Przysłop Miętusi – który szlak wybrać?

Przysłop Miętusi to przełęcz dzieląca Dolinę Miętusią od Doliny Małej Łąki. Przełęcz ta znajduje się pomiędzy Skoruśniakiem i Hrubym Reglem, na jej terenie znajduje się Miętusia Polana. Słowo „przysłop” pochodzi z języka włoskiego i oznacza po prostu „przełęcz”, a słowo Miętusia pochodzi od nazwiska niegdysiejszego pasterza, do którego te tereny należały. Przysłop Miętusi to także rozejście szlaków. Stąd można udać się na Czerwone Wierchy, do Nędzówki do Doliny Kościeliskiej (klik) czy Małej Łąki (klik). Ponadto można tutaj dłużej odpocząć. Stoi tu ława ze stolikiem, a w sezonie letnim jest trawa, na której w razie braku wolnych miejsc można chwilę odetchnąć.

Aby dostać się na Przysłop Miętusi można wyruszyć z kilku miejsc. W tym wpisie postaram się opisać cztery najpopularniejsze szlaki tam prowadzące. Poniżej spis treści z możliwościami dotarcia na przełęcz.

źródło: https://mapa-turystyczna.pl/
I wariant: Kiry – Cudakowa Polana – Przysłop Miętusi
  • początek szlaku – Kiry (początek Doliny Kościeliskiej)
  • długość szlaku –  3.3 km
  • czas –  1 h 20 min (na przełęcz)
  • po drodze: Cudakowa Polana, Zahradziska
  • punkty GOT – 6

Naszą wycieczkę zaczęliśmy w Kirach, tam też pozostawiamy samochód na jednym z parkingów. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o parkingach i o samej Dolinie Kościeliskiej zapraszamy do oddzielnego wpisu na ten temat Doliny Kościeliskiej. Po kupnie biletów wstępu udajemy się szlakiem zielonym wzdłuż Cudakowej Polany i po dobrym kwadransie dochodzimy do rozwidlenia znaków. My skręcamy w lewo, idziemy szlakiem czarnym w kierunku Przysłopu Miętusiego.

Szlak początkowo jest łagodny, ale niedługo po minięciu rozwidlenia na Małołączniak staje się ostrzejszy i nie tak łatwy jak na początku. Latem jest usypany żwirem, zimą pokryty białym puchem. W końcowym odcinku szlak wkracza na otwarty teren, to moment, kiedy lada chwila będzie Przysłop Miętusi. Na szlaku nie ma żadnych większych trudności.

II wariant: Kiry – Staników Żleb – Przysłop Miętusi
  • początek szlaku – Nędzówka
  • długość szlaku –  3.2 km
  • czas –  1 h 30 min (na przełęcz)
  • po drodze: Staników Żleb
  • punkty GOT – 7

Drugi wariant szlakowy podobnie jak pierwszy rozpoczynamy w Kirach. Stamtąd idziemy Ścieżką pod Reglami, znakowaną kolorem czarnym. Na wysokości potoku skręcamy w prawo na właściwy szlak na Przysłop Miętusi. Przekraczamy drewnianą bramę, czyli symboliczne wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlak praktycznie w całości prowadzi w lesie, równomiernie się zdobywa wysokość. Cały paradoks tego szlaku polega na tym, że przełęcz, na jaką zmierzamy nie jest jej najwyższym punktem. W trakcie wycieczki zdobywamy punkt o około 100 metrów wyższy od Przysłopu. Naszym skromnym zdaniem to najmniej ciekawy szlak na Miętusi. Ciekawszą opcją jest szlak od Doliny Kościeliskiej bądź Doliny Małej Łąki.

III wariant: Gronik – Wielka Polana Małołącka – Przysłop Miętusi – Dolina Małej Łąki – Gronik
  • początek i koniec szlaku – Gronik
  • długość szlaku –  5.1 km
  • czas –  2 h 3 min
  • po drodze: Dolina Małej Łąki, Wielka Polana Małołącka
  • punkty GOT –10

Naszą wycieczkę rozpoczynamy koło Gronika. Tam zaczyna się szlak m.in na Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki. Parking znajdziecie wpisując współrzędne: N 49.276594, E 19.904630. Po kupnie biletów udajemy się w kierunku polany. Droga jest póki co szeroka, pokryta niewielkimi kamyczkami, co jakiś czas widać niewielkie rynny odprowadzające wodę ze szlaku. Takie rozwiązanie nie niszczy drogi i pozwala oszczędzić wiele pracy i kosztów na kilkanaście lat. Szlak praktycznie cały czas wygląda bardzo podobnie, dopiero po jakimś czasie pojawiają się schody i troszkę korzeni. Ten szlak sprawdza się dobrze podczas zimy, bo nie jest długi i męczący. Ponadto, warto wziąć sanki, na których można zjechać w drodze powrotnej. Po dojściu do Polany Małej Łąki warto się zatrzymać i odpocząć podziwiając przepiękne widoki rozciągające się z tego miejsca.

Podczas wędrówki szlakiem żółtym w pewnym momencie zauważycie skręt w prawo, oznaczony znakiem. To szlak niebieski. Tędy również można dojść na Miętusi Przysłop, omijając Polanę Małej Łąki. To szlak dla osób, które chcą oszczędzić czas.

Szczegółowe informacje i więcej zdjęć znajdziecie we wpisie: Dolina Małej Łąki – najpiękniejsza dolina w Tatrach Zachodnich.

Z Wielkiej Polany Małołąckiej mamy do pokonania 15 min. Szlak jest delikatny, trochę się idzie pod górę trochę w dół. W trakcie mijamy tajemniczy, drewniany budynek, aż dalej dochodzimy do przełęczy.

Z Miętusiego schodzimy szlakiem niebieskim, aż do Gronika. Szlak niebieski, którym będziemy iść dołącza do głównego szlaku, którym wchodziliśmy zmierzając do Doliny Małej Łąki. Tym sposobem robimy taką małą pętelkę.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments