Kampinoski Park Narodowy – “Do Starego Dębu”

  • jedna z 10 ścieżek dydaktycznych w Kampinoskim Parku Narodowym
  • obszar ochrony ścisłej “Sieraków”
  • początek i koniec ścieżki koło szpitala w Dziekanowie Leśnym (GPS: N 52.341907 E 20.846338)
  • długość ścieżki – 3,7 km (w jedną stronę)
  • trudność ścieżki – łatwa
  • czas przejścia – ok. 1h 15 min (w jedna stronę)
  • data naszej wędrówki: 25.12.2020 r.

Wycieczkę rozpoczynamy tuż obok szpitala w Dziekanowie Leśnym przy którym jest parking na kilka samochodów. My tam pozostawiamy samochód i ruszamy w drogę. Dodatkowo jest możliwość przyjechania tutaj autobusem linii 150, który kursuje z Metra Młociny i przyjeżdża, aż tutaj gdzie ma przystanek końcowy.

Udajemy się w kierunku przeciwnym do szpitala i mijamy pierwszą tablicę, na której jest przedstawiona mapa trasy oraz najważniejsze informacje. Dochodzimy to takiej szerokiej drogi i poruszamy się nią dalej.

Nieco dalej są dwa kolejne przystanki poświęcone brzozom i sosnom.

Idziemy dalej tą szeroką ścieżką do momentu jak dochodzimy do przystanku Uroczysko “Żydowskie“.

Tutaj stoi kamień poświęcony Andrzeju Zboińskiemu, człowiekowi związanemu z Puszczą Kampinoską. W tym miejscu jest także rozwidlenie szlaków, my idziemy w lewo w kierunku Polany Sieraków.

Po minięciu uroczyska mijamy taką oto tabliczkę co jest jednoznaczne z wkroczeniem na teren obszaru ochrony ścisłej “Sieraków”. Jest to jeden z 22 obszarów ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym.

Po drodze mijamy kolejne tablice.

Przy punkcie 8 tak jak widać powyżej stoi skała poświęcona Witoldowi Plapisowi – opiekunowi Puszczy Kampinoskiej. Jest też oczywiście tradycyjnie tablica z informacjami. W tym miejscu jest także rozwidlenie szlaków. Szlak ścieżki dydaktycznej skręca w prawo i prowadzi obok wiaty turystycznej.

Dalej mijamy kolejne trzy punkty ścieżki dydaktycznej opisujące tutejsze łąki, wydmy oraz cały obszar ochrony ścisłej “Sieraków”.

Szlak między przystankiem 9, a 10 prowadzi przez taką oto kładkę, która ułatwia pokonanie tego odcinka po deszczu.

Aż wreszcie dochodzimy do końca naszej ścieżki dydaktycznej. Na miejscu są ławki, tablice no i oczywiście stary dąb, czyli nasz główny cel wycieczki.

Na parking wracamy tą samą drogą, czyli pokonujemy trasę ścieżki w odwrotnej kolejności.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments