Kampinoski Park Narodowy – “Puszczańską Ścieżką do Leśnego Ogródka Botanicznego”

  • jedna z 10 ścieżek dydaktycznych w Kampinoskim Parku Narodowym
  • początek i koniec ścieżki koło siedziby KPN w Izabelinie (GPS: N 52.298583, E 20.821870)
  • długość ścieżki – 3,5 km (pętla)
  • trudność ścieżki – bardzo łatwa
  • czas przejścia – ok. 1h 15 min
  • data naszej wędrówki: 26.12.2020 r.
źródło: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Ta ścieżka dydaktyczna rozpoczyna się za budynkiem siedziby Kampinoskiego Parku Narodowego (GPS: N 52.298583, E 20.821870). Tam pozostawiamy samochód na parkingu i ruszamy w kierunku początku ścieżki.

Przy samym parkingu widać zarośniętą wydmę paraboliczną

oraz kilka tablic informacyjnych dotyczących Kampinoskiego Parku Narodowego.

Idąc dalej dochodzimy do placu zabaw, dużej wiaty oraz początku ścieżki dydaktycznej.

Niestety ta ścieżka nie posiada tablic przy każdym przystanku. Tablice znajdują się na początku i przy samym ogródku botanicznym. Po drodze mijamy jedynie takie drewniane słupki z wyrzeźbionymi numerami przystanków.

Jeśli chcielibyście poczytać więcej, musicie wcześniej pobrać sobie przewodnik ze strony Kampinoskiego Parku Narodowego. Szkoda, że trasa przy samej siedzibie parku narodowego jest tak uboga pod tym kątem. Tablice mają swój urok, pozwalają odpocząć od elektroniki. No cóż, może to znak naszych czasów, czyli jak spacer to tylko z telefonem. To jedyna taka trasa w tym parku narodowym bez tablic z informacjami.

Opisy poszczególnych przystanków:

źródło: www.kampinoski-pn.gov.pl

A więc idziemy na początku cały czas na wprost siebie, mijamy te słupki, a dalej taką ławkę. Aż wreszcie dochodzimy do punktu 10 jakim jest leśny ogródek botaniczny.

W grudniu ciężko było nam nawet zauważyć ten ogródek. Dobrze, że znajdowały się tam tabliczki z nazwami roślin. A same rośliny, no cóż … jak to zimą. Wiosną czy latem na pewno wygląda to ciekawiej.

Po obejrzeniu tych skromnych roślin ruszamy dalej w kierunku punktu 9, a dalej do następnych przystanków 11,12,13,14 i 15. Oto ich opisy:

źródło: www.kampinoski-pn.gov.pl

Potem ścieżka dochodzi z powrotem na parking. Naszym zdaniem ta ścieżka ze względu na ogród botaniczny jest znacznie ciekawsza wiosną czy latem. Zimą to głównie spacer po lesie i obserwacja nieco uśpionej przyrody co też ma swoje uroki.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
Ala
6 miesięcy temu

Julia brawo!, ciekawe wpisy, tak trzymaj