Kampinoski Park Narodowy – „Wokół Bieli”

  • obszar ochrony ścisłej „Biela” i „Wilków”
  • początek i koniec ścieżki we wsi Stara Dąbrowa (GPS: N 52.34678, E 20.57801)
  • długość ścieżki – 4,3 km (pętla)
  • trudność ścieżki – łatwa
  • czas przejścia – ok. godzina
  • data naszej wędrówki: 19.12.2020 r.
źródło: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Ścieżka dydaktyczna „Wokół Bieli” ma 4.3 km i na swej trasie zawiera 10 przystanków. Trasa przebiega przez obszar o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Po drodze mijamy wał wydmowy, bory sosnowe, starodrzewie w obszarze ochrony ścisłej „Wilków” oraz lasy olchowe. Naszą wędrówkę rozpoczynamy we wsi Stara Dąbrowa przy Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Stara Dąbrowa”. Tuż obok początku szlaku jest parking na kilka samochodów. My pozostawiamy tam samochód i ruszamy w kierunku startu ścieżki dydaktycznej.

Tuż obok parkingu jest pierwszy punkt opisujący przebieg ścieżki oraz zawierający mapę tej trasy. Potem idziemy ścieżką wśród niewielkich drzew.

W pewnym momencie dochodzimy do rozwidlenia szlaków: szlak żółto-niebieski skręca w lewo natomiast szlak ścieżki dydaktycznej idzie na prawo. Idąc w lesie pilnujemy zielonego szlaku charakterystycznego dla ścieżek dydaktycznych w Kampinoskim Parku Narodowym.

Chwilę po minięciu tego miejsca dochodzimy do pierwszego przystanku o nazwie obszar ochrony ścisłej „Biela”. Obecnie znajdujemy się na jednym z 22 obszarów ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym. Ta właśnie ścieżka zawdzięcza temu obszarowi swą nazwę.

Dalej idziemy w kierunku przystanku numer 2 o nazwie mogiła powstańcza. Tak jak wiecie na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego miały miejsce różne wydarzenia historyczne m.in. w czasie I i II wojny światowej. Na obszarze kilku tras w tym parku narodowym są miejsca, które właśnie nawiązują do historii.

Punkt przy którym się obecnie znajdujemy leży na niewielkim wzniesieniu, tak więc schodzimy i udajemy się dalej zgodnie z kierunkiem ścieżki.

Po obu stronach szlaku jest sporo wydm. Różnią się one zdecydowanie wyglądem od tych nadmorskich, bo są porośnięte. No cóż, wydma wydmie nie równa.

Kolejny przystanek na tej ścieżce dydaktycznej jest poświęcony sosnom. Jeśli uważnie się przyjrzycie zobaczycie kandelabrowe formy tych drzew, które powstają w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Ramiona takiego drzewa są nienaturalnie wygięte tak jak na zdjęciu poniżej.

Dalej udajemy się do przystanku numer pięć, mijamy rozwidlenie i udajemy się w prawo. Idąc ścieżkami dydaktycznymi należy zwracać uwagę na zielone oznaczenia, często są też inne szlaki, tak jak w tym przypadku.

Następne punkty czyli szósty, siódmy, ósmy i dziewiąty dotyczą roślinności w Kampinoskim Parku Narodowym. Dzięki nim możemy dowiedzieć się m.in. o roślinach chronionych, brzozach, świerkach i olszynie.

Po dotarciu do punktu dziewiątego skręcamy w prawo i udajemy się taką oto drogą w kierunku parkingu i kamienia upamiętniającego pierwszą wycieczkę nizinną PTK.

Mijamy drogowskaz z niebieskim szlakiem i dochodzimy do obelisku i tablicy pamiątkowej. To właśnie tędy była przeprowadzona pierwsza wycieczka piesza w 1907 roku.

Tuż obok jest parking, zatem koniec naszej wędrówki.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments