień z lekką adrenaliną i pierwsza myśl jaka nam przyszła do głowy to była Trasa Transfogarska. Gdy byliśmy tam po raz ostatni bardzo nam się podobało i chcieliśmy sprawdzić czy coś od tamtej pory się zmieniło. Ruszyliśmy w kierunku jej południowego krańca aby powoli piąć się do góry.

Niedźwiedzie

I cóż zmieniło się, teraz jest znacznie więcej ludzi aczkolwiek można w miarę normalnie jechać. Jedynie bliżej szczytu w weekendy często robi się korek i w związku z tym tempo jazdy znacznie się zmniejsza. Ponadto wzdłuż trasy na jej dolnych odcinkach pojawiły się miśki, które niestety żebrają o jedzenie. Wiele osób zatrzymuje się aby sobie zrobić zdjęcie i niestety karmi niedźwiadki, które coraz bardziej uzależniają się od człowieka i poniekąd też człowiekowi zagrażają. W związku z tym jadąc można zobaczyć strażników dbających o bezpieczeństwo turystów. Jeszcze nie tak dawno można było samemu wdrapać się na Poenari, czyli dawny prawdziwy zamek Drakuli, a teraz można tam wejść jedynie z grupą i strażnikami z powodu właśnie niedźwiedzi.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Trasa Transfogaraska
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Trasa Transfogaraska
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Trasa Transfogaraska
Korki bliżej szczytu

Po drodze, już blisko szczytu zatrzymujemy się na przydrożnym parkingu, ponieważ nie ma sensu stać w korku. Postanawiamy zjechać na bok aby zrobić sobie coś do jedzenia, popatrzeć na widoki, odpocząć i przeczekać „godziny szczytu”. Planujemy nocować na szczycie lub gdzieś na trasie zatem zupełnie nam się nie spieszy.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Trasa Transfogaraska
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Trasa Transfogaraska

Gdy ruch zmalał, ruszyliśmy na sam szczyt i byliśmy w szoku jako, że nadal było tam dużo ludzi, stoiska z różnymi artykułami, gwar i tłok. Widząc to podjęliśmy decyzję, że spać tu raczej nie chcemy. Widoki piękne, ale miejsce trochę zadeptane przez ludzi. Zjechaliśmy nieco niżej i tam już było spokojniej, zaś widoki dalej piękne.

GPS naszej miejscówki: N 45.624641, E 24.612550

miejscówka do spania
miejscówka do spania

Dystans dnia – 403 km

Dystans wyjazdu – 3842 km

Dzień 16 (17.08.2024)

Obudzić się w górach i z okna zobaczyć te wszystkie szczyty i serpentyny to bez wątpienia widok wart miliona dolarów. Po śniadaniu ruszyliśmy ku końcowi trasy i ponownie spotkaliśmy niedźwiadki. Mama niedźwiedzica wraz z trzema małymi misiami siedziały blisko drogi, niestety zajadając się śmieciami, które wcześniej zostawili tu turyści.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Trasa Transfogaraska
Twierdza Alba Julia

Jadąc dalej odwiedziliśmy również Twierdzę w Alba Julia pochodzącą z XVII wieku. Odwiedzamy ją już po raz drugi, ale będąc w okolicy nie mogliśmy jej tak po prostu ominąć. Wiedzieliście, że twierdza ta jest jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie?

Parking koło twierdzy w Alba Julii – GPS: N 46.067799, E 23.566299. Parkując w tym miejscu należy uiścić opłatę za parkowanie. Można tego dokonać między innymi przez aplikację tpark.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Alba Julia
TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Alba Julia

Po zwiedzeniu ruszyliśmy już w kierunku granicy rumuńsko-węgierskiej, a później węgiersko-słowackiej i to właśnie na Słowacji spędziliśmy noc na niewielkim parkingu koło ruin zamku.

GPS naszej miejscówki: N 48.91536, E 21.73602

miejscówka do spania

Dystans dnia – 647 km

Dystans wyjazdu – 4489 km

Dzień 17 (18.08.2024)

Ruiny zamku Cicva

Dziś wstaliśmy dosyć wcześnie i korzystając z okazji, że jesteśmy blisko ruin zamku Cicva z XIII wieku, ruszyliśmy je zwiedzać. Z zamku rozpościera się również piękny widok na okolicę.

TRASA - Rumunia, Ukraina, Mołdawia - Cicva

To była nasza ostatnia noc w campervanie na tym wyjeździe, zatem zapakowaliśmy nasze rzeczy już do toreb, aby łatwiej było zabrać je wieczorem do domu. I cóż…pozostało ruszać do Warszawy, do domu.

Dystans dnia – 515 km

Dystans wyjazdu – 5004 km

PODSUMOWANIE

Jeśli chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc w Rumunii, zajrzyj na nasze inne trasy:

*) Rumunia

**) Węgry-Rumunia-Bułgaria-Grecja-Albania-Czarnogóra-Chorwacja

***) Rumunia-Serbia-Kosowo-Macedonia-Albania-Czarnogóra-Bośnia i Hercegowina-Chorwacja-Słowenia-Austria-Włochy-Szwajcaria-Austria

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela
Izabela
14 dni temu

Bardzo podoba mi się Dolina Izy 😄.cudownie się Was czyta i dowiaduje pięknych rzeczy. Oby tak dalej i SZEROKOŚCI!