Jako mieszkańcy Warszawy i fani aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu poszukujemy rzecz jasna co rusz nowych miejscówek blisko stolicy. Miejsca takie jak Kampinoski Park Narodowy czy warszawskie parki zostawiamy sobie na krótsze wycieczki, a tym razem zapraszamy Was do Rezerwatu Przyrody Świder., który położony niecałe 40 km na południowy – wschód od centrum Warszawy, a dokładniej rzecz biorąc w pobliżu drogi ekspresowej numer S17 w kierunku Lublina.
Kilka słów o rezerwacie i okolicy
Rezerwat przyrody Świder jest tak naprawdę jednym z polskich rezerwatów przyrody chroniących 41-kilometrowy odcinek rzeki Świder i 5-kilometrowy odcinek rzeki Mieni. Sama rzeka Świder jest prawobrzeżnym dopływem Wisły i jak wiemy uchodzi do jej koryta na wysokości Józefowa i Otwocka. W rzeczywistości ochroną objęty jest 20-metrowy pas brzegu i koryto rzeki. Ponadto znajdziemy tu piaszczyste skarpy ponad Świdrem, meandry i zakola czy chociażby liczne tereny podmokłe.
Opis szlaku i jego przebieg
Przez sam rezerwat prowadzi tak naprawdę jeden znakowany szlak turystyczny, w kolorze niebieskim, zwany Szlakiem Borów Nadwiślańskich. Rozpoczyna się on w miejscowości Glinianka, następnie wiedzie przez Rudkę, Otwock, Celestynów, Osieck, aż do Woli Rębkowskiej. Ogółem, całość ma około 80 km, nas natomiast interesuje jedynie jego początkowy fragment.
Zanim ruszymy na szlak w miarę możliwość parkujemy przy ul. Radosnej w Woli Karczewskiej, nieopodal mostu nad Świdrem. Stamtąd podążamy ulicą, spacerując przez wieś ul. Radosną i następnie ul. Nad Świdrem. Należy pamiętać aby skręcić w lewo na dobrze wydeptaną ścieżkę i dalej iść przed siebie, co jakiś czas zbliżając się lub nieco oddalając od koryta rzeki Świder. Przy drewnianej rzeźbie skręcamy w lewo żeby przejść przez most wiszący nad rzeką Świder. Od tej pory podążamy stricte szlakiem niebieskim. I właśnie tutaj zaczynają się dopiero fajne ujęcia.
Spacerujemy wzdłuż piaszczystych skarp, omijając liczne korzenie i poprzewalane drzewa. Liczne zakola eksponują rzeczne plaże i miejsca z pewnością lubiane przez lokalnych mieszkańców. Ten odcinek drogi jest zdecydowanie ciekawszy, ale ponieważ chcieliśmy przejść przez mostek wiszący i wrócić inną drogą z powrotem wyszła nam taka oto prawie 6-kilometrowa pętla.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy
Z całego serca polecamy Wam wybrać się do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Bagna, torfowiska, jeziora, a nawet obiekty militarne wchodzące w skład Przedmościa Warszawy z czasów I i II wojny światowej.
AUTOR: Julia (19 lat)
Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊