ROZTOCZE: Bukowa Góra, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Sąsiadka

Nasz czwarty dzień pobyty na Roztoczu postanawiamy spędzić w Zwierzyńcu, Szczebrzeszynie i okolicy.

Oto miejsca, które odwiedziliśmy:

Bukowa Góra

GPS: początek szlaku (N 50.58468, E 22.96038)

Ruszamy szlakiem – z miejscowości Sochy. Początek szlaku mieści się przy Rzymskokatolickim Kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Tam też w okolicy pozostawiamy samochód i kierujemy się w stronę Bukowej Góry. Szlak, który pokonujemy jest dosyć krótki i w większej części położony poza lasem. Cieszy nas to bardzo, gdyż w ostatnim czasie bardzo wymęczyły nas komary. Po około kwadransie docieramy na miejsce i oddajemy się już podziwianiu widoków rozciągających się z tego punktu widokowego.

Zwierzyniec

Stawy Echo

GPS: N 50.59872, E 22.97251

W odległości około 2 km od początku szlaku na Bukową Górę znajdują się słynne Stawy Echo. Będąc w Zwierzyńcu nie w sposób tu nie zajrzeć. Pomosty, drewniane kładki oraz piaszczyste plaże zachęcają turystów jak i miejscowych do chwili odpoczynku. Stawy te powstały w latach 30 ubiegłego wieku w miejscu dorzecza strugi Świerszcz, potem zostały powiększone w czasie okupacji. Obecny układ stawów jest zbliżony do tego z okresu międzywojennego. Maksymalna głębokość w tychże zbiornikach oscyluje między 0.5 m, a 1.5 m.

Pozostawiamy samochód na parkingu w części północnej stawów i ruszamy na spacer wzdłuż wód oraz dalej szlakiem – do Ośrodka Edukacyjno-muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego

Adres: Plażowa 3, 22-470 Zwierzyniec

Położony w samym sercu Roztocza Ośrodek Edukacyjno-Muzealny przyciąga co roku sporo turystów. W sezonie letnim należy się liczyć z kolejkami do muzeum. Jedną z form zapoznania się z Roztoczańskim Parkiem Narodowym jest odwiedzenie organizowanych przez władze Parku wystaw stałych czy czasowych. Ponad to można skorzystać z różnych zajęć edukacyjnych, warsztatów, konkursów dla najmłodszych. Przy budynku Ośrodka rozpoczynają się ścieżki poznawcze oraz trasa rowerowa. Tutaj jest też informacja turystyczna z licznymi bezpłatnymi ulotkami czy mapkami papierowymi.

Mając czas warto przejść się ze Stawów Echo ścieżką edukacyjną do Ośrodka. Długość takiej trasy to 1.7 km w jedną stronę. Szlak jest oznaczony kolorem zielonym.

Browar Zwierzyniec

Adres: Browarna 7, 22-470 Zwierzyniec

Wiedzieliście, że w Zwierzyńcu produkowano browar? Browar założono w 1806 roku przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego w ramach Ordynacji Zamojskiej. Od tamtej pory był rozbudowywany i ulegał zniszczeniom. Takim oto sposobem przetrwał do dziś. Obecnie jego dzierżawcą jest firma Perła – Browary Lubelskie. Jest możliwość odwiedzenia tego obiektu, w miesiącach od maja do września. Zwiedzanie Browaru przebiega tylko i wyłącznie w towarzystwie przewodnika, dlatego też należy dokonywać rezerwacji przynajmniej dzień przed planowanym zwiedzaniem. Wejście jest płatne za pośrednictwem cegiełek o wartości 10, 20 i 50 zł. Więcej szczegółów a propos aktualności i godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej browaru.

Kościół Rzymskokatolicki „na Wodzie”

Adres: Browarna 2, 22-470 Zwierzyniec

Kościół „na Wodzie”, a tak właściwie Kościół Świętego Jana Nepomucena, to nieduża świątynia zbudowana w połowie XVIII wieku na wyspie przez Tomasza i Teresę Zamoyskich.

Konstrukcja wzniesiona z kamienia i cegły reprezentuje styl barokowy. Dokoła kościoła rozpościera się Staw Kościelny uwielbiany przez rodziny łabędzi. Niestety nie udaje nam się wejść do środka, zaglądamy więc do wnętrza tylko przez kratę. Wiemy, że z reguły wstęp do środka jest niemożliwy, chyba że trwa Msza Święta.

Szczebrzeszyn

Będąc w Szczebrzeszynie postanawiamy sprawdzić, czy faktycznie chrząszcz tu brzmi. Zwiedzanie stolicy języka polskiego postanawiamy rozpocząć od ostatniego wiatraka zachowanego na Roztoczu. Potem rozpoczynamy poszukiwania chrząszcza, a raczej chrząszczy, bo okazuje się, że tak naprawdę jest ich dwóch. Wiedzieliście o tym? Na koniec wybieramy się na spacer wąwozami lessowymi. Ale może po kolei.

Wiatrak i Muzeum Dawnych Rzemiosł

Adres: Słodka 1, 22-460 Szczebrzeszyn

GPS: N 50.71379, E 23.01123

Na terenie Muzeum Dawnych Rzemiosł znajdujemy obiekty ludowe, eksponaty rzemieślnicze. Oczywiście główną atrakcją jest ostatni wiatrak typu koźlak na Roztoczu. Co ciekawe wiatrak jest w pełni sprawny i odpowiednio wyposażony, dzięki czemu można podziwiać jak wyglądała jego praca. Koźlaki były najczęściej spotykanym typem wiatraka na Zamojszczyźnie. Bilety wstępu wynoszą: 7 zł bilet ulgowy, 8 zł bilet normalny i 16 zł bilet rodzinny. O aktualnościach dowiecie się więcej ze strony muzeum.

Pomniki chrząszcza

Adresy: 1) Plac Tadeusza Kościuszki 45, 22-460 Szczebrzeszyn, 2) (N 50.690889, E 22.974894)

Wiedzieliście, że w Szczebrzeszynie znajdują się aż dwa pomniki chrząszcza? Jeden z nich jest na Placu Tadeusza Kościuszki i pochodzi z 2011 roku. Ten drugi, starszy, odsłonięty w 2002 roku znajduje się u podnóża Góry Zamkowej, nieopodal zabytkowego młyna. Starszy z nich jest drewniany, a młodszy odlany w brązie.

Wąwozy lessowe

Będąc w Szczebrzeszynie nie możemy pominąć słynnych wąwozów lessowych. Tras znajdziemy kilka w okolicy miasteczka. My mamy w planach spacer ścieżką „Wąwozy lessowe”. Trasa ma długość 4.5 km. Startujemy nieco za miastem, gdyż chcemy ominąć mniej ciekawy odcinek jakim jest spacer po asfalcie wśród pól. (współrzędne parkingu – N 50.69403, E 22.94822). Po drodze mijamy m.in. Wąwóz „Skrzypowy”. Trasa zdecydowanie ma swój urok, można tu poczuć inny klimat niż w słynnym Wąwozie św. Jadwigi w Sandomierzu lub Wąwozie Korzeniowym Dół w Kazimierzu Dolnym. Jedynym minusem jest ogromna ilość owadów w tym komarów, które skutecznie doprowadzają do zwiększenia tempa naszej wędrówki. 😋😃

Sąsiadka

Grodzisko Sutiejsk

GPS: N 50.74228, E 22.88978

Ostatnim miejscem, jakie odwiedzamy tego dnia w okolicy Szczebrzeszyna jest mało popularne miejsce a mianowicie Grodzisko Sutiejsk w Sąsiadce. W tym miejscu od XI wieku funkcjonował jeden z ważniejszych Grodów Czerwińskich. To historyczne miejsce znajdowało się niegdyś na pograniczu dwóch państwowości – Polski i Rusi. Do czasów dzisiejszych nic się właściwie nie zachowało, jedynie wały. Aczkolwiek liczne informacje i rysunki schematyczne na tablicach oddają historię tegoż miejsca.

Ciekawostką jest fakt, iż część domów we wsi Sąsiadka nadal posiada dachy czy ściany ocieplone słomą. Czas się tu zatrzymał i żyje własnym życiem o czym świadczy także jakość pobliskiej drogi. 😊

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments