Kampinoski Park Narodowy – „Wokół Palmir”

  • jedna z 10 ścieżek dydaktycznych w Kampinoskim Parku Narodowym
  • początek i koniec ścieżki koło palmirskiego cmentarza (GPS: N 52.331654, E 20.746683)
  • długość ścieżki – 1,7 km (pętla)
  • trudność ścieżki – łatwa
  • czas przejścia – około 30 minut
  • data naszej wędrówki: 12.12.2020 r. i 11.09.2021 r.
źródło: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Ścieżka dydaktyczna „Wokół Palmir” ma długość 1.7 km. Swój początek ma koło palmirskiego cmentarza, a koniec na samym cmentarzu. Trasa jest bardzo łatwa, prowadzi przez zbiorowiska borów sosnowych i zagłębienia między wydmami. W czasie tej historyczno-przyrodniczej ścieżki można dokładniej poznać historię tragicznych wydarzeń w czasie II wojny światowej sprzed 80 lat mających miejsce m.in. w Palmirach.

Tak jak wspomniałam wcześniej startujemy z parkingu, mijamy budynek muzeum i dochodzimy do pierwszego punktu na naszej trasie. Od tej pory będziemy poruszać się szlakiem zielonym, charakterystyczny dla ścieżek dydaktycznych.

Po minięciu zielono-białego szlabanu idziemy ścieżką, po prawej stronie widzimy bagna natomiast po prawej ogrodzony teren, na którym widać posadzone dosyć młode drzewa.

Dalej dochodzimy do drugiego przystanku naszej ścieżki dydaktycznej o nazwie „Bagno”.

Nieco dalej jest trzeci przystanek o nazwie „Wydma”. Wydmy nie tylko występują nad naszym polskim morzem, ale także m.in na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Będąc przy tej tablicy widzimy dwie dróżki, ta po lewej to szlak czarny natomiast ta po prawej to szlak ścieżki dydaktycznej. Możecie wybrać którykolwiek wariant. Albowiem obie po kilkunastu metrach łączą się, to od was zależy którędy pójdziecie. My szliśmy ścieżką dydaktyczną.

Idąc chwilę dochodzimy do piątego punktu o nazwie „Nasyp kolejowy” jak widać na powyższym zdjęciu. Tym razem skręciliśmy w lewo, ale do tego skrzyżowania jeszcze wrócimy.

Mijamy ten punkt i idziemy do czwartego przystanku. Po prawej stronie dostrzegamy pozostałości po działalności niemieckich okupantów.

Dostrzegamy już Kamień Orlika, który jest naszym punktem trasy.

Następnie udajemy się z powrotem w kierunku punktu piątego. Na skrzyżowaniu ścieżek idziemy prosto w kierunku punktu szóstego. Po prawej stronie mijamy drogę, którą wcześniej przyszliśmy.

Po minięciu tego przystanku dochodzimy do momentu gdy szlak skręca w lewo, tak jak widać na zdjęciu powyżej. Chwile dalej znajdują się dwa kolejne przystanki. Momentami widać fragment cmentarza wojennego.

Punkt 7 „Wiatrołomy”
źródło: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Przy mogiłach widzimy krzyże, które wyglądem nieco różnią się od normalnych krzyży. Mają nieco dłuższe ramiona, symbolizujące tragicznie poległych ludzi w czasie II wojny światowej.

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest przystanek o nazwie „Miejsce egzekucji” .

źródło: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Dalej dochodzimy do cmentarza wojennego. Na początku naszym oczom ukazują się trzy krzyże.

Obok cmentarza jest muzeum do którego warto zajrzeć by dowiedzieć się więcej o tych smutnych wydarzeniach. Pod koniec 2020 roku muzeum było zamknięte z powodu obostrzeń covidowych, więc nie mieliśmy możliwości je odwiedzić. We wrześniu 2021 roku przy okazji wycieczki do Pomiechówka postanowiliśmy zajechać i wstąpić do muzeum. Miejsce Pamięci Narodowej jest otwarte cały rok, a wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji o aktualnościach znajdziecie na stronie muzeum -> https://palmiry.muzeumwarszawy.pl/

Za budynkiem muzeum znajduje się parking na którym zostawiliśmy samochód, tak więc jest to już koniec naszej wędrówki. Zachęcamy Was do zajrzenia także na inne ścieżki dydaktyczne w Kampinoskim Parku Narodowym -> https://www.obiezyswiaty4.com/kampinoski-park-narodowy-sciezki-dydaktyczne/

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments