Smreczyński Staw

  • jeden z tatrzańskich stawów
  • początek i koniec szlaku – Tomanowa Dolina (rozwidlenie koło schroniska PTTK Ornak)
  • długość szlaku –  2,2 km (na szczyt) + 2,2 km (powrót) -> “tam i z powrotem” 
  • czas – 30 min (nad staw) +  20 min (powrót)
  • na szczyt – 121 m ↑ / 10 m ↓
  • powrót – 121 ↓ / 10 m ↑
  • punkty GOT – 3 (nad staw)  + 2 (powrót)

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Tomanowej Dolinie, a dokładnie przy rozwidleniu znajdującym się koło Schroniska PTTK Ornak. Aby dostać się na czarny szlak nad Smreczyński Staw, wyruszyliśmy z Kir szlakiem zielonym i podążaliśmy dnem Doliny Kościeliskiej (szczegółowy opis szlaku z Kir do Schroniska).

Spod Schroniska PTTK Ornak udajemy się szlakiem koloru czarnego w kierunku Smreczyńskiego Stawu. Ten szlak jest “ślepy”, tzn. prowadzi tylko nad staw i aby wrócić do schroniska trzeba wrócić tym samym szlakiem. Droga tak jak widać na zdjęciach, nie ma żadnych trudności, powoli pnie się do góry.

Szlak biegnie przez las. Jakiś czas temu (25.12.2013 r.) w Tatrach był silny wiatr halny, który wyjątkowo mocno zniszczył lasy tatrzańskie. Nie tylko przy schronisku jest mniej drzew, ale w całej Dolinie Kościeliskiej jest zdecydowanie bardziej “pusto” niż kiedyś. Do dziś zauważyć można pnie oraz gałęzie pozostałe po rosnących tu kiedyś drzewach zniszczonych przez naturę. Idziemy dalej po kamiennych “schodkach”. Cel naszej wędrówki mamy już na wyciągnięcie ręki.

Po chwili dochodzimy nad Staw Smreczyński, gdzie widoki są nieziemskie. Dodatkowo przy wodzie chodzą kaczki, co niewątpliwie dodaje uroku temu miejscu. Warto wiedzieć, że na pomoście stoi znak informujący o zakazie dokarmiania tych ptaków.

To my i Staw Smreczyński w 2009 r.

Powrót tą samą drogą, ponieważ jak wcześniej pisałam, nie ma innej. Jeszcze jedno spojrzenie na widoki i wracamy.

A tak wygląda Smreczyński Staw zimą. Warto przyjść tutaj o każdej porze roku i w każdym wieku, by móc rozkoszować się pięknem tego miejsca. My często do tego miejsca wracamy i za każdym razem nas urzeka.

Autor: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments