Skopiec i Baraniec

  • Skopiec – najwyższy szczyt w Górach Kaczawskich – 724 m n.p.m. – szczyt zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Gór Kaczawskich
  • Baraniec – drugi pod względem wysokości szczyt Gór Kaczawskich – 723 m n.p.m. – szczyt zaliczany do Korony Gór Kaczawskich
  • oba szczyty można zdobyć podczas jednej wycieczki 😁
  • pamiątkowa pieczątka: w skrzynce na szczycie
  • początek szlaku – Rozdroże przy Przełęczy Komarnickiej
  • koniec szlaku – Rozdroże przy Przełęczy Komarnickiej
  • długość szlaku – 1 km (na szczyt) + 1 km (powrót) -> „tam i z powrotem” 
  • czas – 23 min (na szczyt) + 12 min (powrót)
  • po drodze: Przełęcz Komarnicka
  • na szczyt – 91 m ↑ / 1 m ↓
  • powrót – 91 m ↓ / 1 m ↑
  • punkty GOT – 2 (na szczyt) + 1 (powrót)
  • data naszej wędrówki – 13.07.2020 r.

My swoją wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Komarno. Aby tam dojechać należy w jednej z dzielnic Jeleniej Góry (Radomierzu lub Maciejowej) zjechać z drogi DK3 widząc znak kierujący do wsi Komarno w dosyć wąską asfaltową drogę i dalej podążać za znakami Następnie będąc już we wsi koło dwóch kościołów trzeba skręć w prawo i jechać w górę wsi do samego końca aż skończy się asfalt. Tam jest parking, z którego my skorzystaliśmy (50°56’23.5″N 15°52’39.8″E). Jest tam miejsce na kilka samochodów, więc nie trzeba się martwić o miejsce dla swego pojazdu.

Z parkingu prowadzi żółty i niebieski szlak na Skopiec i Baraniec.

© Mapa Turystyczna,© autorzy OpenStreetMap

Po chwili dochodzimy prosto do rozwidlenia dróg przy którym jest ławka i znak na którym wiszą … buty. To dosyć nietypowe dzieło aczkolwiek bardzo pomysłowe. Ta niesamowita rzeźba przedstawiająca buty idące do nieba powstała w 2013 roku z inicjatywy Magdaleny Osak. Autorka zatytułowała swe dzieło Into the Blue (Droga w błękit). Pomysł bardzo się spodobał co widać po stale rosnącej ilość butów wiszących na tymże pniu uschłej czereśni.

Znajdując się w tym miejscu ujrzycie trzy drogi. Na Skopiec i na Baraniec prowadzi ta najbardziej po prawej (oznaczona żółtą strzałką). Droga prowadzi częściowo lasem i pnie się bardzo łagodnie do góry. Od tego rozdroża wejście na szczyt zajmuje około 15 minut. Po upływie około 7 minut ujrzycie rozwidlenie (na Skopiec i na Baraniec).

Baraniec znajduję się po prawej stronie, przy okazji jest tam także wieża nadawcza, ale tabliczki z nazwą szczytu brak 😮. Jedna z naszych czytelniczek napisała nam informację, że należy obejść siatkę i stację nadawczą, żeby dojść do tabliczki.

Wracamy z powrotem do rozwidlenia i idziemy prosto na Skopiec. Szczyt znajduje się w lesie, więc nie spodziewajcie się widoków, ale za to jest tabliczka i skrzynka z pamiątkową pieczątką, np. do książeczki Korony Gór Polski.

Robimy zdjęcia i udajemy się do punktu widokowego, który znajduje się około 100 metrów od szczytu. Niedaleko szczytu znajduje się zielony znak wskazujący drogę do tego miejsca (widać go na powyższym zdjęciu).

Stamtąd rozpościera się piękny widok na okolicę, niestety częściowo zasłonięty przez drzewa.

Na koniec została nam droga powrotna. My wracamy tym samym szlakiem, bo innego nie ma. W drodze powrotnej odkrywamy niewielki domek. Okazuje się, że jest to budynek należący do koła łowieckiego „darz bór”. Wewnątrz są ławki i stoły oraz widnieją pouczające hasła dla turystów.

Szlak na Skopiec jest bardzo krótki i łatwy, nie powinien sprawić nikomu trudności. Jeśli macie ochotę na króciutką górską wędrówkę Skopiec jest idealnym miejscem. Co ciekawe przy niewielkim zmęczeniu można zdobyć aż dwa najwyższe szczyty w Górach Kaczawskich, czyli innymi słowy mało wysiłku a satysfakcja ogromna.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
Edyta
2 lat temu

na barancu jest tabliczka, trzeba obejść siatkę wokół nadajników