Ruiny dworów w Bąkowej Górze i Majkowicach

Majówkę, a zarazem pierwszy weekend majowy w 2021 roku postanowiliśmy spędzić w województwie łódzkim, a dokładniej nad Zalewem Sulejowskim. Stacjonowaliśmy na Campingu Łoś w Leonowie. W naszym planie wycieczki znalazły się między innymi takie miejscowości jak: Drzewica, Inowłódź, Spała, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki. Dodatkowo udaliśmy się do Bąkowej Góry i Majkowic, miejscowości słynących z ruin dworów. Poniżej rozmieszczenie pozostałości po budowlach na mapie.

Ruiny renesansowego dworu szlacheckiego w Majkowicach

GPS: N 51.16548, E 19.88465

W przeszłości we wsi Majkowice istniały aż trzy funkcjonujące założenia obronne. Pierwsze, a zarazem najstarsze z nich miało najprawdopodobniej formę drewnianej wieży i znajdowało się na niewielkim kopcu we wschodniej części miejscowości. Jego powstanie datuje się jeszcze na XIII wiek natomiast funkcjonowanie na pierwszą połowę XIV wieku. Idąc na północny wschód dojdziemy do drugiej budowli wybudowanej bezpośrednio w sąsiedztwie tutejszej rzeki – Pilicy, którą wybudowano w XIV wieku. Czasy świetności nie trwały długo, bo już w XVI wieku konstrukcję rozebrano. Jeszcze przed II wojną światową wzniesienie było dobrze widoczne, lecz w 1944 roku nasyp ziemny zrównali Niemcy umacniający linię obrony Pilicy.

pozostałości po trzecim dworze
pozostałości po trzecim dworze

Trzecią konstrukcją jest renesansowy dwór, jedyna budowla, po której pozostał znaczny ślad. Ta malownicza ruina to obecnie pozostałości baszty, ścian i niedużej piwnicy. Resztki ruiny mogą na to nie wskazywać, ale w rzeczywistości konstrukcja nie spełniała wartości obronnych, była raczej wyrazem tęsknoty właściciela do posiadania zamku z prawdziwego zdarzenia. Mimo, że posiadała liczne elementy wskazujące na przeznaczenie militarne to tak naprawdę służyły one jedynie jako dekoracje. Tak jak widać na planie poniżej, rzekomy dwór składał się z domu mieszkalnego, ryzalitów, dziedzińca, dobudówki, baszty narożnej oraz skromnej piwnicy. Budowle należały do rodu Nagodziców-Jelitczyków (dwie pierwsze) i Majkowskich Nagodziców (trzecia). Aktualnie ruiny dworu szlacheckiego mieszczą się na terenie prywatnym, a wejście na teren ruiny grozi wypadkiem.

źródło: https://www.zamkipolskie.com/majkow/majkow.html
Ruiny dworu obronnego w Bąkowej Górze

GPS: N 51.13981, E 19.86025

Powstanie murowanej konstrukcji miało miejsce w połowie XV wieku z inicjatywy Zbigniewa Bąka herbu Zadora (dworzan Władysława Jagiełły) na miejscu starszego, drewnianego dworu. Po śmierci zaufanego dworzanina Władysława Jagiełły dwór zmieniał właścicieli, aż trafił do rodziny Małachowskich, którzy odnowili i nieco przebudowali budowlę, na co mogą wskazywać dekoracyjne fragmenty tynku i urozmaicenie zdobienia okien.

źródło: https://www.zamkipolskie.com/bakowa/bakowa.html

Potem następowały kolejne zmiany gospodarzy, aż nadszedł czas kiedy dwór został opuszczony, przez najprawdopodobniej panujący tu ziąb i półmrok spowodowany nazbyt grubymi ścianami i stosunkowo niedużymi oknami. W latach 20. XX wieku rodzina ówczesnych właścicieli posiadłości Potockich poczyniła starania mające na celu odnalezienie zamkowych lochów, jednak na próżno. Przy okazji pogorszyli oni już i tak popadający w ruinę obiekt. Pod koniec ubiegłego stulecia na terenie murowanego dworu przeprowadzono liczne prace i badania archeologiczne.

pomnik przyrody w drodze do dworu
tabliczka z zakazem wstępu na teren prywatny

Niegdyś usytuowany na wzniesieniu, zbudowany z piaskowca dwór posiadał dwa ryzality (w tym jeden podobno pełniący funkcję wieży) i przypuszcza się, że mógł posiadać trzy kondygnacje. Aktualnie to podobnie jak pozostałości po dworze szlacheckim w Majkowicach, malownicza ruina z zakonserwowanymi grubymi murami. Niestety konstrukcję można podziwiać tylko z zewnątrz, a okoliczny teren jest w rękach prywatnych, więc najlepiej uprzednio zapytać się o zgodę, by uniknąć nieprzyjemności.

Zuzia i Jula
budynek ten podobno niegdyś był przedszkolem

Atrakcje, które warto zobaczyć w okolicy (odległości podane od Bąkowej Góry):

AUTOR: Julia (17 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments