Przysłop Miętusi

Aby dostać się na Przysłop Miętusi można wyruszyć z kilku miejsc. Ja w tym wpisie postaram się opisać dwa najpopularniejsze szlaki tam prowadzące.

I wariant

TRASA: Kiry – Cudakowa Polana – Zahradziska – Przysłop Miętusi – Zahradziska – Cudakowa Polana – Kiry (szlak zielony, czarny)

 • początek i koniec szlaku – Kiry (początek Doliny Kościeliskiej)
 • długość szlaku –  6.6 km
 • czas –  1 h 20 min (na przełęcz) + 1 h (z powrotem)
 • po drodze: Cudakowa Polana, Zahradziska
 • punkty GOT – 6 + 4
 • data naszej ostatniej wędrówki – 05.07.2012 r.

Naszą wycieczkę zaczęliśmy w Kirach, tam też pozostawiamy samochód na jednym z parkingów. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o parkingach i o samej Dolinie Kościeliskiej zapraszamy do oddzielnego wpisu na ten temat (Dolina Kościeliska). Po kupnie biletów wstępu udajemy się szlakiem zielonym wzdłuż Cudakowej Polany i po chwili dochodzimy do rozwidlenia znaków. My skręcamy w lewo, szlakiem czarnym w kierunku Przysłopu Miętusiego.

Szlak początkowo wygląda tak jak widać na zdjęciach, tzn. jest usypany żwirem. Nieco dalej zaczyna powoli piąć się ku górze. Na szlaku nie ma żadnych większych trudności.

Przysłop Miętusi to przełęcz dzieląca Dolinę Miętusią od Doliny Małej Łąki. Przełęcz ta znajduje się pomiędzy Skoruśniakiem i Hrubym Reglem, na jej terenie znajduje się Miętusia Polana.

Słowo „przysłop” pochodzi z języka włoskiego i oznacza po prostu „przełęcz”, a słowo Miętusia pochodzi od nazwiska niegdysiejszego pasterza, do którego te tereny należały. Przysłop Miętusi to także rozejście szlaków. Stąd można udać się na Czerwone Wierchy, do Nędzówki do Doliny Kościeliskiej czy Małej Łąki. Ponadto można tutaj dłużej odpocząć, stoi tu kilka ław ze stolikami, a w sezonie letnim jest trawa, na której w razie braku wolnych miejsc pozwoli chwilę odetchnąć.

Wracamy tym samy szlakiem do Kir, ale można iść także do Małej Łąki czy Nędzówki.

II wariant

TRASA: Gronik – Dolina Małej Łąki – Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Nędzówka – Gronik (szlak żółty, czarny, niebieski i czerwony)

 • początek i koniec szlaku – Gronik
 • długość szlaku –  7.4 km
 • czas –  1 h 21 min (na przełęcz) + 1 h 35 min(z powrotem)
 • po drodze: Dolina Małej Łąki
 • punkty GOT – 7 + 5
 • data naszej ostatniej wędrówki – 04.07.2016 r.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy koło Gronika. Tam zaczyna się szlak m.in na Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki. Parking znajdziecie wpisując współrzędne: N 49.276594, E 19.904630. Po kupnie biletów udajemy się w kierunku polany. Droga jest póki co szeroka, pokryta niewielkimi kamyczkami, co jakiś czas widać niewielkie rynny odprowadzające wodę ze szlaku. Takie rozwiązanie nie niszczy drogi i pozwala oszczędzić wiele pracy i kosztów na kilkanaście lat. Wracając do opisu szlaku, praktycznie cały wygląda bardzo podobnie, po jakimś czasie pojawiają się schody i troszkę korzeni.

Ten szlak sprawdza się dobrze podczas zimy, bo nie jest długi i męczący. Ponadto, bez problemu można wziąć sanki, na których można zjechać w drodze powrotnej.

Po około godzinie dochodzimy do Wielkiej Polany, gdzie są ławki na których można odpocząć. Będąc w tym miejscu można albo wrócić tym samym szlakiem, iść na Przysłop Miętusi albo iść nieco wyżej na Kondracką Przełęcz. Warto jednak zatrzymać się na chwilę na polanie zarówno zimą jak i latem by nacieszyć się pięknymi widokami.

My właśnie stąd kiedyś szliśmy na Giewont. Dzisiaj idziemy na Przysłop Miętusi czarnym szlakiem. Przed nami jedynie 20-minutowa wędrówka, która prowadzi w lesie i nie jest zbyt wymagająca. Dochodzimy na miejsce, odpoczywamy chwilę i oglądamy piękne widoki.

Jak już wcześniej pisałam, na szczycie można odpocząć oraz podziwiać otaczające to miejsce widoki.

Wracamy szlakiem czerwonym do Nędzówki. Tak jak widać na zdjęciach szlak nie jest zbyt skomplikowany ani trudny. Schodzimy około godziny tak jak jest na znakach. Gdy dochodzimy do Drogi pod Reglami wracamy czarnym szlakiem do Gronika, gdzie mamy zaparkowany samochód.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments