Śladami planu filmowego serialu “Ranczo”

Czy są wśród nas fani “Rancza”? Wiedzieliście, że serial ten był nagrywany w Jeruzalu i w okolicznych miejscowościach (Mrozy, Łukówiec). Jeruzal, czyli serialowe Wilkowyje są położone ok. 75 km od centrum Warszawy.

Ze względu na dużą popularność tego miejsca, stworzono szlak rowerowy prowadzący koło budynków będących częścią serialu. Większość z nich znajduje się we wsi Jeruzal (Wilkowyje).

My postanowiliśmy odwiedzić każde z tych miejsc, większość z nich widzieliśmy podczas spaceru po wsi, do pozostałych podjechaliśmy samochodem. Poniżej przedstawimy wam naszą kolejność zwiedzania planu filmowego serialu “Ranczo”. Blisko rynku stoi taka czarna tablica poświęcona filmom. Są na niej przedstawione lokalizacje kręcenia filmów na terenie województwa mazowieckiego. Podobną tablicę widzieliśmy w Parku Pałacowym w Jabłonnej.

Zwiedzanie warto zacząć od stacji tramwaju konnego w Mrozach, jest to pierwszy punkt na szlaku rowerowym. Tramwaj ten kursuje do dziś, ale wiadomo że nie pełni tak ważnej roli jak na początku funkcjonowania. Historia powstania tramwaju konnego w Mrozach jest ściśle związana z pandemią gruźlicy. Na początku XX w. wybrano lokalizację nowego szpitala specjalistycznego, który miał stanąć w Rudce (położonej niedaleko Mrozów). W związku z tym chciano ułatwić transport pomiędzy Rudką a Mrozami. Początkowo przewożono nim jedynie materiały budowlane, z czasem zaczęto przewozić także ludzi.

W 2020 roku jeździł w kilka wakacyjnych niedziel między godziną 14 a 18, ciekawe czy w 2021 kursy będą się odbywać? 🙂 My zastaliśmy przykryty wagon, niestety nie widzieliśmy jego wnętrza.

stare zdjęcie tramwaju konnego

Po wizycie w Mrozach ruszamy w kierunku Jeruzala. Po drodze przejeżdżamy koło jeziorka i starego domu Hadziuków.

Przy kościele pw. św. Wojciecha i św. Mikołaja pozostawiamy samochód na niewielkim parkingu w sąsiedztwie fontanny i sklepu. Na początek ruszamy w kierunku kościoła, salki katechetycznej i plebanii.

O ile budynek kościoła i plebanii pozostał do dziś to już salki katechetycznej nie ma. Pozostała jedynie tablica. W tym miejscu ksiądz Piotr Kozioł prowadził katechezy dla dzieci a amerykanka Lucy – lekcje języka angielskiego.

Następnie idziemy do sklepu po słynnego Mamrota z Wilkowyj, robimy sobie obowiązkowo zdjęcie na słynnej ławeczce.

Następnie ruszamy pod starą szkołę, w rzeczywistości znajduje się tutaj filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Mrozach.

Tuż obok rynku naprzeciw remizy niemalże stoi stary dom Więcławskich.

Warto też zwrócić uwagę na historyczny wóz strażacki będący eksponatem. W 2019 roku obchodził swoje 100 urodziny.

Potem ruszamy do punktu 3 (nowa szkoła), 4 (stary dom Witebskiego), 5 (przychodnia dr Wezóła), 6 (apteka) i 13 (biuro senatora Kozioła).

Naszym ostatnim punktem na trasie jest dom weselny w Łukówcu. W czasie kręcenia serialu miał on kolor biały, obecnie jest żółty.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
1 miesiąc temu

Rewelacyjny opis, szczegółowy i krok po kroku miejsca zwiedzania. Wybieramy się z rodziną, ale nie wiedziałam od którego miejsca zacząć, dzięki twojemu opisowi juz wiem.
Julka dziękuję i pozdrawiam