Pędzący Roland – kolej wąskotorowa (Niemcy)

Pędzący Roland, czyli Rügensche Bäderbahn to rugijska kolej wąskotorowa z lokomotywami o napędzie parowym, która biegnie z Putbus przez Binz, Sellin i Baabe do Göhren na wyspie Rugia. W zasobach tej kolei jest aż dziewięć lokomotyw napędzanych parą oraz dwa diesle.

Pędzący Roland
Pędzący Roland
Pędzący Roland

Na obecnym odcinku przeważa w dużej mierze ruch turystyczny. Dawniej cała kolej, licząca około 100 km, przewoziła głównie płody rolne. Kolej ta jest całoroczna. Latem trasę między kurortami Binz i Göhren, obsługują prawie wyłącznie lokomotywy parowe.

Pędzący Roland
Pędzący Roland
Pędzący Roland

Głównym atutem zachęcającym do przejażdżki jest chwytliwa nazwa kolejki „Rasender Roland” czyli „Pędzący Roland”, choć tak naprawdę kolej ta niezbyt często przekracza prędkość 30 km / h.

Pędzący Roland
Pędzący Roland
Pędzący Roland

Kuszącą propozycją jest pozostawienia samochodu przy którejś ze stacji i udanie się na przejażdżkę także w godzinach wieczornych.

Göhren
Göhren
Göhren

Składy mogą być wynajmowane, w szczycie sezonu dołączane są do nich dodatkowe wagony restauracyjne lub otwarte wagony widokowe. Na szczególne okazje, jak np. podczas corocznego święta dworców w Potbus i Binz, na trasie kursuje oryginalna odrestaurowana zabytkowa kolejka. Jest możliwość zorganizowania przyjęć urodzinowych, imprez firmowych czy też wesel. Ceny są umiarkowane, my skorzystaliśmy z biletu za 9 euro/miesiąc/osoba, który w tym pociągu także obowiązywał. Dodatkowo służył nam podczas naszego kilkudniowego zwiedzania Niemiec w sierpniu 2022.

AUTOR: Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne. 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments